basen
Flickr/appaIoosa/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Jak ćwiczenia w basenie wpływają na odchudzanie?

Pływanie spala tłuszcz, ujędrnia ciało i przyspiesza metabolizm. Co ważne, jest to trening, który nie obciąża nadmiernie stawów. Dowodem na to są badania amerykańskich naukowców z Lionfitness i atrakcyjne sylwetki zawodowych pływaków.

Pływanie spala tłuszcz, ujędrnia ciało i przyspiesza metabolizm. Co ważne, jest to trening, który nie obciąża nadmiernie stawów. Dowodem na to są badania amerykańskich naukowców z Lionfitness i atrakcyjne sylwetki zawodowych pływaków.

 

Naukowcy poddali badaniom osoby uprawiające pływanie i te, które praktykowały inny rodzaj fitnessu. Okazało się, że pływacy mają mniej tłuszczu i większą masę mięśni od sportowców z drugiej grupy.

Pływanie wzmacnia aktywne partie ciała

 

W czasie pływania do pracy zaangażowanych jest wiele mięśni (m. in. tułowia, ramion, nóg), które wzmacniają się. Towarzyszy temu szybkie tempo spalania kalorii w trakcie treningu i jeszcze po nim. Niezależnie od wybranego stylu można w ciągu godziny spalić 500 kcal, pływając w tempie umiarkowanym. Osoby, które preferują energiczne tempo, spalą 700 kcal w ciągu 60 minut. Wynika to z tego, że ruch w wodzie wymaga od pływaka większego wysiłku niż aktywność, która odbywa się w powietrzu.

Pływanie wpływa na młody wygląd

Osoby, które preferują codzienny wysiłek w wodzie, nie muszą obawiać się kontuzji, których można nabawić się na przykład w czasie treningów biegowych. Opór wody spowalnia tempo wykonywania ruchów. Dodatkowo pływanie działa odmładzająco. Wieloletni pływacy mogą poszczycić się ciałem o nawet 20 lat młodszym niż wynika to z metryk. Ich parametry, takie jak ciśnienie krwi, sprawność serca i poziom cholesterolu, są podobne do tych, które mają młodsze osoby.

Styl pływania a odchudzanie

Najwięcej kalorii można spalić, pływając kraulem. Dzięki stylowi grzbietowemu możliwe jest wzmocnienie pleców i poprawienie postawy ciała. Żabka natomiast wzmacnia wewnętrzną stronę ud i biodra.

Jak schudnąć, ćwicząc na basenie?

Aby stracić na wadze, należy odpowiednio długo i energicznie pływać. Kluczem jest też regularność. Warto zacząć od krótkich 15-minutowych sesji 3 razy w ciągu tygodnia. Stopniowo należy jednak zwiększać czas pływania i liczbę dni treningowych, dążąc do 6 sesji tygodniowo trwających do 45 minut. Takie systematyczne i sukcesywne zwiększanie długości i liczby sesji pozwoli uniknąć przemęczenia.

 

W celu zrzucenia jak największej liczby kilogramów, treningi powinno się urozmaicać, to znaczy pływać różnymi stylami. Czasami można skorzystać z deski albo gimnastykować się w basenie, ćwicząc aqua aerobik.

 

Niewysoka temperatura wody w basenie wzmaga apetyt, dlatego po jego opuszczeniu warto pamiętać, aby się nie objadać. Wystarczy zjeść owoc i jogurt naturalny.

Wpływ pływania na zdrowie

Regularna aktywność w basenie przynosi korzystne rezultaty dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Pływanie poprawia samopoczucie i obniża poziom stresu. Ta forma aktywności, przyspieszając metabolizm, wpływa na poprawę stężenia cholesterolu we krwi. Pływacy rzadziej niż osoby nieuprawiające pływania mają nadciśnienie. 

kobieta na torze pływackim
©SolisImages/Fotolia
Styl życia
Pływanie na odchudzanie, czyli jak pływać, by spalić jak najwięcej kalorii
Pływanie odchudza, bo wymaga wysiłku fizycznego, często nawet większego niż treningi siłowe. Chodzenie na basen, oprócz tego, że kształtuje zgrabną sylwetkę, poprawia kondycję całego ciała.

Pływanie odchudza, bo wymaga wysiłku fizycznego, często nawet większego niż treningi siłowe. Chodzenie na basen, oprócz tego, że kształtuje zgrabną sylwetkę, poprawia kondycję całego ciała.   Trzeba jednak pamiętać, że tylko prawidłowo wykonywane i dostosowane do indywidualnych możliwości ćwiczenia, przyniosą pożądany efekt. Jakie korzyści daje pływanie? Woda stawia opór kilkaset razy większy niż powietrze, więc aby się w niej poruszać, trzeba zmobilizować do pracy wszystkie mięśnie. Taki wysiłek owocuje wysokim spalaniem kalorii, a oprócz tego kształtowaniem zgrabnej sylwetki. Pływanie jest też doskonałym treningiem kardio – poprawia wydolność oddechową i kondycję. Dzięki temu chroni przed chorobami układu krwionośnego, zwłaszcza przed nadciśnieniem i odkładaniem się w tętnicach cholesterolu. Badania wykazują, że pływanie – oprócz tego, że odchudza – odmładza. Ciało staje się dużo sprawniejsze niż wskazywałby na to wiek metrykalny. Warunkiem jest regularność wizyt na basenie i opanowanie poprawnej techniki pływania. Ile kalorii można spalić, pływając? Pływanie jest tym skuteczniejsze w odchudzaniu, im intensywniejszy trening jesteśmy w stanie wykonać. Spektakularnych efektów nie powinniśmy oczekiwać już w pierwszych tygodniach chodzenia na basen. Aby uchronić się przed kontuzjami, bezpiecznie jest zaczynać od kilku-kilkunastominutowych okrążeń, oddzielanych chwilą odpoczynku. Przy każdej wizycie na basenie można dodawać do serii po 5 min pływania. Kiedy organizm będzie na tyle sprawny, by móc płynąć przez 30 min lub więcej, treningi będą najefektywniejsze. W ciągu tego czasu można spalić nawet 500 kcal, o ile ruchy są wykonywane z odpowiednią siłą i szybkością. Wysoką sprawność można utrzymać, pływając 2-3 razy w tygodniu przez godzinę. Jaką technikę pływania wybrać, by schudnąć?...

Pływanie na plecach
© Andres Rodriguez/Fotolia.com
Styl życia
Pływanie na plecach – wzmacnia kręgosłup i spala kalorie
Podczas pływania na plecach pracują wszystkie partie mięśni, by utrzymać ciało na powierzchni wody. Pływanie grzbietem najbardziej wzmacnia jednak barki i plecy, a dzięki temu poprawia postawę. Dodatkowo pomaga schudnąć – godzina rekreacyjnego pływania pozwala spalić ponad 300 kcal.

Podczas pływania na plecach pracują wszystkie partie mięśni, by utrzymać ciało na powierzchni wody. Pływanie grzbietem najbardziej wzmacnia jednak barki i plecy, a dzięki temu poprawia postawę. Dodatkowo pomaga schudnąć – godzina rekreacyjnego pływania pozwala spalić ponad 300 kcal.   Pływanie grzbietem to zwykle pierwszy nauczany styl – jest najprostszy w opanowaniu i idealnie nadaje się na rozgrzewkę przed intensywnym pływaniem kraulem lub motylkiem (inaczej delfinkiem). Jak pływać grzbietem – krótki instruktaż Pozycja wyjściowa: swobodne leżenie na wodzie. 1. Leżąc na wznak, poruszaj nogami jak podczas wykonywania pionowych nożyc z lekko ugiętymi nogami. Machaj nimi naprzemiennie w górę i dół. Ruch powinien być nieprzerwany. Nie wynurzaj kolan. 2. Rękoma wykonuj ruch wiosłujący: gdy jedna ręka wiosłuje pod wodą, druga jest ponad powierzchnią. Przypomina to krążenie ramion. Ruch powinien być mocny i w stałym tempie. 3. Pozwól ciału naturalnie się skręcać pod wpływem ruchu ramion. 4. Oddychaj miarowo.   Planujesz wybrać się na basen i popływać, lecz nie masz odpowiedniego stroju? Kup go już dziś i pobierz kod rabatowy Modivo , aby zaoszczędzić !   Na co uważać podczas pływania na grzbiecie Chociaż styl grzbietowy jest prosty, także w nim mogą zdarzyć się błędy. Trenując pływanie na plecach, należy wystrzegać się: zbyt dużego ugięcia w biodrach i wepchnięcia pośladków w głąb wody – sylwetka powinna być prosta, gdyż zbytnie zanurzenie bioder może sprawić, że całe ciało zacznie opadać pod wodę; prostowania rąk przez cały czas – ręce powinny być proste, gdy są na powierzchni . Pod wodą podczas „zbierania” wody należy je lekko ugiąć; zbytniego uginania kolan – nogi powinny być...

Człowiek pływający kraulem
©Stefan Schurr/Fotolia
Styl życia
Pływanie kraulem – jak zacząć i jakie są efekty?
Pływanie kraulem to jeden z najbardziej naturalnych i najszybszych stylów pływackich. Bywa trudny w nauce, ponieważ wymaga idealnej koordynacji ruchów rąk, nóg i tułowia. Półgodzinny trening kraulem na basenie skutkuje spaleniem aż 300 kalorii.

Pływanie kraulem to jeden z najbardziej naturalnych i najszybszych stylów pływackich. Bywa trudny w nauce, ponieważ wymaga idealnej koordynacji ruchów rąk, nóg i tułowia. Półgodzinny trening kraulem na basenie skutkuje spaleniem aż 300 kalorii.   Pływanie kraulem jest przeznaczone dla osób, które czują się w basenie jak „ryba w wodzie”. Wymaga koordynacji większości partii ciała: rąk, nóg, tułowia, barków, ramion. Pływanie kraulem: jak zacząć? Opanowanie techniki pływania kraulem wymaga cierpliwości i zaangażowania. Ciało w wodzie jest wyprostowane, nogi są proste, ale nie sztywne. Naprzemienne wymachy ramion do przodu sprawiają, że płynie się szybko, a ciało w wodzie naturalnie „faluje”. Na co należy zwrócić szczególną uwagę: 1. Ułożenie dłoni – wszystkie palce dłoni muszą ściśle do siebie przylegać, a sama dłoń powinna układać się bardziej na zewnątrz ciała niż do wewnątrz, taki kąt nachylenia pozwoli na lepsze odpychanie się od wody. 2. Ruch nóg – nogi powinny chodzić stylem nożycowym, czyli góra-dół. 3. Oddychanie – w każdym stylu pływackim bardzo dużą rolę odgrywa poprawne oddychanie. Trudno oddychać przy każdym ruchu ręki (głowa podczas pływania jest pod wodą, tylko twarz co jakiś czas przekręca się na bok, aby nabrać powietrza). Najlepiej obrać sobie jedną stronę, na którą będzie się odwracać głowę. Pływanie kraulem: jakie efekty? Technika tak  szybkiego stylu pływackiego pomoże spalić aż 300 kalorii podczas półgodzinnego treningu w basenie. Intensywne pływanie przez godzinę to aż 700 kalorii, jednak jest to ogromny wysiłek fizyczny i dla początkujących nie zaleca się tak intensywnej aktywności.   Co daje pływanie kraulem: rzeźbi całe ciało, wzmacnia serce i układ krążenia, spala tkankę tłuszczową,...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner