Na niedobór magnezu pomoże dieta i leki. Uzupełniając magnez pamiętaj o potasie!
Przyczyną niskiego poziomu magnezu w organizmie jest najczęściej dieta uboga w makroelementy, stresujący tryb życia i stosowanie używek. Stężenie magnezu w organizmie jest ściśle powiązane z zawartością potasu, dlatego niedobór magnezu i potasu niemal zawsze występują razem.
Przyczyną niskiego poziomu magnezu w organizmie jest najczęściej dieta uboga w makroelementy, stresujący tryb życia i stosowanie używek. Stężenie magnezu w organizmie jest ściśle powiązane z zawartością potasu, dlatego niedobór magnezu i potasu niemal zawsze występują razem.
Magnez wpływa na pracę układu nerwowego, polepsza pracę szarych komórek i wzmacnia mięśnie.
Jak uzupełnić niedobór magnezu w organizmie
Skutki niedoboru magnezu mogą być dotkliwe dla całego organizmu, zwłaszcza dla pracy mózgu, serca i mięśni, dlatego warto dbać o jego regularne uzupełnianie. Naturalnym źródłem magnezu są produkty zbożowe, zwłaszcza kasza gryczana, kasza jęczmienna i ciemne pieczywo. Dużo jest go także w orzechach, warzywach strączkowych, kakao, czekoladzie i owocach morza. Magnez występuje też w rybach, szpinaku, bananach i żółtym serze. Źródłem magnezu jest także woda mineralna, a nawet woda z kranu, pod warunkiem, że jest „twarda” czyli o dużym stężeniu kationów wapnia.
Z jedzenia jesteśmy w stanie przyswoić jedynie 30-40% magnezu. Dlatego zaleca się dodatkowo suplementować niedobory magnezu środkami dostępnymi w aptece bez recepty.
Przyczyny niedoboru magnezu
Na niedobór magnezu szczególnie narażeni są studenci i osoby pracujące umysłowo, sportowcy, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby żyjące w długotrwałym stresie.
Najczęstsze przyczyny niedoboru magnezu to:
- Niska zawartość magnezu w wodzie i glebie,
- Dieta bogata w składniki ograniczające wchłanianie magnezu, takie jak tłuszcze i fosforany,
- Restrykcyjne diety odchudzające,
- Długotrwały stres,
- Nadużywanie alkoholu, kawy i herbaty,
- Stosowanie leków zmniejszających wchłanianie magnezu, na przykład leki moczopędne, środki przeczyszczające, tabletki antykoncepcyjne, środki uspokajające, niektóre antybiotyki,
- Jedzenie przetworzonych produktów spożywczych lub gotowanych warzyw i owoców, które w trakcie obróbki tracą większość makroelementów,
- Choroby, takie jak cukrzyca i zespół wadliwego wchłaniania.
Objawy niedoboru magnezu
Objawy niedoboru magnezu często nie są typowe i mogą być mylone z innymi chorobami i zaburzeniami.
Należą do nich:
- Skurcze mięśniowe, zwłaszcza w łydkach,
- Nadpobudliwość, drażliwość, zmiany nastrojów,
- Zmęczenie fizyczne i psychiczne,
- Osłabienie mięśniowe,
- Zmniejszona odporność na infekcje,
- Drganie powiek,
- Łamliwość paznokci i włosów,
- Objawy skórne: nadmierna suchość i swędzenie,
- Częste bóle głowy,
- Nadciśnienie,
- Próchnica zębów,
- Kolki typu spastycznego (kurczowego),
- Zaburzenia snu, koszmary senne,
- Wrażliwość na zmiany pogody i temperatury,
Niedobór magnezu u dzieci powoduje trudności z koncentracją.
- Hiperpotasemia to najczęściej wynik przedawkowania leków i suplementów bogatych w ten pierwiastek. Dowiedz się, czym skutkuje nadmiar potasu w organizmie.
- Witaminy i mikroelementy to niezbędny składnik dobrze zbilansowanej diety. Sprawdź, jaka jest rola potasu w organizmie.
- Puchną ci nogi i dużo się pocisz, może to skutek niedoboru potasu. Poznaj objawy niedoboru i nadmiaru tego pierwiastka.