kobieta na siłowni przed lustrem
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Wpływ testosteronu na organizm kobiety

Testosteron to główny naturalny androgen – czyli męski hormon płciowy. Jego główne funkcje to utrzymanie organizmu ludzkiego nas w dobrym zdrowiu oraz wysokiej formie fizycznej i seksualnej.

Testosteron to główny naturalny androgen – czyli męski hormon płciowy. Jego główne funkcje to utrzymanie organizmu ludzkiego nas w dobrym zdrowiu oraz wysokiej formie fizycznej i seksualnej.

Działanie testosteronu w organizmie kobiety

Testosteron wpływa na rozrost masy mięśniowej, budowę kości oraz prawidłowe libido. U kobiet jego nadmiar objawia się w poprzez: nadmierne owłosienie – hirsutyzm, trądzik i zaburzenia miesiączkowania.

 

O ile u mężczyzn niedobory objawiają się w bardzo gwałtowny sposób powodując liczne, niekiedy groźne dolegliwości, o tyle u kobiet sytuacja ta ma charakter bardziej dyskretny. Braki testosteronu powodują: spadek libido, zniechęcenie, brak motywacji do działania, zaburzenia pamięci i koncentracji. U kobiet testosteron produkowany jest przede wszystkim w nadnerczach oraz jajnikach.

Testosteron a sfera psychiczna

Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn hormon ten warunkuje takie zachowania, jak m. in.: agresja, impulsywność oraz motywacja do działania. Udowodniono naukowo, że wyższe stężenie testosteronu powoduje u kobiet takie zachowania jak brak chęci do współpracy, egoizm oraz agresja.

Testosteron – działanie przeciwdepresyjne

Najnowsze badania naukowców z Florida State University w Tallahassee (USA) potwierdziły przypuszczenia na temat antydepresyjnego działania tego hormonu. Przeprowadzone na szczurach eksperymenty dowodzą, iż podawanie testosteronu znacznie wpływa na redukcję zachowań depresyjnych. W przyszłości być może stanie się on podstawą nowych metod leczenia depresji. 


Terapia hormonalna
© greenapple78/Fotolia.com
Styl życia
Korzyści i zagrożenia ze stosowania hormonalnej terapii zastępczej
Hormonalna terapia zastępcza łagodzi przykre dolegliwości związane z przekwitaniem, ale zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego. Dobrze dobrana znacząco podnosi jakość życia po menopauzie.

Hormonalna terapia zastępcza łagodzi przykre dolegliwości związane z przekwitaniem, ale zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego. Dobrze dobrana znacząco podnosi jakość życia po menopauzie. Korzyści ze stosowania hormonalnej terapii zastępczej Celem stosowania hormonalnej terapii zastępczej jest złagodzenie objawów menopauzy. Nasilone dolegliwości związane z przekwitaniem są uciążliwe i znacznie pogarszają jakość życia. Najczęściej występują wówczas: zaburzenia miesiączkowania i zanik miesiączki, uderzenia gorąca, zimne poty , rozdrażnienie i huśtawka nastrojów, problemy z pamięcią i koncentracją, bezsenność lub inne zaburzenia snu, spadek libido, wzrost masy ciała skłonność do depresji . Dzięki stosowaniu hormonów dolegliwości te są łagodniejsze, HTZ znacznie poprawia stan skóry i błon śluzowych, niweluje suchość pochwy. Pozytywnie wpływa też na zmienność nastrojów i objawy depresji, chociaż niekiedy konieczne może być zastosowanie leków przeciwdepresyjnych. Hormonalna terapia zastępcza poprawia gospodarkę lipidową i zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tym osteoporozę, raka jelita grubego czy choroby Alzheimera. Jeśli HTZ zostanie rozpoczęta wcześnie, może zapobiegać też miażdżycy, jednak odwrotny efekt przynosi u kobiet otyłych i w podeszłym wieku – zwiększając ryzyko powstawania zakrzepów i zatorów oraz udaru mózgu. Zaletą hormonalnej terapii zastępczej jest też kilka jej form, co ułatwia wybranie najlepszej metody stosowania – doustnie, dopochwowo, w postaci plastrów oraz domięśniowo jako zastrzyk i podskórnie w formie implantu . Menopauza wiąże się ze wzrostem wagi. Hormonalna terapia zastępcza zapobiega tyciu, co jest jej kolejną zaletą. Aby hormonalna terapia zastępcza byłą skuteczna, leki muszą być stosowane ściśle wedle...

kobieta w białym kapeluszu
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Roślinny hormon, który zapobiega zmarszczkom – odmładzające właściwości genisteiny
Genisteina to fitoestrogen należący do izoflawonów sojowych, substancji pochodzenia roślinnego, których działanie na ludzki organizm przypomina działanie estrogenów. Genisteina spowalnia następujące wraz z wiekiem zanikanie kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry. Dzięki temu opóźnia pojawienie się zmarszczek lub częściowo je wygładza. Genisteina jest też antyoksydantem.

Genisteina to fitoestrogen należący do izoflawonów sojowych, substancji pochodzenia roślinnego, których działanie na ludzki organizm przypomina działanie estrogenów. Genisteina spowalnia następujące wraz z wiekiem zanikanie kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry. Dzięki temu opóźnia pojawienie się zmarszczek lub częściowo je wygładza. Genisteina jest też antyoksydantem. Genisteina dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym U kobiet, które przechodzą klimakterium, jajniki przestają produkować estrogeny . Spadek stężenia tych hormonów odpowiada między innymi za widoczne objawy starzenia się, m.in. zwiotczenie skóry spowodowane zanikiem kolagenu i elastyny. Genisteina pozwala częściowo uzupełnić niedobór estrogenu. Dzięki temu zapobiega powstawaniu zmarszczek u kobiet, które przechodzą klimakterium . Genisteina walczy z wolnymi rodnikami Za proces starzenia się skóry odpowiadają też wolne rodniki, cząsteczki, które są uwalniane podczas zachodzących w organizmie procesów metabolicznych, np. intensywnego wysiłku fizycznego, oraz w kontakcie z czynnikami działającymi z zewnątrz, np. z zanieczyszczeniami powietrza, dymem z papierosów, promieniowaniem UV, lekami. Wolne rodniki uszkadzają błony komórek skóry oraz włókna kolagenowe, co powoduje pojawienie się zmarszczek.   Genisteina, jako silny antyoksydant, zapobiega uszkodzeniom komórek, do których dochodzi wskutek osiedlania się w nich wolnych rodników. W jakiej postaci można stosować genisteinę? Genisteina znajduje się w składzie niektórych kremów przeciwzmarszczkowych, płynów micelarnych i maseczek przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej. Kosmetyki te stosuje się tak, jak inne tego typu: kremy wklepuje się w skórę rano i wieczorem, a płynem micelarnym zmywa się makijaż lub przemywa twarz przed nałożeniem go. Maseczkę natomiast nakłada się na skórę i po...

Wzór estradiolu
© Zerbor/Fotolia.com
Styl życia
Estradiol – rola żeńskiego hormonu płciowego i normy
Niski poziom estradiolu świadczy nie tylko o menopauzie. Może sygnalizować również zaburzenia płodności, miesiączkowania, zespół policystycznych jajników, osteoporozę, anoreksję.

Niski poziom estradiolu świadczy nie tylko o menopauzie. Może sygnalizować również zaburzenia płodności, miesiączkowania, zespół policystycznych jajników, osteoporozę, anoreksję.   W przypadku zbyt niskiego lub zbyt wysokiego poziomu estradiolu należy przyjmować leki. Najpierw jednak należy przeprowadzić badania i określić przyczynę niewłaściwej ilości hormonu w organizmie. Czym jest estradiol Estradiol (E2) to sterydowy hormon płciowy, wchodzący w skład estrogenów , którego działanie reguluje przysadka mózgowa. Wydzielają go głównie jajniki, ale w procesie uczestniczy także mózg, kości, tkanki tłuszczowe, łożysko, a u mężczyzn jądra oraz kora nadnerczy. Niedobór tego typowo żeńskiego hormonu w męskim organizmie skutkuje często bezpłodnością. Rola estradiolu w organizmie Estradiol reguluje popęd seksualny . Odpowiada w damskim organizmie za prawidłowy rozwój układu oraz narządów rozrodczych.   Wywiera wpływ na: funkcjonowanie gruczołów mlecznych, rozrost komórek w gruczole mlekowym, wygląd warg sromowych większych i mniejszych, produkcję śluzu przez gruczoły macicy , rozrost błony śluzowej, dojrzewanie komórek nabłonka pochwy, pobudza ich podział, zmienia PH środowiska pochwy, zwiększenie kurczliwości macicy, ukrwienie warstwy mięśniowej, przyspieszenie przepływności jajników i rozwój pęcherzyków jajnikowych .   Poza tym estradiol warunkuje przemianę materii, reguluje temperaturę ciała, zwiększa produkcję białek w wątrobie , tempo kostnienia chrząstek nasadowych kości długich, zwiększa ukrwienie serca, zmniejsza ciśnienie, zatrzymuje wodę i sole mineralne, redukuje produkcję łoju, ujędrnia skórę. Jakie są normy poziomu estradiolu Normy...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner