Czym jest plogging?
Jak wiele rzeczy na świecie, tak i fitness poddawany jest stale zmieniającej się modzie. Ostatnio w Europie (i nie tylko) trendy staje się tzw. plogging. Czym jest i czy ma szansę przyjąć się w Polsce?
Jak wiele rzeczy na świecie, tak i fitness poddawany jest stale zmieniającej się modzie. Ostatnio w Europie (i nie tylko) trendy staje się tzw. plogging. Czym jest i czy ma szansę przyjąć się w Polsce?
Plogging to nowa moda, która narodziła się w Szwecji. Skojarzenia z joggingiem są jak najbardziej słusznym tropem. Jednak tu chodzi o coś więcej niż zwykłe bieganie. To trening, który nie tylko znakomicie wpływa na ciało, ale także… środowisko.
Plogging - co to jest?
Kiedy myślimy o ochronie przyrody, do głowy przychodzi nam pełno, również modnych, działań mających na celu budowanie postaw proekologicznych, takich jak: segregacja śmieci, oszczędzanie energii, czy stosowanie toreb wielokrotnego użytku.
Idea dbania o środowisko przyległa też do świata sportu. Plogging to nic innego jak łączenie przyjemnego z pożytecznym. Polega na zbieraniu śmieci w czasie biegania.
Pomysłodawcą tej aktywności jest Erik Ahlstrom, działacz na rzecz ochrony przyrody. Jego zamysłem nie było stworzenie kolejnego, oryginalnego rodzaju treningu, lecz zwykłe sprzątnięcie najbliższej okolicy. Bardzo szybko zaangażował do projektu znajomych, a wkrótce pomysł rozszerzył się lawinowo nie tylko na Sztokholm, w którym mieszka, ale i poza granice Szwecji, docierając nawet do Tajlandii.
Na czym polega plogging?
Słowo pochodzi od szwedzkiego “plocka”, czyli “zbierać” oraz angielskiego słowa “jogging”. w praktyce jednak plogging nie ogranicza się tylko do biegania. Można go uprawiać podczas jazdy na rowerze czy rolkach. Trening może przebiegać dość spokojnie: biegniesz i podnosisz mijane śmieci.
Jeśli masz więcej energii, spróbuj przeplatać bieg z inną aktywnością. Można robić sobie “przystanki” z przysiadami, albo przerwy podczas których do ćwiczeń wykorzystasz element lokalnej infrastruktury, np. ławkę. Grunt to być dobrze przygotowanym.
Jak się przygotować do treningu?
Każdy biegacz po jakimś czasie inwestuje w dobre obuwie. Wiele osób stawia również na odzież sportową wysokiej jakości. Tu poza wygodnym, niekrępującym ruchów strojem, ważne jest dodatkowe wyposażenie.
Do uprawiania ploggingu będą Ci potrzebne dwa, istotne akcesoria:
- rękawiczki ochronne - dla własnej higieny i bezpieczeństwa nie podnoś śmieci gołymi rękoma;
- worki - wytrzymałe, aby nie rozerwały się już po wrzuceniu pierwszej butelki.
Czy nowa moda ma szansę przyjąć się w Polsce? Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi pierwsze akcje ploggingowe odbyły się na Śląsku. Mimo, iż nasz kraj jest stosunkowo czysty w porównaniu z innymi państwami, biegnąc, warto czasem rozejrzeć się wokół siebie.