Dieta na lato – co jeść w czasie upałów?
© Alena Ozerova/Adobe Stock
Styl życia

Najlepsze i najgorsze diety 2019 - jak zdrowo się odchudzać? [Ranking]

Najlepsze i najgorsze diety 2019 - jak zdrowo się odchudzać? [Ranking]

Na początku każdego roku magazyn US News tworzy ranking najlepszych diet pod względem działania i zdrowotności. W tym roku dla nikogo nie było zaskoczeniem, że najlepszą dietą okazała się dieta śródziemnomorska. Już od kilku lat znajduje się ona na czołowej pozycji w rankingach. Jednakże kilka bardzo popularnych diet zostało ocenionych negatywnie i uznanych za zagrożenie dla zdrowia. Jakie diety warto stosować w 2019 roku? A jakie omijać z daleka?

Jak powinna wyglądać dobra dieta?

Podczas wybierania diety bardzo ważne jest to, aby sprawdzić czy nie jest ona szkodliwa dla naszego organizmu. Najlepiej wybierać zdrowe sposoby żywienia, które zmienią nasze nawyki żywieniowe i sprawią, że będziemy pełni energii i szczęśliwi. Diet opartych na dużym deficycie kalorycznym lub eliminujących składniki niezbędne dla organizmu powinno unikać się jak ognia. Nie tylko szkodzą naszemu zdrowiu, ale również niosą za sobą gwarantowany efekt jojo. Pamiętaj: nie ma zdrowego sposobu na to, by szybko schudnąć.

Najlepsze diety 2019 

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska wraz z dietą DASH to według rankingu najzdrowsze i najbardziej bezpieczne diety. Ten sposób odżywianie oparty jest na świeżych warzywach i owocach, rybach i zdrowych tłuszczach. Zapewnia organizmowi wszystkich składników odżywczych i witamin, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Dieta śródziemnomorska nie jest typową dietą odchudzającą, ale zbilansowane posiłki pomagają utrzymać prawidłową wagę ciała. Dodatkowo połączona z aktywnością fizyczną zapobiega chorobom serca, zawałom i cukrzycy typu 2.

Dieta DASH

Dieta DASH polega na ograniczeniu spożywania przetworzonej żywności, soli i cukru. Dieta ta oparta jest przede wszystkim na warzywach, owocach, rybach i nabiale o niskim zawartości tłuszczu. Reguluje ciśnienie tętnicze oraz cholesterol, zapobiega chorobom układu krążenia i układu pokarmowego. Jej efekty są potwierdzone licznymi badaniami i testami.

Dieta odnotowała także pozytywne wyniki jeśli chodzi o odchudzanie, choć pierwotnie nie takie było jej przeznaczanie. DASH to zdrowy i zbilansowany sposób odżywiania, który uczy prawidłowych nawyków żywieniowych.

Flexitarianizm

Flexitarianizm, to inaczej dieta semi-wegetariańska. Jest to sposób żywienia oparty przede wszystkim na diecie jarskie, z małym dodatkiem ryb lub wybranych gatunków mięsa. Eksperci uważają, że jest to najbardziej racjonalne podejście do diety, które daje długotrwałe rezultaty i prowadzi do zdrowego stylu życia.

Dzięki diecie flexitariańskiej możemy cieszyć się wszystkimi zaletami i zdrowotnymi efektami wegetarianizmu, nie odmawiając sobie ulubionych mięsnych i rybnych dań.

zielony wegetariański burger
©Roman Rodionov/Fotolia.com

Najgorsze diety 2019

Dieta Dukana

Dieta Dukana to jedna z najbardziej niebezpiecznych diet dla organizmu człowieka. Żadne efekt nie jest warto podjęcia ryzyka wynikającego z tego sposobu odżywiania. Dieta ta ze względu na niską zawartość węglowodanów szkodzi mózgowi, wpływa na złe samopoczucie, obniżenie koncentracji i kłopoty z pamięcią. Może także prowadzić do zapalenia wątroby, przez jej nadmierne wykorzystywanie i pracę na granicy wydolności. Znacznie obciąża nerki i w krytycznych wypadkach może nawet doprowadzić do ich niewydolności.

Dodatkowo Dieta Dukana nie chroni przed efektem jo-jo. Tak więc od razu po odstawieniu diety nasze ciało może wrócić do pierwotnego wyglądu. Nie tylko nie będziemy mogli cieszyć się wymarzonym efektem, ale nasze narządy mogą zostać zdewastowane.

Dieta Body Reset

Dieta Body Reset to dieta oparta jedynie na warzywno-owocowych koktajlach, z czasem dołączane są lekkie posiłki. Eksperci uznali, że dieta ta jest bardzo nieprzyjemna w stosowaniu i bardzo ciężko ją utrzymać. W najbardziej rygorystycznym okresie diety przez cały dzień można wypić tylko 3 koktajle i zjeść dwie małe przekąski.

Po odstawieniu tej diety dużo osób ma problem z napadami głodu i pociągiem do szkodliwego jedzenie. Według badań praktycznie nie występują długotrwałe efekty po tej diecie. Dieta Body Reset nie jest odpowiednia dla osób z cukrzycą i chorobami serca.

Przepisy na wiosenne koktajle oczyszczające
© iMarzi/Adobe Stock

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeczniczna działa podobnie jak dieta Dukana - opiera się na niskim spożyciu węglowodanów. Jak już wcześniej ustaliliśmy zbyt mała ilość węglowodanów w diecie ma szkodliwy wpływ na mózg człowieka. Długie stosowanie tej diety może rozregulować gospodarkę hormonalną i wpływać na tworzenie się kamieni nerkowych.

Warto jednak wspomnieć, że dieta ta nie jest niebezpieczna przy krótkim stosowaniu, powyższe negatywne efekty występują jedynie w dłuższej perspektywie czasu.

 

kolorowe warzywa dynia, żółta i zielona papryka
©M.studio/Fotolia.com
Styl życia
Dieta DASH - najzdrowsza dieta na świecie?
Dieta DASH - najzdrowsza dieta na świecie?

Dieta DASH, a dokładniej Dietary Approches to Stop Hypertension została stworzona, aby leczyć nadciśnienie i jemu zapobiegać .  Już od kilku lat uznawana jest za najzdrowszą dietę świata. W dodatku jest niezwykle smaczna, a stosowanie jej zasad jest bardzo proste. Na czym polega dieta DASH? Dieta DASH to zdrowy i zrównoważony sposób żywienia . Opiera się na pełnowartościowych produktach o dużej ilości składników odżywczych. Eliminuje zaś te szkodliwe dla naszego organizmu. Główne zasady 1. Ograniczenie poziomu sodu w pożywieniu. 2. Spożywanie dużej ilości produktów bogatych w: potas, wapń, białko i błonnik. Są to: warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i produkty  mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. 3. Unikanie produktów o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych . 4. Ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, cukru, soli i produktów przetworzonych. Co można jeść na diecie DASH? Na diecie DASH można jeść praktycznie wszystkie zdrowe i niskotłuszczowe produkty : warzywa  owoce pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryże i makarony drób i ryby orzechy nasiona roślin strączkowych produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu Zakazane produkty: wysoko przetworzona żywność czerwone mięso tłusty nabiał sól i cukier w małej ilości Efekty diety DASH Niezwykłe efekty diety DASH zostały potwierdzone licznymi badaniami i testami. Ten sposób żywienia przede wszystkim obniża nadciśnienie tętnicze i zapobiega jego rozwojowi. Zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2 . Reguluje  poziom cholesterolu . Zdrowe i zrównoważone posiłki mogą również wpłynąć na wydłużenie życia. Dieta DASH - na co trzeba...

Zielone warzywa
© Olivier Tabary/Fotolia.com
Styl życia
Dieta przeciwzapalna – zasady, produkty, kiedy stosować?
Dieta przeciwzapalna to sposób żywienia, dzięki któremu możemy zmniejszyć lub usunąć stan zapalny z naszego organizmu. Dieta przeciwzapalna - co jeść, czego unikać, kiedy stosować?

Dieta przeciwzapalna to dieta zdrowotna, która ma na celu zmniejszenie lub usunięcie stanu zapalnego z naszego organizmu. Szczególnie sprawdzi się u osób cierpiących na AZS, problemy ze stawami i kośćmi, nowotwory oraz dla cukrzyków. Najważniejsze zasady diety przeciwzapalnej - co wolno jeść, a jakie produkty lepiej omijać? Dieta przeciwzapalna - na czym polega? Dieta przeciwzapalna to sposób żywienia, który ma na celu dostarczenie składników żywieniowych, który działają przeciwzapalnie. Oparta jest przede wszystkim na świeżych warzywach i owocach, które należy spożywać kilka razy dziennie. Choć dieta oparta jest przede wszystkim na produktach roślinnych, znajdują się w niej także ryby oraz produkty odzwierzęce. Tego typu dieta jest dość podobna do diety śródziemnomorskiej, jednak jadłospis uzupełniony jest o takie produkty jak azjatyckie grzyby i glony. Szczególnie duży nacisk jest skierowany na pokarm bogaty w kwasy omega-3 i omega-6 oraz flawonoidy i karotenoidy , a także witaminę C, witaminy z grupy D. Dieta przeciwzapalna - kiedy stosować? Dieta przeciwzapalna nie jest dietą odchudzającą, lecz zdrowotną. Ma ona za zadanie uzupełnić braki witamin i składników odżywczych w organizmie. Tego typu dietę możemy stosować w celu zmniejszenia procesu zapalnego jako dodatkowy element leczenia. Szczególnie polecana jest w przypadku takich chorób jak: atopowe zapalenie skóry , łuszczyca, sarkoidoza, schorzenia układu kostnego i mięśniowego, nowotworom czy cukrzycy. Dietę przeciwzapalną możemy również stosować zapobiegawczo przez długi czas - to urozmaicony i pełnowartościowy sposób żywienia. Co jeść na diecie przeciwzapalnej? Piramida żywności przeciwzapalnej została wymyślona dr. Andrew Weila, składa się ona aż z 12...

Kobieta i jedzenie
© Tijana/Fotolia.com
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające – dieta DASH, dieta TLC i dieta Kliniki Mayo
Eksperci do spraw żywienia i zdrowia przeanalizowali pod względem wartości odżywczych, bezpieczeństwa, skuteczności utraty wagi oraz prozdrowotnych właściwości 35 diet.

Eksperci do spraw żywienia i zdrowia przeanalizowali pod względem wartości odżywczych, bezpieczeństwa, skuteczności utraty wagi oraz prozdrowotnych właściwości 35 diet.   Na łamach czasopisma U.S. News and World Report (zobacz ranking http://health.usnews.com/best-diet ) określili podium najlepszych diet. Najskuteczniejsze diety łączy to, że polecają produkty naturalne i jak najmniej przetworzone, ograniczenie soli i cukru oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Miejsce pierwsze: Dieta DASH Dieta DASH opracowana została przez ekspertów z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Założenia diety są dość proste: im mniej wysokoprzetworzonych produktów i soli w codziennym żywieniu, tym lepiej. Można sięgać m.in. po produkty zbożowe, przetwory mleczne i oczywiście obowiązkowo po warzywa i owoce. Dieta DASH przewiduje jedzenie trzech głównych posiłków i czterech przekąsek . Oprócz tego, że dieta ta pozwala zgubić zbędne kilogramy, to wpływa regulująco na ciśnienie krwi i obniża poziom stężenia złego cholesterolu we krwi. Miejsce drugie: Dieta TLC Dietę TLC również opracowali amerykańscy specjaliści, tym razem z Narodowego Instytutu Zdrowia. Podobnie jak w diecie DASH efektem zmiany nawyków żywieniowych zgodnie z zaleceniami diety TLC będzie obniżenie poziomu cholesterolu oraz unormowanie wagi ciała. Produkty wskazane w diecie TLC to również warzywa i owoce, ziarna zbóż, produkty mleczne oraz ryby i drób. Pięć lub sześć posiłków dziennie powinno dostarczać energii według indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. Z diety wyklucza się lub znacznie ogranicza wysokoprzetworzone produkty, zawierające nasycone kwasy tłuszczowe, tłuszcze trans i sól. Dieta ta nazywana jest terapią zmiany stylu życia. Miejsce trzecie: Dieta Kliniki Mayo Dieta Kliniki Mayo zakłada dwa etapy. Pierwszy etap redukcji ma za zadanie...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner