Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
szkodliwy potas
©jarun011/fotolia
Styl życia

Niedobór i nadmiar potasu w organizmie. Co jeść, aby do nich nie doszło?

Potas jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a jego niedobór może prowadzić do ogólnego osłabienia, obrzęków, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymania akcji serca.

Potas jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a jego niedobór może prowadzić do ogólnego osłabienia, obrzęków, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymania akcji serca. 

Potas ważny makroelement

Organizm w ponad 70% składa się z wody, a potas jest elektrolitem w niej rozpuszczalnym, który bierze udział w transporcie substancji odżywczych do większości komórek ludzkiego ciała. Potas towarzyszy wielu ważnym procesom zachodzącym w naszym ciele. Bierze udział w kontroli właściwej pracy nerek, ciśnienia krwi oraz regulacji gospodarki wodnej. Pierwiastek ten jest również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego oraz odpowiedniego poziomu ciśnienia osmotycznego. Potas uczestniczy w transporcie tlenu z krwią, dzięki czemu nasz mózg jest lepiej dotleniony, a my mamy lepszą koncentrację i funkcje poznawcze.

Hipokalemia czyli niedobór potasu: przyczyny i skutki

Dobowe zapotrzebowanie na potas wynosi 2000-4000 mg w zależności od wieku i masy ciała. Do przyczyn hipokalemii, oprócz zbyt małej zawartości potasu w pożywieniu, zalicza się głównie: zdiagnozowaną niewydolność nerek oraz wydalanie dużych ilości moczu (diureza osmotyczna) u chorych na cukrzycę.

 

Niedobory tego pierwiastka występują również u osób:

  • stosujących środki przeczyszczające, cierpiących na długotrwałe biegunki i wymioty – w przypadku zatruć pokarmowych oraz w przewlekłych chorobach jelit;
  • stosujących terapię lekami nasercowymi i moczopędnymi. Ponieważ mogą one zwiększać wydalanie potasu z organizmu, w przypadku ich długotrwałego przyjmowania zalecane jest suplementowanie potasu. Jednak suplementacja nie powinna być przeprowadzana na własną rękę, a ściśle kontrolowana przez lekarza.

Objawem niedoboru potasu jest przede wszystkim ogólne osłabienie, senność i apatia. Może również dojść do obrzęku kończyn, nadciśnienia i rozregulowania rytmu serca. Na brak dostatecznej ilości potasu w organizmie mogą wskazywać też skurcze mięśni (zwłaszcza po wysiłku), rozdrażnienie, stany depresyjne, brak apetytu oraz problemy z układem trawiennym (zaparcia). Skrajne przypadki hipokalemii to niewydolność oddechowa, niedrożność jelit, porażenie mięśni oddechowych, a nawet zatrzymanie akcji serca.

Co zawiera potas? Naturalne sposoby uzupełniania potasu

Potas zawarty jest we wszystkich produktach pochodzenia naturalnego. Największe ilości tego pierwiastka znajdziemy w suszonych morelach, jabłkach, figach oraz rodzynkach. Z warzyw, najbogatsze w potas są pomidory i ich przetwory. W znacznych ilościach występuje również w ziemniakach, kapuście, sałacie, cukinii, bobie, koperku, burakach, chrzanie, zielonym groszku, kalarepie, czosnku, szpinaku oraz selerze. Świeże owoce dostarczające potas to awokado, banany, kiwi, czerwone i czarne porzeczki, ananasy i grejpfruty. Soki i przeciery warzywno-owocowe również dostarczają organizmowi potas. Ponadto pierwiastek zawarty jest w rybach, kaszach (gryczanej, jęczmiennej), płatkach (kukurydzianych, owsianych), otrębach (pszennych, gryczanych) oraz pieczywie – żytnim, mieszanym, chrupkim. Zawierają go też kakao, czekolada, orzechy oraz mak.

Hiperkalemia czyli nadmiar potasu w organizmie

Potasu przyjmowanego w produktach naturalnych nie możemy przedawkować. Do hiperkalemii dochodzi jedynie w poważnych i przewlekłych schorzeniach nerek oraz podczas niewłaściwej suplementacji tego makroelementu. Objawy zbyt wysokiego stężenia potasu we krwi to mrowienie i drętwienie kończyn, spadek wydolności mięśniowej oraz zwolnienie akcji serca.


  • Hiperpotasemia to najczęściej wynik przedawkowania leków i suplementów bogatych w ten pierwiastek. Dowiedz się, czym skutkuje nadmiar potasu w organizmie.
  • Jesteś zestresowany, trudno ci się skupić i zauważasz mimowolne drgania mięśni? Jeżeli dodatkowo pijesz dużo kawy może grozić ci niedobór magnezu.
  • Witaminy i mikroelementy to niezbędny składnik dobrze zbilansowanej diety. Sprawdź, jaka jest rola potasu w organizmie.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Nadmiar potasu
© Stasique/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie nadmiaru potasu
Nadmiar potasu w organizmie (hiperkaliemia, hiperpotasemia) może być spowodowany m.in. zażywaniem niektórych leków. W przypadku hiperkaliemii nerki nie są w stanie pozbyć się nadmiaru pierwiastka z organizmu. Pojawia się mrowienie, osłabienie mięśni, a nawet dochodzi do ich porażenia.

Nadmiar potasu w organizmie (hiperkaliemia, hiperpotasemia) może być spowodowany m.in. zażywaniem niektórych leków. W przypadku hiperkaliemii nerki nie są w stanie pozbyć się nadmiaru pierwiastka z organizmu. Pojawia się mrowienie, osłabienie mięśni, a nawet dochodzi do ich porażenia.   Nadmiar potasu prowadzi co wielu schorzeń, a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci. Najczęściej jest spowodowany przedawkowaniem leków i niewłaściwą suplementacją. Przyczyny hiperpotasemii Nadmiar potasu może być spowodowany zbyt dużą dawką pierwiastka dostarczaną wraz z pożywieniem do organizmu. Najczęściej jednak do hiperpotasemii dochodzi na skutek przedawkowania leków i suplementów. Przedawkowanie potasu może nastąpić z powodu przyjmowania leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego – mamy wówczas do czynienia z hiperkaliemią polekową. Do powstania hiperkaliemii mogą przyczyniać się choroby nerek, wrzody żołądka, zapalenie błony śluzowej jelit, częste przetaczanie krwi oraz żywienie dożylne. Wysokie stężenie potasu we krwi towarzyszy także sepsie. Objawy nadmiaru potasu Z hiperkaliemią mamy do czynienia, kiedy stężenie potasu w osoczu przekracza 5,5 mmol / l.   Nadmiar potasu mogą sygnalizować zaburzenia pracy układu: nerwowego - drętwienie kończyn, mrowienie, drgawki, apatia, mięśniowego - skurcze, porażenie mięśni , krążenia – zaburzenia pracy serca. Nadmiar potasu we krwi jest bardzo niebezpieczny. Stężenie większe niż 7 mmol/l jest wręcz śmiertelne. W grupie osób z takim lub wyższym poziomem potasu zaobserwowano śmiertelność na poziomie 35-67% . Leczenie nadmiaru potasu we krwi Leczenie hiperkaliemii zależy m.in. od stężenia potasu w organizmie i szybkości, z jaką postępuje choroba. Jeśli wyniki badania EKG nie...

Niedobór potasu
© bit24/Fotolia.com
Styl życia
Z czego wynika i czym się objawia niski poziom potasu?
Niski potas w organizmie mogą powodować: diety, wymioty, picie kofeiny, stres, insulina, niedobór magnezu lub nadmierne pocenie się a także leki moczopędne: na nadciśnienie bądź serce.

Niski potas w organizmie mogą powodować: diety, wymioty, picie kofeiny, stres, insulina, niedobór magnezu lub nadmierne pocenie się a także leki moczopędne: na nadciśnienie bądź serce.   Najbogatszym źródłem potasu są warzywa i owoce. W przypadku niedoboru pierwiastka warto suplementować się naturalnie. Niski potas: przyczyny Jeśli poziom potasu w organizmie spada poniżej 3,5 milimoli na 1 litr krwi, występuje niedobór potasu – hipokaliemia. Z umiarkowanym niedoborem pierwiastka mamy do czynienia w sytuacji, gdy stężenie potasu w surowicy krwi wynosi 2,5-3 milimola na 1 litr krwi. Ciężka hipokaliemia występuje po spadku poziomu potasu poniżej 2,5 milimola na 1 litr krwi. Odpowiedzialny m.in. za regulację gospodarki wodnej organizmu, pracę nerek czy wysokość ciśnienia krwi pierwiastek warunkuje ponadto wydzielanie insuliny, dotlenienie mózgu oraz pracę układów nerwowego i mięśniowego.   Najczęstsze przyczyny obniżonego poziomu potasu we krwi to: niedostateczne dostarczanie potasu z jedzeniem, rygorystyczna dieta odchudzająca, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, wymioty, biegunki, przyjmowanie środków przeczyszczających , nadmierne pocenie się w wyniku wysiłku fizycznego czy opalania się, stres, kofeina , stosowanie insuliny, niskie stężenie magnezu we krwi, stosowanie leków moczopędnych (diuretycznych), pobudzających wydzielanie pierwiastka z moczem i naruszających równowagę elektrolitową ustroju, stosowanie leków na serce i nadciśnienie. Niski potas: objawy Objawy hipokaliemii warunkuje szybkość rozwoju choroby i jej nasilenie.   O niedoborze potasu w organizmie mogą świadczyć: często odczuwane zmęczenie, apatia, senność lub bezsenność, trudności z koncentracją, podenerwowanie, napięcie,...

liście szpinaku
Flickr/Daniella Segura/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Potas poprawia krążenie, umożliwia pracę mięśni i pomaga na stres
Potas jest jednym z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu mikroelementów. Obniża ryzyko zawału serca, pomaga w walce z nadciśnieniem, wspomaga przemianę materii i przeciwdziała negatywnym skutkom stresu.

Potas jest jednym z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu mikroelementów. Obniża ryzyko zawału serca, pomaga w walce z nadciśnieniem, wspomaga przemianę materii i przeciwdziała negatywnym skutkom stresu.   Korzystny wpływ potasu na nasz organizm jest tak znaczący, że można uznać ten minerał za panaceum na choroby cywilizacyjne. Potas – dlaczego nasz organizm go potrzebuje? Potas uczestniczy w wielu procesach kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania komórek, tkanek i organów. Jest niezwykle istotny dla prawidłowej pracy układu krążenia: obniża ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi, normalizuje rytm bicia serca. Potas bierze też udział w przesyłaniu sygnałów elektrycznych pomiędzy nerwami i mięśniami. Dzięki temu mięśnie działają prawidłowo, zgodnie z wolą człowieka lub w ramach odruchów bezwarunkowych . Dzienna dawka potasu zalecana osobom dorosłym to 2000 mg. Jest to ilość, którą bez trudu może dostarczyć swojemu organizmowi każdy, kto odżywia się w rozsądny sposób. Takiej dawki potasu dostarczy nam na przykład ok. pół kilograma ziemniaków (4-5 średniej wielkości ziemniaków) lub pół kilograma bananów (4 banany). Jakie są objawy niedoboru potasu? Skutkami zbyt małej ilości potasu w diecie są skurcze i drżenie mięśni , nieregularna akcja serca, puchnące nogi. Niedobory potasu mogą wystąpić podczas upałów i wtedy, kiedy dużo się pocimy: podczas treningów i innych form intensywnego wysiłku fizycznego. Niedobór potasu grozi także osobom nadużywającym alkoholu . Czy potas można przedawkować? Potas trudno jest przedawkować, zdarza się to niemal wyłącznie osobom, które cierpią na niedoczynność nadnerczy lub hiperglikemię albo stosują leki na nadciśnienie tętnicze. Nadmiar potasu może...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner