Kobieta i mężczyzna ćwiczą na siłowni.
©Vasyl/stock.adobe.com
Styl życia

Sportowe propozycje na relaks po pracy

O korzyściach wynikających z uprawiania sportu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. O dobrą formę szczególnie powinny zadbać osoby, które mają siedzącą pracę, a po niej nie poświęcają czasu na aktywność fizyczną. Sportowy relaks po pracy może być nie tylko korzystny dla pracy organizmu, ale również przyjemny. Podpowiadamy, jakie dyscypliny sportowe mogą sprawdzić się jako forma relaksu po całym dniu pracy.

O korzyściach wynikających z uprawiania sportu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. O dobrą formę szczególnie powinny zadbać osoby, które mają siedzącą pracę, a po niej nie poświęcają czasu na aktywność fizyczną. Sportowy relaks po pracy może być nie tylko korzystny dla pracy organizmu, ale również przyjemny. Podpowiadamy, jakie dyscypliny sportowe mogą sprawdzić się jako forma relaksu po całym dniu pracy.

 

Niektóre firmy dbają o formę fizyczną swoich pracowników i wykupują im różnego rodzaju pakiety na treningi czy zajęcia sportowe. Jeśli jednak pracodawca nie zapewni takiego udogodnienia, to wskazane jest znalezienie czegoś na własną rękę.

 

Czym kierować się przy wyborze dyscypliny?

 

Dokonując wyboru dyscypliny, którą chce się uprawiać, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak:

  • forma     fizyczna - jeżeli nie jest ona najlepsza, to na początek dobrze     jest zacząć od biegania w tempie adekwatnym do możliwości i     stopniowe jego podnoszenie,
  • indywidualne     preferencje - najlepiej wybierać takie dyscypliny, które są     interesujące dla osoby ćwiczącej. Dzięki temu ryzyko znudzenia     czy rozczarowania jest mniejsze,
  • możliwości     finansowe - wskazane jest określenie miesięcznego budżetu na     wydatki na sport i przekalkulowanie cen poszczególnych treningów     czy zajęć.    

 

Jeśli chodzi o wachlarz możliwych sportów do uprawiania, które będą dostarczały przyjemności i satysfakcji, to jest on bardzo szeroki. Wskazane jest poszukiwanie dyscyplin indywidualnych, w których osoba ćwicząca jest uzależniona wyłącznie od siebie. Po pierwsze dlatego, że treningi są spersonalizowane i mogą być bardziej efektywne, a po drugie pozwalają dostosować godziny zajęć do innych obowiązków.

 

Propozycje indywidualnych dyscyplin na relaks

 

Osoby, które stronią od sportu, ale chcą to zmienić mogą zdecydować się m.in. na takie indywidualne formy aktywności fizycznej, jak:

 

Z przedstawionych propozycji każdy powinien wybrać coś dla siebie. Powyższe dyscypliny różnią się od siebie pod wieloma względami, ale mają jedną cechę wspólną - uprawiane regularnie korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Które dyscypliny sportowe są najlepsze dla kilkuletnich dzieci?
© famveldman/Adobe Stock
Styl życia
Sporty indywidualne czy drużynowe? Które są lepsze dla dzieci?
Rodzice kilkuletnich dzieci prędzej czy później rozważają zapisanie swoich pociech na dodatkowe zajęcia sportowe. Wybór dyscypliny często jest dokonywany tylko na podstawie własnych zainteresowań lub opinii innych rodziców. Nie zawsze zdaje to jednak egzamin. Każde dziecko jest inne i ma cechy, które będą predysponowały je do uprawiania sportów indywidualnych lub drużynowych.

Rodzice kilkuletnich dzieci prędzej czy później rozważają zapisanie swoich pociech na dodatkowe zajęcia sportowe. Wybór dyscypliny często jest dokonywany tylko na podstawie własnych zainteresowań lub opinii innych rodziców. Nie zawsze zdaje to jednak egzamin. Każde dziecko jest inne i ma cechy, które będą predysponowały je do uprawiania sportów indywidualnych lub drużynowych.   Każda forma aktywności fizycznej pozwala najmłodszym nie tylko nabywać nowe umiejętności ruchowe , ale wpływa też na ich charakter i osobowość. Rodzice powinni jednak wiedzieć, że nie każde dziecko odnajdzie się we wszystkich dyscyplinach, właśnie ze względu na kwestie osobowościowe. Sporty drużynowe, a umiejętność radzenia sobie z porażkami Zarówno dyscypliny indywidualne, jak i drużynowe mają swoje wady i zalety. W obu przypadkach niezmienne pozostaje to, że uczą rywalizacji, cieszenia się sukcesami oraz radzenia sobie z porażkami. W dyscyplinach drużynowych, jak piłka nożna , siatkówka czy koszykówka, dzieciom może być nieco łatwiej zaakceptować przegrany mecz lub turniej. Wynika to z tego, że za końcowy wynik odpowiada cały zespół w myśl zasady „wygrywamy razem i przegrywamy razem”. Niektóre dzieci źle reagują na różnego rodzaju niepowodzenia – płaczą i długo je rozpamiętują. Trenując w grupie rówieśników i ponosząc porażki razem z nimi, jest im zwyczajnie łatwiej sobie z nimi poradzić, aniżeli w przypadku niepowodzeń w dyscyplinach indywidualnych.   Lista zalet wynikających z trenowania dyscyplin drużynowych jest dłuższa. Pomagają one m.in. w: nawiązywaniu nowych znajomości z rówieśnikami, pracy w grupie i współpracy z innymi uczestnikami treningu, rozwijaniu współzawodnictwa, poprawie komunikacji z innymi,...

Mężczyzna trenuje na pływalni.
©Microgen/stock.adobe.com
Styl życia
Jakie dyscypliny sportowe uprawiać w okresie jesienno-zimowym?
Jesienno-zimowy czas nie należy do najlepszych okresów w roku, w których łatwo rozpocząć przygodę ze sportem. Krótsze dni, niższa temperatura i kapryśne warunki atmosferyczne potrafią skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jakie dyscypliny można uprawiać jesienią i zimą bez względu na warunki pogodowe.

Jesienno-zimowy czas nie należy do najlepszych okresów w roku, w których łatwo rozpocząć przygodę ze sportem. Krótsze dni, niższa temperatura i kapryśne warunki atmosferyczne potrafią skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jakie dyscypliny można uprawiać jesienią i zimą bez względu na warunki pogodowe.   Jeśli ktoś wie, że nie zmobilizuje się do uprawiania sportu na powietrzu, to alternatywą są ćwiczenia w pomieszczeniach zamkniętych. W takich warunkach możliwości treningowych również jest bardzo dużo.   Pomysły na treningi w okresie jesienno-zimowym   W większości przypadków zła pogoda i krótsze dni nie mogą stanowić wymówki dla odpuszczania regularnych ćwiczeń. Większość dyscyplin uprawianych na powietrzu można bowiem uprawiać również w różnego rodzaju halach sportowych. Tak jest chociażby z bieganiem, jazdą na rowerze czy grą w tenisa ziemnego. Siłownie oferują możliwość biegania na bieżni oraz jazdę na rowerku stacjonarnym , a wiele klubów tenisowych oddaje do dyspozycji klientów kryte korty. Może i ćwiczenia w pomieszczeniach zamkniętych nie dostarczają tyle radości, co treningi na świeżym powietrzu, ale pozwalają utrzymywać formę i poprawiać umiejętności.   Okres niesprzyjającej do uprawiania sportu na powietrzu pogody w Polsce warto wykorzystać na r ozpoczęcie przygody z nowymi dyscyplinami . W tym czasie mogą sprawdzić się: pływanie , jazda na łyżwach, tenis stołowy , siłownia, squash , taniec, sztuki walki, cross-fit .   Jak widać, możliwości treningowych jest dużo i są one bardzo różnorodne. Specyfika powyższych propozycji jest taka, że najlepszymi warunkami do ich uprawiania są pomieszczenia zamknięte . Właśnie dlatego...

Sport dla dziecka
© altanka/shutterstock
Styl życia
Zajęcia dodatkowe dla dzieci: najciekawsze zajęcia sportowe na rok szkolny
Początek roku szkolnego jest czasem intensywnych poszukiwań przez rodziców zajęć dodatkowych dla swoich dzieci. Poza nauką języków, która stała się już normą, rodzicom zależy również na rozwoju dzieci pod kątem fizycznym. Propozycji ciekawych zajęć dla najmłodszych nie brakuje. Ważne jest również to, aby dokonany wybór odpowiadał dziecku i dawał mu satysfakcję. 

Początek roku szkolnego jest czasem intensywnych poszukiwań przez rodziców zajęć dodatkowych dla swoich dzieci. Poza nauką języków, która stała się już normą, rodzicom zależy również na rozwoju dzieci pod kątem fizycznym. Propozycji ciekawych zajęć dla najmłodszych nie brakuje. Ważne jest również to, aby dokonany wybór odpowiadał dziecku i dawał mu satysfakcję.   Najlepszą sytuacją dla rodzica jest ta, w której dziecko samo wykazuje chęci aktywności sportowej i zależy mu na uprawianiu konkretnej dyscypliny. Obecnie jednak najmłodszym większą frajdę sprawiają gry komputerowe aniżeli aktywność fizyczna. Dlaczego warto posłać dziecko na dodatkowe zajęcia sportowe? Nawet jeżeli najmłodsi nie przepadają za sportem i nie chcą słyszeć o tego typu zajęciach dodatkowych, warto podjąć próbę namówienia na zmianę decyzji. Nie chodzi tu o nakaz uczęszczania na treningi, a bardziej wypracowanie kompromisu. Dzieci, które są wysyłane na zajęcia wbrew własnej woli zazwyczaj zupełnie się nie angażują i niekiedy nawet utrudniają trenerom ich prowadzenie. Prędzej czy później przygoda dziecka z treningami kończy się bez jakichkolwiek efektów, a rodzic może mieć poczucie przysłowiowego wyrzucenia pieniędzy w błoto.   Dzięki kompromisowi dziecko zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie z niego wynikają i nawet jeśli sport nie będzie stał na pierwszym miejscu, to stanie się istotnym punktem w tygodniowym harmonogramie. Często bywa i tak, że nieco sceptycznie nastawione do aktywności fizycznej dzieci zmieniają swoje nastawienie po rozpoczęciu treningów. Miłość do sportu warto "zaszczepiać" u najmłodszych, ponieważ może przynieść to wiele korzyści, takich jak: poprawa koordynacji ruchowej , rozwój psychofizyczny, wzmocnienie...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner