Menopauza

Wygasanie czynności jajnikó
miesiączka
menopauza
hormony

Przedwczesne wygasanie czynności jajników (wczesna menopauza) – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Przedwczesne wygasanie czynności jajników pojawia się przed wiekiem menopauzalnym, czyli przed 40. rokiem życia. Pierwszym objawem takiego stanu są zaburzenia miesiączki, obniżone libido, uderzenia gorąca oraz nerwowość i problemy z koncentracją. Przyczyny przedwczesnej menopauzy mogą być zróżnicowane – duży wpływ mają czynniki genetyczne, przebyte infekcje wirusowe, oraz radio- i chemioterapia.
Ewa Zwolak
Czerwone wino
składniki odżywcze
menopauza
hormony

Dieta na niedobór estrogenu: soja, czosnek i czerwone wino

Estrogeny to trzy podobne chemicznie hormony: estron, estriol i estradiol. Nazywa się je hormonami żeńskimi, ponieważ produkowane są głównie w jajnikach, a u mężczyzn występują tylko w śladowych ilościach. Niedobór estrogenów jest szkodliwy dla zdrowia.
Magdalena Ładuniuk
Prolaktyna
menopauza
libido

Hiperprolaktynemia – poznaj jej przyczyny oraz objawy. Dowiedz się, jak leczyć

Nadmiar prolaktyny może być skutkiem chorób, m.in. tarczycy, wątroby lub nerek. Objawy podwyższonej prolaktyny to np. zaburzenia miesiączkowania lub zmniejszenie libido, które powoduje hiperprolaktynemia. Leczenie zależy od przyczyny schorzenia.
Agnieszka Wadowska
Terapia hormonalna
menopauza

Korzyści i zagrożenia ze stosowania hormonalnej terapii zastępczej

Hormonalna terapia zastępcza łagodzi przykre dolegliwości związane z przekwitaniem, ale zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego. Dobrze dobrana znacząco podnosi jakość życia po menopauzie.
Anna Harasymiuk
Pielęgniarka mierzy ciśnienie starszej kobiecie
menopauza
Choroby

Suche oko - przewlekły stan zapalny oka

Suche oko, inaczej zespół suchego oka, to zapalenie powierzchni oka (spojówek i rogówki), spowodowane złym składem łez lub niewystarczającą ich produkcją. Zespół suchego oka występuje u 11-17% społeczeństwa.
Paulina Mucha
tabletki i szklanka wody
menopauza
hormony

Łagodzenie symptomów przekwitania – terapia hormonalna

Menopauza, czyli ostatni miesiączka, poprzedzona jest okresem klimakterium. Organizm kobiety wolniej produkuje hormony. Terapia hormonalna w okresie okołomenopauzalnym pozwala na zwiększenie poziomu estrogenów.
Anna Harasymiuk
kobieta w białym kapeluszu
zdrowe produkty
menopauza

Roślinny hormon, który zapobiega zmarszczkom – odmładzające właściwości genisteiny

Genisteina to fitoestrogen należący do izoflawonów sojowych, substancji pochodzenia roślinnego, których działanie na ludzki organizm przypomina działanie estrogenów. Genisteina spowalnia następujące wraz z wiekiem zanikanie kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry. Dzięki temu opóźnia pojawienie się zmarszczek lub częściowo je wygładza. Genisteina jest też antyoksydantem.
Anna Cholewa
dojrzała kobieta
menopauza
hormony

Jak zmienia się organizm kobiety podczas menopauzy? Skutki przekwitania

Menopauza to okres, w którym dochodzi do wahań gospodarki hormonalnej organizmu. Kobieta, która miesiączkuje po raz ostatni, zmaga się z wieloma dolegliwościami i staje się bardziej narażona na niektóre choroby. Od momentu przekwitania zaczynają także u niej szybciej postępować procesy starzenia. Za wszystko odpowiedzialne są hormony: progesteron i estrogeny.
Aleksandra Gajowiak
Zmartwiona kobieta leży na białej kanapie
owulacja
miesiączka
menopauza

Przyczyny krwawienia z dróg rodnych mogą być różne w zależności od wieku

U kobiet w wieku rozrodczym krwawienie z pochwy może występować w środku cyklu, przed miesiączką czy po stosunku. Krwawienie z dróg rodnych spotyka też kobiety po menopauzie, a czasem małe dziewczynki.
Anna Harasymiuk
kobieta z bólami głowy
menopauza
Choroby

Co mogą oznaczać uderzenia gorąca w głowie?

Uczucie gorąca w głowie to dolegliwość, która może być efektem nieprawidłowości bądź naturalnych zmian biologicznych w obrębie układów: nerwowego, krwionośnego, kostno-stawowego lub hormonalnego. Aby poznać przyczynę napadów, można udać się na wizytę do ginekologa lub neurologa, zrobić prześwietlenie górnego odcinka kręgosłupa, oznaczyć poziom TSH oraz skontrolować po ataku poziom cukru i ciśnienie krwi.
Aleksandra Gajowiak
papiery i okulary
menopauza
Choroby

Prezbiopia, czyli efekt krótkich rąk

Prezbiopia to nie choroba, a proces wynikający z fizjologii człowieka. Objawia się u wszystkich po 40 roku życia. Starczowzroczność polega na niewyraźnym widzeniu z bliska, w szczególności, gdy oświetlenie jest słabe.
Joanna Jędrzejczyk
Nadgarstek z bólem stawowych
badania krwi
menopauza
Choroby

Leczenie reaktywnego zapalenia stawów: rehabilitacja, fizykoterapia, kinezyterapia

Reaktywne zapalenie stawów to schorzenie stawów połączone z zapaleniem kręgosłupa i innych narządów. Choroba obejmuje m.in. ogniskowe zapalenia mięśnia sercowego, szyjki macicy czy jąder. Towarzyszy jej również gorączka i dreszcze. Leczenie reaktywnego zapalenia stawów to przede wszystkim rehabilitacja. Dodatkowo stosowana jest również fizykoterapia i kinezyterapia.
Beata Marzec
śliczna kobieta
pielęgnacja
menopauza

Jak starzeje się ciało? Zmiany na skórze, w mózgu i w kościach

Kiedy kończy się młodość, a zaczyna ostatni okres w życiu człowieka w organizmie zachodzi szereg zmian. Proces starzenia jest nieuchronny, jednak zła dieta, brak aktywności fizycznej i stres mogą przyspieszyć zachodzenia zmian związanych z ostatnim okresem życia. Na przyspieszenie starzenia wpływ mają także takie czynniki jak zanieczyszczone powietrze i używki.
Anna Bartoś
Kobieta topless
nowotwór
menopauza

Badanie mammograficzne: na czym polega i kiedy je wykonać?

Mammografia jest najpopularniejszą metodą wykrywania nowotworu piersi. Dawki promieniowania rentgenowskiego są bezpieczne, a badanie wykazuje się dużą czułością. Mammografię wykonywać powinny przede wszystkim kobiety po 40 roku życia.
Anna Bartoś
szczepienie
menopauza
Choroby

Ból, obrzęk i sztywnienie w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba tkanki łącznej, która prowadzi do ograniczenia sprawności człowieka, a nawet przedwczesnej śmierci. Na reumatoidalne zapalenie stawów cierpi około 350 tys. Polaków, przede wszystkim kobiet. Najwięcej zachorowań odnotowuje się pomiędzy 30 a 50. rokiem życia.
Paulina Mucha
Garść leków w dłoni
antykoncepcja
owulacja
miesiączka

Tabletki antykoncepcyjne – wiek ma znaczenie

Wybierając rodzaj tabletek antykoncepcyjnych, kobiety sugerują się głównie wygodą stosowania i przeciwwskazaniami. To błąd – trzeba wziąć pod uwagę też swój wiek.
Aleksandra Gajowiak
Kobieta z kotem
menopauza

Klimakterium rozpoczyna się po 40 roku życia!

Klimakterium, czyli przekwitanie, to czas, w którym organizm kobiety stopniowo przechodzi w fazę rozrodczego uśpienia. Menopauza to moment kiedy ustaje cykl miesiączkowy.
Joanna Jędrzejczyk
Kobieta w średnim wieku
menopauza

Nieregularne krwawienia, uderzenia gorąca, suchość pochwy, czyli objawy klimakterium

Menopauza to trwałe zatrzymanie cyklu miesiączkowego wynikające z ustania czynności jajników. Menopauza występuje przeciętnie w wieku 45-55 lat, najczęściej ok. 51 roku życia. O tym, że masz ją już za sobą, może świadczyć brak okresu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Menopauzę poprzedza klimakterium, zespół charakterystycznych objawów towarzyszących stopniowemu wygasaniu pracy gruczołów płciowych.
Anna Cholewa
szczęśliwa para na tle morza
menopauza

Uderzenia gorąca – zmora przekwitających kobiet

Uderzenia gorąca zdarzają się ludziom w różnym wieku i mogą być spowodowane stresem oraz zaburzeniami układu nerwowego i krwionośnego. Są jednak przede wszystkim objawami menopauzy – powtarzają się regularnie u ponad 80% przekwitających kobiet.
Aleksandra Gajowiak
Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner