Czym jest plogging?
© David Pereiras/Adobe Stock
Styl życia

Czym jest plogging?

Jak wiele rzeczy na świecie, tak i fitness poddawany jest stale zmieniającej się modzie. Ostatnio w Europie (i nie tylko) trendy staje się tzw. plogging. Czym jest i czy ma szansę przyjąć się w Polsce?

Jak wiele rzeczy na świecie, tak i fitness poddawany jest stale zmieniającej się modzie. Ostatnio w Europie (i nie tylko) trendy staje się tzw. plogging. Czym jest i czy ma szansę przyjąć się w Polsce?

 

Plogging to nowa moda, która narodziła się w Szwecji. Skojarzenia z joggingiem są jak najbardziej słusznym tropem. Jednak tu chodzi o coś więcej niż zwykłe bieganie. To trening, który nie tylko znakomicie wpływa na ciało, ale także… środowisko.

Plogging - co to jest?

Kiedy myślimy o ochronie przyrody, do głowy przychodzi nam pełno, również modnych, działań mających na celu budowanie postaw proekologicznych, takich jak: segregacja śmieci, oszczędzanie energii, czy stosowanie toreb wielokrotnego użytku.

 

Idea dbania o środowisko przyległa też do świata sportu. Plogging to nic innego jak łączenie przyjemnego z pożytecznym. Polega na zbieraniu śmieci w czasie biegania.

 

Pomysłodawcą tej aktywności jest Erik Ahlstrom, działacz na rzecz ochrony przyrody. Jego zamysłem nie było stworzenie kolejnego, oryginalnego rodzaju treningu, lecz zwykłe sprzątnięcie najbliższej okolicy. Bardzo szybko zaangażował do projektu znajomych, a wkrótce pomysł rozszerzył się lawinowo nie tylko na Sztokholm, w którym mieszka, ale i poza granice Szwecji, docierając nawet do Tajlandii.

Na czym polega plogging?

Słowo pochodzi od szwedzkiego “plocka”, czyli “zbierać” oraz angielskiego słowa “jogging”. w praktyce jednak plogging nie ogranicza się tylko do biegania. Można go uprawiać podczas jazdy na rowerze czy rolkach. Trening może przebiegać dość spokojnie: biegniesz i podnosisz mijane śmieci.

 

Jeśli masz więcej energii, spróbuj przeplatać bieg z inną aktywnością. Można robić sobie “przystanki” z przysiadami, albo przerwy podczas których do ćwiczeń wykorzystasz element lokalnej infrastruktury, np. ławkę. Grunt to być dobrze przygotowanym.

Jak się przygotować do treningu?

Każdy biegacz po jakimś czasie inwestuje w dobre obuwie. Wiele osób stawia również na odzież sportową wysokiej jakości. Tu poza wygodnym, niekrępującym ruchów strojem, ważne jest dodatkowe wyposażenie.

 

Do uprawiania ploggingu będą Ci potrzebne dwa, istotne akcesoria:

  • rękawiczki ochronne - dla własnej higieny i bezpieczeństwa nie podnoś śmieci gołymi rękoma;
  • worki - wytrzymałe, aby nie rozerwały się już po wrzuceniu pierwszej butelki.

 

Czy nowa moda ma szansę przyjąć się w Polsce? Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi pierwsze akcje ploggingowe odbyły się na Śląsku. Mimo, iż nasz kraj jest stosunkowo czysty w porównaniu z innymi państwami, biegnąc, warto czasem rozejrzeć się wokół siebie.

człowiek biegnie z psem na smyczy
©melounix/Fotolia.com
Styl życia
Bieganie z psem na smyczy, czyli na czym polega canicross i jak zacząć trenować?
Canicross to dyscyplina sportowa wywodząca się z psich zaprzęgów. Polega na bieganiu z psem na linie z amortyzatorem, umocowanej do pasa człowieka. Pupil biegnie przodem, pomagając tym samym biegaczowi w pokonywaniu dystansu.

Canicross to dyscyplina sportowa wywodząca się z psich zaprzęgów. Polega na bieganiu z psem na linie z amortyzatorem, umocowanej do pasa człowieka. Pupil biegnie przodem, pomagając tym samym biegaczowi w pokonywaniu dystansu.   Na stronie internetowej Polskiego Związku Psich Zaprzęgów można dowiedzieć się, gdzie organizowane są zawody canicross w Polsce i za granicą. Tego typu rywalizacje odbywały się już, między innymi, w Völklingen (Niemcy), Děčín (Czechy) oraz w Łodzi. Bieganie z psem na smyczy – na czym polega? Canicross polega na tym, że nasz pupil biegnie przodem. Ma on nałożone specjalne szelki, które nie ograniczają jego ruchów. Do smyczy przymocowana jest specjalna elastyczna lina z amortyzatorem o długości minimum 2,5 metra. Biegacz zakłada na biodra specjalną uprząż, która łączy się z liną i ułatwia bieg. Za pomocą sprzętu do canicrossu trenujący ma wolne ręce. Znacznie poprawia to komfort w czasie wysiłku i swobodę ruchu. Dzięki temu bieg jest płynniejszy, a sylwetka człowieka wyprostowana. Canicross to szybkie bieganie w terenie . Trening jest wyczerpujący, dlatego jednorazowe dystanse nie powinny przekraczać więcej niż 8 kilometrów. Canicross – szelki, pas, lina Kompletny zestaw do biegania z psem, czyli pas biodrowy, lina z amortyzatorem oraz szelki, można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Szelki dla psa powinny być z lekkiego i przepuszczającego powietrze materiału. Ważny jest także ich rozmiar. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy pracownika sklepu z psimi akcesoriami. Jaki pies nadaje się najlepiej do takiego biegania? Czworonogi stworzone do biegania to np. husky i malamuty. Te rasy są pełne energii. Mają one genetycznie uwarunkowane do podobnych dyscyplin. Ruch pomaga utrzymać je w dobrym zdrowiu i kondycji. Są one po prostu szczęśliwsze, gdy mogą...

Bieganie po zmroku – jak się do tego przygotować?
© oneinchpunch/Adobe Stock
Styl życia
Bieganie po zmroku – jak się do tego przygotować?
W okresie jesienno-zimowym dni są krótkie i dosyć wcześnie zapada zmrok. W przypadku wielu osób już powrót z pracy do domu odbywa się pod osłoną nocy. Nic więc dziwnego, że dosyć częstym problemem biegaczy jest odbywanie treningów po zmroku. Niezależnie od tego, czy ćwiczy się w warunkach miejskich, czy poza miastem kluczowe jest zadbanie o bezpieczeństwo.

W okresie jesienno-zimowym dni są krótkie i dosyć wcześnie zapada zmrok. W przypadku wielu osób już powrót z pracy do domu odbywa się pod osłoną nocy. Nic więc dziwnego, że dosyć częstym problemem biegaczy jest odbywanie treningów po zmroku. Niezależnie od tego, czy ćwiczy się w warunkach miejskich, czy poza miastem kluczowe jest zadbanie o bezpieczeństwo.   Jeśli chodzi o różnice wynikające z biegania za dnia i po zmroku, to mogą być one znaczące, ale tylko w określonych przypadkach. Ze względu na to, że organizm człowieka pracuje w określonych cyklach aktywności najważniejsze są godziny odbywania treningów. Jak poprawić bezpieczeństwo podczas treningów po zmroku? Przede wszystkim nie poleca się wykonywania treningu po godzinie 22. Wtedy bowiem organizm zazwyczaj przechodzi w tryb odpoczynku i jego możliwości mogą być słabsze. Poza godziną ćwiczeń bardzo ważny jest również wybór trasy . W trakcie dnia nie ma on takiego znaczenia, jak po zmroku. Wszystko dlatego, że pod osłoną nocy wzrasta ryzyko odniesienia kontuzji w wyniku nieprzyjemnych zdarzeń w trakcie treningu. Wcześniejsze zaplanowanie trasy (najlepiej oświetlonej i takiej, którą się zna) minimalizuje takie ryzyko, ale go nie wyklucza.   Decydując się na bieganie w terenie nieoświetlonym, konieczne jest posiadanie latarki czołowej do biegania. Pozwala ona zwiększyć zakres widoczności biegacza, co przekłada się na podwyższenie bezpieczeństwa. Przygotowując się do treningów po zmroku , nie można zapomnieć również o zapatrzeniu się w elementy odblaskowe. Większość ubrań do biegania posiada wstawki odblaskowe, ale jeśli ktoś ćwiczy w odzieży bez nich, to powinien zaopatrzyć się w opaski odblaskowe na ręce i nogi. Dlaczego warto biegać po zmroku? Bieganie po zmroku wiąże się wprawdzie z...

Zasady treningu w upalne dni.
© Normad_Soul/Adobe Stock
Styl życia
Sport w upalne dni - trening na zewnątrz czy w sali?
O tym, że trening podczas upalnych dni bywa trudny i uciążliwy wie chyba każda osoba, która regularnie uprawia sport. Intensywny wysiłek fizyczny w wysokiej temperaturze bywa przy tym niebezpieczny, dlatego warto dobrze zaplanować treningi w takim okresie. Możliwości jest dużo - począwszy od ćwiczeń na siłowni, przez siłownie aż po sale sportowe. Każda z tych opcji ma plusy i minusy.

O tym, że trening podczas upalnych dni bywa trudny i uciążliwy wie chyba każda osoba, która regularnie uprawia sport. Intensywny wysiłek fizyczny w wysokiej temperaturze bywa przy tym niebezpieczny, dlatego warto dobrze zaplanować treningi w takim okresie. Możliwości jest dużo - począwszy od ćwiczeń na siłowni, przez siłownie aż po sale sportowe. Każda z tych opcji ma plusy i minusy.   Najwięcej zależy oczywiście od rodzaju uprawianej dyscypliny. W niektórych przypadkach nie ma możliwości wyboru treningu na zewnątrz lub hali. Pola golfowe znajdują się na otwartym powietrzu i dlatego w Polsce sezon w tej dyscyplinie trwa od wiosny do jesieni. Czym się kierować przy wybieraniu miejsca do ćwiczeń? Wydaje się, że najprzyjemniej sport uprawia się na świeżym powietrzu i naturalnym jest to, aby korzystać z tego jak najczęściej. Jeśli jednak termometry pokazują powyżej 25 stopni Celsjusza, a w miejscu treningowym intensywnie operuje słońce, to lepiej wybrać pomieszczenie zamknięte. Wprawdzie może być tam słaby przepływ powietrza i temperatura wcale nie będzie niższa, ale osoba ćwicząca nie będzie narażona na działanie promieni słonecznych. A te mogą być groźne dla zdrowia szczególnie w godzinach 11-15.   Jeżeli trening ma odbyć się w godzinach porannych lub wieczornych, to wybór powinien być prosty. Nawet jeżeli w najcieplejszym momencie dnia temperatura powietrza w cieniu przekraczała 35 stopni Celsjusza, to rano i wieczorem jest zdecydowanie chłodniej, co stwarza świetne warunki do ćwiczeń.   Bardzo duże pole manewru w wyborze miejsca treningu mają m.in. biegacze. Oprócz biegania na zewnątrz i w hali mogą skorzystać chociażby z bieżni na klimatyzowanych siłowniach . Ta ostatnia opcja jest dobra, ale tylko pod warunkiem, że dana osoba nie przygotowuje się do zawodów. Każdy sportowiec...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik