Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Nadmiar potasu
© Stasique/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny, objawy i leczenie nadmiaru potasu

Nadmiar potasu w organizmie (hiperkaliemia, hiperpotasemia) może być spowodowany m.in. zażywaniem niektórych leków. W przypadku hiperkaliemii nerki nie są w stanie pozbyć się nadmiaru pierwiastka z organizmu. Pojawia się mrowienie, osłabienie mięśni, a nawet dochodzi do ich porażenia.

Nadmiar potasu w organizmie (hiperkaliemia, hiperpotasemia) może być spowodowany m.in. zażywaniem niektórych leków. W przypadku hiperkaliemii nerki nie są w stanie pozbyć się nadmiaru pierwiastka z organizmu. Pojawia się mrowienie, osłabienie mięśni, a nawet dochodzi do ich porażenia.

 

Nadmiar potasu prowadzi co wielu schorzeń, a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci. Najczęściej jest spowodowany przedawkowaniem leków i niewłaściwą suplementacją.

Przyczyny hiperpotasemii

Nadmiar potasu może być spowodowany zbyt dużą dawką pierwiastka dostarczaną wraz z pożywieniem do organizmu. Najczęściej jednak do hiperpotasemii dochodzi na skutek przedawkowania leków i suplementów. Przedawkowanie potasu może nastąpić z powodu przyjmowania leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego – mamy wówczas do czynienia z hiperkaliemią polekową. Do powstania hiperkaliemii mogą przyczyniać się choroby nerek, wrzody żołądka, zapalenie błony śluzowej jelit, częste przetaczanie krwi oraz żywienie dożylne. Wysokie stężenie potasu we krwi towarzyszy także sepsie.

Objawy nadmiaru potasu

Z hiperkaliemią mamy do czynienia, kiedy stężenie potasu w osoczu przekracza 5,5 mmol / l.

 

Nadmiar potasu mogą sygnalizować zaburzenia pracy układu:

  • nerwowego - drętwienie kończyn, mrowienie, drgawki, apatia,
  • mięśniowego - skurcze, porażenie mięśni,
  • krążenia – zaburzenia pracy serca.

Nadmiar potasu we krwi jest bardzo niebezpieczny. Stężenie większe niż 7 mmol/l jest wręcz śmiertelne. W grupie osób z takim lub wyższym poziomem potasu zaobserwowano śmiertelność na poziomie 35-67% .

Leczenie nadmiaru potasu we krwi

Leczenie hiperkaliemii zależy m.in. od stężenia potasu w organizmie i szybkości, z jaką postępuje choroba. Jeśli wyniki badania EKG nie są alarmujące, leczenie można zacząć od podania leków moczopędnych lub żywic jonowymiennych (leków wiążących kwasy żółciowe), przyspieszających wydalanie potasu. Stosuje się także glukozę z insuliną, wapń, wodorowęglany oraz przeprowadza zabieg hemodializy (za pomocą specjalnego filtra usuwa się zbędny pierwiastek). Należy również wystrzegać się produktów zawierających potas, przede wszystkim: suszonych owoców, bananów, awokado, owoców cytrusowych, ziemniaków, cielęciny, jajek, groszku i pomidorów.


  • Jesteś zestresowany, trudno ci się skupić i zauważasz mimowolne drgania mięśni? Jeżeli dodatkowo pijesz dużo kawy może grozić ci niedobór magnezu.
  • Witaminy i mikroelementy to niezbędny składnik dobrze zbilansowanej diety. Sprawdź, jaka jest rola potasu w organizmie.
  • Puchną ci nogi i dużo się pocisz, może to skutek niedoboru potasu. Poznaj objawy niedoboru i nadmiaru tego pierwiastka. 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Źródła magnezu
© ratmaner/Fotolia.com
Styl życia
Na niedobór magnezu pomoże dieta i leki. Uzupełniając magnez pamiętaj o potasie!
Przyczyną niskiego poziomu magnezu w organizmie jest najczęściej dieta uboga w makroelementy, stresujący tryb życia i stosowanie używek. Stężenie magnezu w organizmie jest ściśle powiązane z zawartością potasu, dlatego niedobór magnezu i potasu niemal zawsze występują razem.

Przyczyną niskiego poziomu magnezu w organizmie jest najczęściej dieta uboga w makroelementy, stresujący tryb życia i stosowanie używek. Stężenie magnezu w organizmie jest ściśle powiązane z zawartością potasu, dlatego niedobór magnezu i potasu niemal zawsze występują razem.   Magnez wpływa na pracę układu nerwowego, polepsza pracę szarych komórek i wzmacnia mięśnie. Jak uzupełnić niedobór magnezu w organizmie Skutki niedoboru magnezu mogą być dotkliwe dla całego organizmu, zwłaszcza dla pracy mózgu , serca i mięśni, dlatego warto dbać o jego regularne uzupełnianie. Naturalnym źródłem magnezu są produkty zbożowe, zwłaszcza kasza gryczana, kasza jęczmienna i ciemne pieczywo. Dużo jest go także w orzechach, warzywach strączkowych, kakao, czekoladzie i owocach morza. Magnez występuje też w rybach, szpinaku, bananach i żółtym serze. Źródłem magnezu jest także woda mineralna, a nawet woda z kranu, pod warunkiem, że jest „twarda” czyli o dużym stężeniu kationów wapnia.   Z jedzenia jesteśmy w stanie przyswoić jedynie 30-40% magnezu. Dlatego zaleca się dodatkowo suplementować niedobory magnezu środkami dostępnymi w aptece bez recepty. Przyczyny niedoboru magnezu Na niedobór magnezu szczególnie narażeni są studenci i osoby pracujące umysłowo , sportowcy, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby żyjące w długotrwałym stresie.   Najczęstsze przyczyny niedoboru magnezu to: Niska zawartość magnezu w wodzie i glebie, Dieta bogata w składniki ograniczające wchłanianie magnezu, takie jak tłuszcze i fosforany, Restrykcyjne diety odchudzające , Długotrwały stres, Nadużywanie alkoholu, kawy i herbaty, Stosowanie leków zmniejszających wchłanianie magnezu, na przykład leki moczopędne, środki...

Kobieta źle się czuje, trzyma się za głowę
©Daxiao Productions/Fotolia
Styl życia
Hiperkalcemia: skąd się bierze i jak rozpoznać, że organizm przyswaja za dużo wapnia
Hiperkalcemia oznacza nadmiar wapnia we krwi. Jej najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne. Początkowo hiperkalcemia nie daje żadnych objawów. W bardziej zaawansowanym stadium zaburza pracę niemal całego organizmu.

Hiperkalcemia oznacza nadmiar wapnia we krwi. Jej najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne. Początkowo hiperkalcemia nie daje żadnych objawów. W bardziej zaawansowanym stadium zaburza pracę niemal całego organizmu.   Prawidłowe stężenie wapnia w we krwi to około 2,25-2,75 milimoli na litr (mmol/l). Wynik przewyższający tę normę oznacza hiperkalcemię. Przewlekła hiperkalcemia prowadzi do wapnicy, czyli odkładania wapnia i fosforanów w różnych narządach (na przykład nerkach, żołądku, rogówce). Objawy hiperkalcemii: zaburzenia niemal całego organizmu Hiperkalcemia w łagodnym stadium może nie dawać wyraźnych objawów. Zespół hiperkalcemiczny występujący przy umiarkowanej lub ostrej hiperkalcemii daje następujące objawy: zaburzenia funkcjonowania nerek: kamica , wielomocz, problemy układu pokarmowego: zaparcia, nudności, wymioty, brak apetytu, wrzody żołądka i dwunastnicy, kamica układu żółciowego, zapalenie trzustki, metaliczny smak w ustach, schorzenia sercowo-naczyniowe: nadciśnienie tętnicze , niemiarowość serca, tachykardia, objawy nerwowo-mięśniowe: senność, osłabienie mięśni, porażenie mięśni twarzy, ból głowy, zaburzenia orientacji, śpiączka.   Rozpoznanie hiperkalcemii polega na badaniu poziomu wapnia w surowicy . Należy także zbadać stężenie kreatyniny, fosforanów, chlorków, potasu, magnezu i PTH (parathormonu), aby ustalić przyczynę hiperkalcemii. Co jest przyczyną hiperkalcemii? Za prawidłową gospodarkę wapniową w organizmie odpowiadają hormony: PTH wytwarzany przez przytarczyce i kalcytonina produkowana w komórkach tarczycy. Hormony decydują o tym, ile przyjętego z pożywieniem wapnia może wchłonąć organizm. Jeśli PTH i kalcytonina są produkowane w nadmiarze (w wyniku nadczynności przytarczyc), wówczas...

Niedobór potasu
© bit24/Fotolia.com
Styl życia
Z czego wynika i czym się objawia niski poziom potasu?
Niski potas w organizmie mogą powodować: diety, wymioty, picie kofeiny, stres, insulina, niedobór magnezu lub nadmierne pocenie się a także leki moczopędne: na nadciśnienie bądź serce.

Niski potas w organizmie mogą powodować: diety, wymioty, picie kofeiny, stres, insulina, niedobór magnezu lub nadmierne pocenie się a także leki moczopędne: na nadciśnienie bądź serce.   Najbogatszym źródłem potasu są warzywa i owoce. W przypadku niedoboru pierwiastka warto suplementować się naturalnie. Niski potas: przyczyny Jeśli poziom potasu w organizmie spada poniżej 3,5 milimoli na 1 litr krwi, występuje niedobór potasu – hipokaliemia. Z umiarkowanym niedoborem pierwiastka mamy do czynienia w sytuacji, gdy stężenie potasu w surowicy krwi wynosi 2,5-3 milimola na 1 litr krwi. Ciężka hipokaliemia występuje po spadku poziomu potasu poniżej 2,5 milimola na 1 litr krwi. Odpowiedzialny m.in. za regulację gospodarki wodnej organizmu, pracę nerek czy wysokość ciśnienia krwi pierwiastek warunkuje ponadto wydzielanie insuliny, dotlenienie mózgu oraz pracę układów nerwowego i mięśniowego.   Najczęstsze przyczyny obniżonego poziomu potasu we krwi to: niedostateczne dostarczanie potasu z jedzeniem, rygorystyczna dieta odchudzająca, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, wymioty, biegunki, przyjmowanie środków przeczyszczających , nadmierne pocenie się w wyniku wysiłku fizycznego czy opalania się, stres, kofeina , stosowanie insuliny, niskie stężenie magnezu we krwi, stosowanie leków moczopędnych (diuretycznych), pobudzających wydzielanie pierwiastka z moczem i naruszających równowagę elektrolitową ustroju, stosowanie leków na serce i nadciśnienie. Niski potas: objawy Objawy hipokaliemii warunkuje szybkość rozwoju choroby i jej nasilenie.   O niedoborze potasu w organizmie mogą świadczyć: często odczuwane zmęczenie, apatia, senność lub bezsenność, trudności z koncentracją, podenerwowanie, napięcie,...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner