Reklama

Koordynacja ruchowa człowieka zakodowana jest w błędniku, umiejscowionym w środkowej części ucha. Błędnik odpowiada za równowagę - chodzenie, poruszanie się po nierównym podłożu i bieganie. Aby polepszyć koordynację powinniśmy regularnie wyruszać na wycieczki rowerowe lub odwiedzać basen.

Reklama

Koordynacja ruchowa wykształca się u człowieka w okresie szkolnym – pomiędzy 7., a 14. rokiem życia. Dlatego tak ważna jest aktywność ruchowa u dzieci, regularne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego.

Koordynacja ruchowa: bieganie, pływanie oraz... ćwiczenie na piłce

Aby polepszyć koordynację ruchową należy się... ruszać! To najprostsza rada, jaką można powiedzieć osobie, która ma z nią problemy.

1. Bieganie – jogging angażuje całe ciało, wszystkie partie mięśniowe i koordynuje je podczas wykonywania ruchu. Bieganie co drugi dzień po 30 minut sprawi, że ciało zacznie pracować w równowadze.

2. Basenpływanie wymaga wzmożonej koordynacji ruchowej, dlatego wizyta na basenie raz w tygodniu zmusi poszczególne partie mięśniowe (nóg, rąk, tułowia) do współpracy.

3. Trening interwałowy – inaczej nazywany treningiem kondycyjnym składa się dwóch rodzajów ćwiczeń: o niskiej i wysokiej intensywności. Ćwiczenia mają na celu usprawnić ruchy ciała, zwiększyć wytrzymałość organizmu na wysiłek fizyczny.

4. Ćwiczenia na piłce pilates ćwiczony na piłce wzmocni poczucie równowagi ciała, skoordynuje ruchy i je ustabilizuje.

5. Aerobik – intensywne wykonywanie ćwiczeń zmusi ciało do trzymania odpowiedniej pozycji i usprawni koordynację ruchową. Wszystkie błędy w ruchu można podczas aerobiku szybko wyłapać, ponieważ sale w klubach fitness najczęściej na ścianach mają duże lustra.

6. Jazda na rowerze – najprzyjemniejsza forma polepszania koordynacji ruchowej. Wyprawa rowerowa ze znajomymi pomoże spalić kalorie, wzmocni mięśnie nóg, rąk i brzucha, i najważniejsze – skoordynuje ruchy, pomoże utrzymać równowagę ciała.

Koordynacja ruchowa: co możesz zrobić w domu

Koordynację ruchową możesz ćwiczyć codzienne w domu. Zajmuje to kilka minut, a skutecznie ją poprawia:

  • robienie jaskółki – ćwiczenie, które wykonać można rano zaraz po przebudzeniu. Wystarczy, że staniesz na jednej nodze, tułów pochylisz do przodu, a ręce rozchylisz w boki, aby utrzymać równowagę. Postaraj się wytrzymać w tej pozycji 5 sekund i powtórz ćwiczenie na drugiej nodze.
  • chodzenie z książką na głowie – połóż na głowie książkę (nie może być zbyt lekka, najlepiej encyklopedię) i postaraj się zrobić sobie spacer po domu. Postaraj się, aby książka nie spadła z głowy.
  • stanie na jednej nodze – postaraj się stanąć na wznak i podkul jedną nogę. Postaraj się naprężyć mięśnie całego ciała, ponieważ musi wytrzymać aż minutę w tej pozycji. Później odpocznij chwilę, aby wykonać ćwiczenie na drugiej nodze.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama