Która kasza jest najzdrowsza?
Kasze są źródłem błonnika oraz witamin i minerałów. Kasze są cennym produktem w dobrze zbilansowanej diecie, a włączenie ich do jadłospisu korzystnie wpłynie na organizm.
Kasze są źródłem błonnika oraz witamin i minerałów. Kasze są cennym produktem w dobrze zbilansowanej diecie, a włączenie ich do jadłospisu korzystnie wpłynie na organizm.
Zasada dotycząca wielu innych zdrowych produktów sprawdza się również w przypadku kasz – im mniej przetworzona jest kasza w procesie produkcji, tym lepiej.
Kasza jaglana
Spośród kasz, jaglana ma najwięcej witamin z grupy B. Obfituje w łatwo przyswajalne białko. Jest źródłem żelaza, miedzi oraz krzemionki. Dzięki swoim właściwościom zasadotwórczym sprzyja gospodarce kwasowo-zasadowej organizmu i świetnie sprawdza się jako produkt odkwaszający organizm. Nie zawiera skrobi ani glutenu. W 100 gramach kaszy jaglanej jest ok. 350 kcal.
Kasza gryczana
Kasza gryczana jest źródłem cennych aminokwasów (tryptofanu i lizyny) oraz błonnika. Wśród kasz jest najcenniejszym źródłem magnezu. Bogatsza w witaminy i mikroelementy jest niepalona kasza gryczana. Ma ona podobne właściwości odkwaszające organizm jak kasza jaglana. Obfituje również w witaminy z grupy B, wapń oraz fosfor. W 100 gramach kaszy jaglanej jest ok. 336 kcal.
Kasza jęczmienna
Pęczak, kasza perłowa, kasza wiejska – to kasze jęczmienne różniące się stopniem rozdrobienia. Kasza jęczmienna jest cennym źródłem błonnika i zawiera dużo skrobi. Można w niej znaleźć witaminy z grupy B, jak i witaminę K i E, kwas foliowy, cynk, krzem oraz wapń. W 100 gramach pęczaku jest ok. 334 kcal.
Kasza owsiana
Kasza owsiana jest źródłem wartościowego, lekkostrawnego białka, dobrych tłuszczów oraz obfituje w witaminy z grupy B, błonnik, wapń i magnez oraz cenne aminokwasy. Ze względu na swoją konsystencje sprawdza się jako dodatek do farszu lub składnik kotletów. W 100 gramach kaszy owsianej jest ok. 125 kcal.
Kuskus
Bogate źródło białka oraz błonnika – kuskus zawiera też żelazo, sód oraz witaminy z grupy B. Jest lekkostrawny. Na jego korzyść przemawiać może również szybki i prosty sposób przygotowania – porcję kaszy należy zalać gorącą wodą i poczekać, aż kuskus tę wodę wchłonie. W 100 gramach kaszy kuskus jest ok. 346 kcal.
Kasza manna
Kasza manna ma najmniej błonnika, witamin i mikroelementów wśród kasz. Dla niektórych osób może okazać się lepszym wyborem – jest lekkostrawna, zatem sprawdzi się w okresie rekonwalescencji. Zawiera również jod, zatem polecana jest osobom zmagającym się z problemami z tarczycą. W 100 gramach kaszy manny jest ok. 365 kcal.
- Niech kaszotto zagości na twoim stole. Wypróbuj przepis na kaszotto z kurczakiem i warzywami.
- Płatki ryżowe są pomocne przy odchudzaniu. Sprawdź ich inne właściwości.
- Mąka ryżowa jest odpowiednia dla alergików. Znasz jej właściwości i zastosowanie?