sałatka z pomidorami i serem
Pixabay/stux/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Śródziemnomorski temperament na talerzu – czas poznać tajemnicę doskonałej kondycji Greków i Włochów

Dieta śródziemnomorska, to dobra dieta, co zostało potwierdzone i udowodnione naukowo. Jest też uniwersalna, ponieważ mogą ją stosować mieszkańcy różnych zakątków Ziemi w celu polepszenia komfortu życia.

Dieta śródziemnomorska, to dobra dieta, co zostało potwierdzone i udowodnione naukowo. Jest też uniwersalna, ponieważ mogą ją stosować mieszkańcy różnych zakątków Ziemi w celu polepszenia komfortu życia.

Seven Countries Studies – rewolucyjne odkrycie

W wyniku wieloletnich badań przeprowadzonych na populacji 7 państw: Japonia, Grecja, Jugosławia, Holandia, Włochy, Stany Zjednoczone i Finlandia wyłoniono sposób odżywiania, który najmniej obciąża układ sercowo-naczyniowy, tym samym przyczyniając się do poprawienia jakości życia. Wśród krajów objętych badaniem Seven Countries Study Grecja i Włochy miały najniższy odsetek ryzyka zachorowalności na miażdżycę oraz chorobę niedokrwienną serca, na co bezpośredni wpływ – jak udowodniono – miała dieta stosowana przez ich mieszkańców.

Proporcje produktów spożywanych w diecie śródziemnomorskiej

  • wysoki poziom spożycia oliwy z oliwek;
  • duże spożycie warzyw i owoców oraz produktów zbożowych (głównie chleba);
  • duże spożycie nasion roślin strączkowych;
  • średnie spożycie produktów mlecznych;
  • średnie spożycie alkoholu (głównie wina);
  • średnie spożycie ryb;
  • małe spożycie mięsa i produktów mięsnych oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

 

Badania przeprowadzone na całym świecie wskazują, że dieta śródziemnomorska stosowana w wielu populacjach i na wszystkich kontynentach przyczynia się do obniżenia o co najmniej 50% liczby zgonów spowodowanych przez choroby układu sercowo-naczyniowego i zawały serca. Ponadto zarejestrowano, że wskaźnik ogólnej śmiertelności u osób z chorobą wieńcową znacznie spada.

Tłuszcze zwierzęce a oliwa z oliwek

Mieszkańców krajów śródziemnomorskich cechuje długowieczność. Pozwala to domniemywać, iż dieta, którą stosują to jedna z najzdrowszych na świecie. Aby długo cieszyć się zdrowiem i witalnością powinniśmy przede wszystkim ograniczyć spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych (czyli tłuszczów pochodzenia zwierzęcego), które są bezpośrednią przyczyną powstawania zmian miażdżycowych. Oliwa z oliwek jest doskonałym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, mających zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Powodują one obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL) w organizmie przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich wartości cholesterolu dobrego (HDL).

Białko roślinne, chleb i wino

Produkty pełnoziarniste są bogate w węglowodany złożone, zawierające błonnik pokarmowy, dzięki czemu, podobnie jak oliwa z oliwek, regulują i wyrównują proporcje stężenia cholesterolu we krwi. Spożywane chętnie w diecie śródziemnomorskiej rośliny strączkowe bogate są w białko, które wykazuje właściwości normalizujące ciśnienie tętnicze. Warzywa i owoce zawierają wiele cennych związków, które usprawniają pracę całego organizmu. Flawonoidy zawarte w czerwonym winie, pitym przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, chronią układ sercowo-naczyniowy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

 

Dieta śródziemnomorska jest smaczna, lekka, kolorowa i przede wszystkim, co potwierdzają wieloletnie badania – zdrowa. Czy jest to dobra dieta dla każdego? To zależy, co komu smakuje.


pierś z kurczaka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co jeść w trakcie diety na przyrost masy mięśniowej?
Dieta na przyrost masy musi uwzględniać odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów.

Dieta na przyrost masy musi uwzględniać odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów.   Budowanie masy mięśniowej oparte jest na trzech fundamentach: na treningu,  na odżywianiu  i na regeneracji. Tylko działanie mające na celu wpływ na każdy z tych obszarów przyniesie oczekiwane efekty. Zatem nie można budować masy mięśniowej bez właściwego treningu, bez odpowiednio zbilansowanego posiłku i bez czasu przeznaczonego na regenerację. Ile białka, ile tłuszczu i ile węglowodanów w diecie na przyrost masy Jest tyle propozycji proporcjonalnego ułożenia składników w diecie, ilu jest trenerów i kulturystów. Poza tym ilości poszczególnych elementów zależeć będą od dziennego zapotrzebowania energetycznego oraz intensywności wysiłku fizycznego. W diecie powinno znaleźć się miejsce na wszystkie elementy i można przyjąć, że  białka należy przyjąć od 1,7 g do 2,5 g na kilogram masy ciała , węglowodanów od 3 g do 7 g na kilogram masy ciała (w dni treningowe ilość ta może wzrosnąć), natomiast tłuszczów od 1 g do 1,5 g na kilogram masy ciała. Białko jest oczywiście podstawowym budulcem masy mięśniowej, ale to tłuszcze i węglowodany pozwalają mu na korzystne działanie. Poza tym znaczne  ograniczenie węglowodanów przy wysokiej zawartości białka w pożywieniu może doprowadzić do kwasicy ketonowej , a osoby z zaburzeniami pracy nerek i wątroby powinny skonsultować z lekarzem stosowanie diet o wysokiej zawartości białka. Źródła białka, z których można korzystać Ryby nie tylko są źródłem białka, ale również dobrych kwasów tłuszczowych omega-3, które mają świetny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. Do wyboru jest ich wiele: makrela, halibut, tuńczyk, śledź, łosoś, szprot itd.  Źródłem białka są też mięsa – na przykład kurczak i wołowina . Również orzechy zawierają dużo białka (na podium pod tym względem...

pierś z kurczaka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co jeść w trakcie diety na przyrost masy mięśniowej?
Dieta na przyrost masy musi uwzględniać odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów.

Dieta na przyrost masy musi uwzględniać odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów.   Budowanie masy mięśniowej oparte jest na trzech fundamentach: na treningu, na odżywianiu i na regeneracji. Tylko działanie mające na celu wpływ na każdy z tych obszarów przyniesie oczekiwane efekty. Zatem nie można budować masy mięśniowej bez właściwego treningu, bez odpowiednio zbilansowanego posiłku i bez czasu przeznaczonego na regenerację. Ile białka, ile tłuszczu i ile węglowodanów w diecie na przyrost masy Jest tyle propozycji proporcjonalnego ułożenia składników w diecie, ilu jest trenerów i kulturystów. Poza tym ilości poszczególnych elementów zależeć będą od dziennego zapotrzebowania energetycznego oraz intensywności wysiłku fizycznego. W diecie powinno znaleźć się miejsce na wszystkie elementy i można przyjąć, że białka należy przyjąć od 1,7 g do 2,5 g na kilogram masy ciała , węglowodanów od 3 g do 7 g na kilogram masy ciała (w dni treningowe ilość ta może wzrosnąć), natomiast tłuszczów od 1 g do 1,5 g na kilogram masy ciała. Białko jest oczywiście podstawowym budulcem masy mięśniowej, ale to tłuszcze i węglowodany pozwalają mu na korzystne działanie. Poza tym znaczne ograniczenie węglowodanów przy wysokiej zawartości białka w pożywieniu może doprowadzić do kwasicy ketonowej , a osoby z zaburzeniami pracy nerek i wątroby powinny skonsultować z lekarzem stosowanie diet o wysokiej zawartości białka. Źródła białka, z których można korzystać Ryby nie tylko są źródłem białka, ale również dobrych kwasów tłuszczowych omega-3, które mają świetny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. Do wyboru jest ich wiele: makrela, halibut, tuńczyk, śledź, łosoś, szprot itd. Źródłem białka są też mięsa – na przykład kurczak i wołowina . Również orzechy zawierają dużo białka (na podium pod tym względem są...

Sushi
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Tłuszcze nienasycone budują odporność organizmu
Tłuszcze są niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu, jednak niektóre z nich mogą być szkodliwe. Nasycone kwasy tłuszczowe mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu „złego” cholesterolu a w konsekwencji do miażdżycy, otyłości i chorób serca. Dlatego warto wybierać tłuszcze nienasycone, uważane za zdrowe tłuszcze.

Tłuszcze są niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu, jednak niektóre z nich mogą być szkodliwe. Nasycone kwasy tłuszczowe mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu „złego” cholesterolu a w konsekwencji do miażdżycy, otyłości i chorób serca. Dlatego warto wybierać tłuszcze nienasycone, uważane za zdrowe tłuszcze. Przewaga tłuszczów nienasyconych nad kwasami tłuszczowymi nasyconymi Tłuszcze nienasycone nie tylko spełniają ważną rolę w organizmie, ale i obniżają poziom „złego” cholesterolu. Kwas omega-3 może nawet powstrzymać rozwój choroby nowotworowej. W przeciwieństwie do nasyconych kwasów tłuszczowych tłuszcze nienasycone nie mogą powodować miażdżycy ani nadciśnienia. A to dlatego, że nie odkładają się w naczyniach wieńcowych w postaci złogów. Tłuszcze są konieczne, by organizm funkcjonował prawidłowo , więc skoro trzeba ich sobie dostarczać, warto postawić na zdrowe tłuszcze. Niedobór tłuszczów nienasyconych może objawiać się m.in. podatnością na zachorowania, złym gojeniem się ran czy problemami skórnymi. Produkty zawierające zdrowe tłuszcze Tłuszcze nienasycone są m.in. w rybach. Zatem im bardziej tłusta ryba, tym zdrowsza – zupełnie odwrotnie niż w przypadku innego mięsa. Warto też zainteresować się tranem , który uzupełnia niedobory witamin i zdrowych tłuszczów. Na rynku są dostępne preparaty, które nie mają charakterystycznego smaku tranu, co znacznie ułatwia ich stosowanie zwłaszcza u dzieci. Źródłem tłuszczów nienasyconych są też niektóre oleje roślinne , w tym oliwa z oliwek, ale tylko ta z pierwszego tłoczenia. Inne produkty zawierające zdrowe tłuszcze to: olej sojowy, olej kukurydziany, olej słonecznikowy, olej lniany, olej sezamowy, orzechy, siemię lniane. Planuj posiłki. Zdrowe odżywianie w praktyce: oto jadłospis na cały dzień dla kobiety wykonującej...

Nasze akcje
Newsy

Poznaj legendy miejskiego stylu w nowej kolekcji CCC

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner