Reklama

Czynsz za wynajmowanie nieruchomości jest dochodem, należy więc zapłacić od niego podatek. Z podatku rozliczyć się musi wynajmujący nieruchomość.

Reklama

Zagadnienie podatku od wynajmu nieruchomości zostało uregulowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (zobacz tekst ustawy). Można rozliczać się na zasadach ogólnych lub wybrać formę zryczałtowaną opłacania tego podatku.

Podatek od wynajmu nieruchomości: metody opodatkowania

Ustawa o PIT daje możliwość opodatkowania najmu mieszkania na dwa sposoby:

  • według zasad ogólnych, czyli przyjmując stawki 18 i 32%,
  • bądź w ramach ryczałtu ewidencjonowanego, wynoszącego 8,5%.

Jeśli decydujemy się dla wynajmu nieruchomości założyć firmę, wówczas nieruchomość stanie się środkiem trwałym, który można opodatkować bądź według zasad ogólnych, bądź podatkiem liniowym w wymiarze 19%.

Podatek wynajmu nieruchomości: zasady ogólne

Metoda rozliczania według zasad ogólnych obowiązuje w razie braku oświadczenia o woli rozliczania się z wynajmu za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego. Wówczas dochód z wynajmu rozlicza się wraz z pozostałymi dochodami. Stosuje się wówczas skalę podatkową, czyli stawkę podatku 32% liczy się od dochodu przekraczającego 85 528 zł. Należy pamiętać, że z dochodu z tytułu wynajmowania nieruchomości należy rozliczać się nie tylko na koniec roku, ale także w trakcie roku podatkowego, opłacając terminowo zaliczki na podatek dochodowy.

Przy obliczaniu należnego podatku od wynajmu należy pamiętać też o tym, że wyliczając przychód można obniżyć go o koszty poniesione w celu jego uzyskania. Podatek liczy się jedynie od czystej kwoty dochodu.

Podatek od wynajmu nieruchomości: ryczałt ewidencjonowany

Aby rozliczać się w tej formie należy złożyć specjalne oświadczenie – do 20 stycznia danego roku, a jeśli wynajem rozpoczyna się w trakcie roku – do czasu uzyskania pierwszego przychodu z najmu. Wówczas przychodu tego nie uwzględnia się w standardowym PIT-36, lecz składa się osobną deklarację – PIT-28.

Stawka ryczałtowa 8,5% niekoniecznie jest bardziej opłacalna od opodatkowania na zasadach ogólnych. 8,5% liczy się bowiem od całości przychodu z wynajmu, a nie od czystego dochodu, jak w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych. Wybierając tę formę opodatkowania należy również wziąć pod uwagę, że nie obowiązuje przy jej wyborze kwota wolna od podatku. To, która metoda opodatkowania bardziej się opłaci, zależeć więc będzie od konkretnego przypadku.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama