Reklama

Nadmiar testosteronu u mężczyzn może powodować choroby wątroby, trądzik, agresję, impotencję i bezsenność. Problem ten najczęściej dotyczy sportowców, którzy stosują sterydy anaboliczne. W przypadku kobiet nadmiar testosteronu jest przyczyną nadmiernego owłosienia, nieregularnej menstruacji, a niekiedy także niepłodności.

Reklama

Testosteron jest hormonem, który syntetyzowany jest przez jądra, nadnercza i jajniki. Kontrolę nad wytwarzaniem testosteronu sprawuje hormon przysadki mózgowej.

Testosteron to hormon odpowiedzialny za łysienie androgenowe (nadmierne wypadanie włosów). Łysienie najczęściej dotyka mężczyzn ponieważ w ich organizmach ilość testosteronu jest znacznie wyższa niż u kobiet. Testosteron wpływa na rozwój włosów przez receptory. Stymuluje wzrost włosów na twarzy oraz w miejscach intymnych i hamuje cykl rozwojowy włosów na głowie.

Rola testosteronu u mężczyzn

Testosteron w organizmie mężczyzny pełni wiele funkcji. Odpowiada za powiększenie i rozwój jąder oraz penisa. Wpływa na obniżenie głosu i pojawienie się owłosienia (na twarzy i łonowego). Testosteron powoduje wzrost masy mięśniowej. Wzmacnia i rozwija kości. Jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego popędu seksualnego i produkcję plemników. Szczególnie wysoki poziom testosteronu w organizmie mężczyzny przypada na okres dojrzewania. Wówczas testosteron wpływa na wykształcenie się drugorzędnych cech płciowych.

Nadmiar testosteronu u mężczyzn

Nadmiar testosteronu u mężczyzn to rzadka przypadłość. Trudno jednoznacznie wskazać prawidłowe fizjologiczne stężenie tego hormonu, ponieważ ulega ono wahaniom na różnych etapach rozwoju. Poziom testosteronu zmienia się nawet w ciągu jednego dnia. Nadmiar testosteronu najczęściej dotyczy sportowców. Stosują oni sterydy anaboliczne (testosteron lub hormony z nim związane) w celu zwiększenia masy mięśniowej. Objawy nadmiaru testosteronu to np. impotencja, mała liczba plemników, zmniejszenie jąder, choroby wątroby, trądzik, uszkodzenie mięśnia sercowego, rozrost prostaty, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, bezsenność, bóle głowy, wahania nastroju, zahamowanie wzrostu, agresja.

Rola testosteronu u kobiet

Testosteron jest hormonem obecnym także w organizmie kobiety. Jego fizjologiczne stężenie w organizmie kobiet jest znacznie mniejsze niż u mężczyzn. Testosteron ma wpływ na właściwą pracę jajników (zachowana równowaga pomiędzy testosteronem a estrogenem). Odpowiada za wytrzymałość kości i prawidłowy poziom libido (popędu seksualnego).

Nadmiar testosteronu u kobiet

Nadmiar testosteronu u kobiet powoduje zwykle zespół policystycznych jajników (zespół wielotorbielowatych jajników). Nadwyżka tego hormonu objawia się przybraniem na wadze, nieregularnym cyklem menstruacyjnym, depresją, nadmiernym owłosieniem ciała lub wypadaniem włosów i niepłodnością.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama