Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Mężczyzna unosi liść, na którym wycięty jest kształt domu.
©acinquantadue/stock.adobe.com
Styl życia

Jak żyć w stylu eko we własnym domu? Mamy dla was kilka wskazówek

Żeby żyć z troską o środowisko, nie musimy od razu angażować się w kampanie promujące ekologię. Wystarczy wybierać naturalne materiały, przestać marnować jedzenie i czytać etykiety.

 

Żeby żyć z troską o środowisko, nie musimy od razu angażować się w kampanie promujące ekologię. Wystarczy wybierać naturalne materiały, przestać marnować jedzenie i czytać etykiety.

Kapiący kran może spowodować, że w ciągu całego dnia wycieknie blisko 36 litrów wody. Zmieniając swoje podejście i troszcząc się o drobiazgi, które nas otaczają, możemy w łatwy sposób zmniejszyć proces degradacji naszej planety.

 

1. Ekologiczny dom: naturalne materiały na ścianach, podłogach i elementach dekoracyjnych

Jeżeli w trakcie aranżowania wnętrz i podczas wyboru dodatków, chcemy równocześnie zadbać o środowisko, starajmy się wybierać tkaniny i materiały jak najmniej przetworzone. Należą do nich, np. drewno, kamień i cegła, którymi możemy wykończyć ściany i podłogi, oraz len, bambus, korek i wełna - znajdziemy je w postaci stylowych mebli i tekstyliów. Surowe i proste piękno naturalnych materiałów sprawi, że wnętrze będzie ponadczasowe i łatwo się w nim zrelaksujemy.

 

2. Ekologiczne i bez syntetyków: farby, tynki i gładzie

Ukłon w kierunku natury możemy też wykonać na etapie prac wykończeniowych budowy lub remontu naszych wnętrz. Coraz łatwiej w sprzedaży znajdziemy tynki i gładzie, które zostały wykonane na bazie naturalnego gipsu wapna i cementu. Takie materiały nie zawierają żadnych chemicznych uszlachetniaczy. Funkcję wzmacniającą pełnią w nich włókna naturalnej celulozy, zastępujące polichlorek winylu i spieniony poliwęglan. Podczas zakupu farb, zwracajmy uwagę na to, czy w ich składzie nie ma formaldehydów. Jest to często wykorzystywany przez producentów konserwant, który może powodować reakcje alergiczne. W farbach mogą znajdować się także inne organiczne związki lotne, które przedostają się do atmosfery i obniżają poziom ozonu. Wybierajmy takie farby, w których ich poziom nie przekracza normy dopuszczalnej 30 g/l.

 

3. Dom energooszczędny

Oszczędzanie energii to także jeden ze sposobów dbania o środowisko. Na co dzień możemy to robić, odłączając sprzęty, takie jak: telewizory, ładowarki i komputery, z gniazd elektrycznych. Proces ten ułatwi nam listwa z wyłącznikiem, dzięki której za pomocą jednego przycisku wyłączymy kilka gniazdek.

 

4. Sposoby na oszczędzanie - zapasy w kuchni i planowanie posiłków

Jeden Polak produkuje rocznie ponad 300 kg śmieci. Jeżeli chcemy zmniejszyć ilość śmieci i przestać marnować jedzenie, warto zadbać o właściwe przechowywanie żywności. Pozostałości z obiadu oraz wszelkie produkty ugotowane, możemy przechowywać w lodówce do 3 dni. Zbyt dużą ilość pieczywa warto zamrozić, może tam leżeć nawet przez kilka miesięcy. Ważne jest także planowanie posiłków oraz właściwe układanie jedzenia w lodówce - na górnych półkach, gdzie jest najchłodniej, trzymamy produkty mleczne i jogurty, niżej wędliny, a na samym dole owoce, warzywa i sery.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Segregacja śmieci
© monticellllo/Fotolia.com
Styl życia
Eko styl życia: oszczędzanie energii i wody, kompostowanie i sortowanie śmieci
Ekologiczny styl życia obejmuje między innymi zmniejszenie zużycia energii i wody. Ważne jest sortowanie śmieci, a także wybór naturalnych środków piorących i myjących. Warto też świadomie wybierać jedzenie.

Ekologiczny styl życia obejmuje między innymi zmniejszenie zużycia energii i wody. Ważne jest sortowanie śmieci, a także wybór naturalnych środków piorących i myjących. Warto też świadomie wybierać jedzenie.   Świadome życie łączy się z ekologicznym stylem bycia. Dzięki niemu zmniejszamy zużycie surowców naturalnych, ograniczamy zanieczyszczenie środowiska , korzystamy z natury, ale jej nie wykorzystujemy. Myślimy o tym, co pozostanie po nas na Ziemi dla przyszłych pokoleń oraz jak wpływamy na środowisko. Energia elektryczna a ekologia Oszczędzanie energii elektrycznej to np. wyjmowanie ładowarki z kontaktu. Pozostawianie komputera lub telewizora w stanie czuwania to nawyk, którego warto się pozbyć. Używając laptopa, warto odłączyć go od prądu, jeśli bateria jest naładowana. Dla dobra planety warto też zmniejszyć ogrzewanie w domu . Nawet 1 stopień mniej zrobi różnicę. Korzystne jest też używanie zmywarki lub pralki w trybie oszczędnym oraz wymiana żarówek na energooszczędne źródła światła np. diody LED.  Zużycie wody Aby zmniejszyć zużycie wody, warto zmywać naczynia po zatkaniu odpływu zlewozmywaka lub w zmywarce. Zamiast codziennych kąpieli lepiej brać szybki prysznic . Warzywa i owoce można myć w misce lub zlewozmywaku. Pranie maksymalnie załadowanej pralki to korzystniejsze rozwiązanie niż robienie kilku prań w niepełnej pralce . Warto również zakręcać wodę podczas mycia zębów, golenia się lub namydlania ciała. Ekologiczne środki do prania i sprzątania  Do prania i sprzątania można wykorzystać środki przyjazne środowisku, takie jak ocet, soda oczyszczona , sok z cytryny bądź specjalne piorące orzechy . Zdecydowanie zmniejszy to zanieczyszczenie środowiska i wód spowodowane trudno rozkładalnymi detergentami odpływającymi do...

Młode małżeństwo planuje domowe wydatki.
©contrastwerkstatt/Fotolia.com
Styl życia
Planowanie budżetu – kalendarz wydatków, zakupy on-line, promocje
Planowanie domowego budżetu dobrze jest rozpocząć od zrobienia kalendarza, w którym można zapisywać wszystkie przychody i rozchody. Warto też oszczędzać na zakupach spożywczych poprzez zrobienie listy zakupów. Dobrze też robić rzadsze, lecz większe jednorazowe zakupy.

Planowanie domowego budżetu dobrze jest rozpocząć od zrobienia kalendarza, w którym można zapisywać wszystkie przychody i rozchody. Warto też oszczędzać na zakupach spożywczych poprzez zrobienie listy zakupów. Dobrze też robić rzadsze, lecz większe jednorazowe zakupy.   Dobrym sposobem na planowanie budżetu jest przeglądanie ofert sklepów on-line, aby znaleźć promocje oraz okazje darmowych wysyłek. To znacznie obniży wydatki i sprawi, że więcej pieniędzy będzie można zaoszczędzić.   Metody planowania wydatków   Pomocnym krokiem w planowaniu wydatków jest stworzenie kalendarza . W nim dobrze jest zapisywać cykliczne rozchody, takie jak rachunki za mieszkanie, prąd, gaz, media, raty kredytowe , składki ubezpieczeniowe itp. Konieczne jest również zawarcie w nim codziennych wydatków na jedzenie i środki czystości. Niezbędne są też koszty nagłe, takie jak wizyty u lekarza, mandaty czy naprawy sprzętu. Dobrze mieć przygotowane pieniądze na niespodziewane wydatki . Można się do nich przygotować, robiąc listę potencjalnych kosztów wraz ze średnim kosztem. Tak samo warto zrobić z prezentami okazjonalnymi , jak święta, urodziny czy wyjazd na wakacje . Wcześniejsze zaplanowanie takich wydatków znacznie ułatwi przeznaczenie na nie funduszy. Jeśli zależy komuś na prowadzeniu oszczędniejszego trybu życia, warto jest zrezygnować też z takich używek, jak papierosy. Paląc paczkę dziennie, miesięczny koszt nałogu wynosi około 450 zł. Dobrym nawykiem jest odkładanie 10% miesięcznych zarobków na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wypłaty. Najlepiej ustawić taki przelew jako stałe zlecenie. Te pieniądze regularnie odkładane znacznie ułatwią panowanie nad nieprzewidzianymi wydatkami.   Jak kupować produkty spożywcze aby wydawać mniej?   Aby...

Segregacja śmieci
© monticellllo/Fotolia.com
Styl życia
Jak ograniczyć plastik? 10 prostych sposobów na bycie eko
Jak ograniczyć plastik? 10 prostych sposobów na bycie eko

Proste sposoby na ograniczenie plastiku  pomogą nam być eko bez zbędnych wyrzeczeń. Wystarczy wprowadzić tylko kilka kroków, aby zmniejszyć ilość plastikowych odpadów . Z każdym rokiem ziemię zalewa fala plastikowych śmieci. Niszczy naszą planetę, zabija rośliny i zwierzęta. Produkty z tworzyw sztucznych rozkładają się przez setki lat. Wszyscy o tym wiemy, lecz i tak na co dzień używamy jednorazowych toreb i akcesoriów. Według ONZ rocznie produkujemy aż 300 milionów ton śmieci. Przewiduje się, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb . Plastik w oceanie - czy ograniczenie plastiku ma sens?   Dużo osób uważa, że małe działania w naszym otoczeniu nie zażegnają problemu. Wielkie koncerny pakują  wszystkie produkty w plastikowe opakowania , bo tak jest taniej. A duża część zanieczyszczeń znajdujących się w oceanach to odpadki z narzędzi połowowych. Jednak ograniczenie ilości odpadów w naszym domu jest bardzo ważne. To początek zmian w świadomości i pierwszy krok do czystego środowiska. Niemal 50% śmieci znajdujących się w oceanach  to artykuły plastikowe po artykułach jednorazowego użytku. Kilka prostych kroków może zmienić przyszłość naszej planety.   10 sposobów na ograniczenie zużycia plastiku   Wielorazowe torby na zakupy Używanie toreb wielorazowego użytku  to pierwszy krok na drodze do ograniczenia plastiku. Irytujące foliowe torebki zalegające w domu lub masowo wyrzucane do kosza to przeszłość. Kup jedną dużą i jedną małą torbę materiałową - posłużą Ci przez lata. Warto również postawić na zestaw woreczków lnianych na warzywa i owoce. Zamiast brać cienkie, plastikowe siatki, które od razy pójdą do kosza. Pojedynczych produktów w ogóle nie...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner