Dziewczyna ćwiczy piltes
Pixabay/ffuenzalida0/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Pilates – trening rehabilitacyjny i odchudzający

Pilates – tak samo jak każda regularna forma ruchu – w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda dla sylwetki. Poza tym pomaga w leczeniu wielu dolegliwości, zwłaszcza tych związanych z kręgosłupem i krążeniem. Program ćwiczeń można dostosować indywidualnie, a jest w czym wybierać – istnieje ponad 500 treningów pilatesowych. Ta forma ćwiczeń nadaje się zarówno dla osób o świetnej kondycji fizycznej jako forma uzupełnienia i zwiększenia efektywności treningów, jak i dla tych, którzy planują stopniową zmianę swojego trybu życia na bardziej aktywny.

Pilates – tak samo jak każda regularna forma ruchu – w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda dla sylwetki. Poza tym pomaga w leczeniu wielu dolegliwości, zwłaszcza tych związanych z kręgosłupem i krążeniem. Program ćwiczeń można dostosować indywidualnie, a jest w czym wybierać – istnieje ponad 500 treningów pilatesowych. Ta forma ćwiczeń nadaje się zarówno dla osób o świetnej kondycji fizycznej jako forma uzupełnienia i zwiększenia efektywności treningów, jak i dla tych, którzy planują stopniową zmianę swojego trybu życia na bardziej aktywny.

Czym jest pilates?

Pilates to łagodny trening całego ciała, który został opracowany z myślą o utrzymaniu kondycji u kontuzjowanych sportowców i tancerzy. W jego skład wchodzi ponad 500 ćwiczeń inspirowanych baletem i jogą. Podstawą pilatesu jest rozciąganie, a także naprzemienne spinanie i rozluźnianie mięśni. Najważniejsze w tej formie ćwiczeń są koncentracja i dokładność, a więc liczy się nie intensywność, a precyzja. Tempo można dostosować do własnych możliwości i stopniowo je zwiększać w miarę poprawiania się kondycji ciała. Drugi filar pilatesu to synchronizacja oddechu z ruchami ciała. Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń pilatesowych wzmacnia nie tylko główne mięśnie organizmu, ale także te mniejsze, które ciężko pobudzić podczas treningów siłowych i aerobowych.

Jak ćwiczyć pilates?


Pilates można ćwiczyć zarówno w domu, jak i na siłowni – i tu, i tu osiąga się podobne efekty. Tym, co różni siłownię od ćwiczeń w domu jest obecność profesjonalnego trenera i możliwość wykorzystania sprzętu (cadillaca, reformera), który wymaga włożenia w ćwiczenia trochę więcej siły. Do treningu w domu wystarczy mata, ale przydają się też gumowa piłka i taśma. Ćwiczenia powinno się wykonywać 3–4 razy w tygodniu przez ok. godzinę. Jednym z popularniejszych domowych ćwiczeń pilatesowych jest „półksiężyc”, który bardzo dobrze wpływa na kondycję pleców i poprawia giętkość kręgosłupa. Aby ćwiczyć tą metodą:
1. Usiądź na macie i lekko zegnij nogi w kolanach.
2. Wyprostuj plecy.
3. Biorąc długi wdech, kładź kręgosłup na macie – krąg po kręgu.

4. Dotknij łopatkami do podłogi, ale nie kładź głowy.
5. Zacznij wydychać powietrze i jednocześnie unoś stopniowo plecy tak, jakbyś chciała brzuchem i klatką piersiową owinąć piłkę.

6. Utrzymuj zaokrąglenie pleców do momentu, aż wrócisz do pozycji wyjściowej.
7. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

Podczas ćwiczenia „półksieżyca” możesz wspomagać się taśmą założoną na kości śródstopia.

Jakie efekty daje pilates?

Pilates jest idealną metodą ćwiczeń zwłaszcza dla osób prowadzących na co dzień siedzący tryb życia i borykających się z bólami i skrzywieniami kręgosłupa. Wykonywany regularnie pozwala pozbyć się uciążliwych dolegliwości i skorygować wady postawy. Poza tym dzięki pilatesowi można:

 • zredukować zbędną tkankę tłuszczową,
 • ukształtować figurę,
 • zyskać płaski brzuch,
 • wpłynąć na elastyczność ciała,
 • poprawić siłę fizyczną, stabilność i mobilność,
 • wzmocnić mięśnie całego ciała,
 • złagodzić kontuzje i urazy,
 • wzmocnić równowagę i koordynację ruchową,
 • poprawić krążenie krwi,
 • nauczyć się lekkości, płynności i rytmiczności ruchów,
 • wyrobić sobie nawyk prawidłowego, pełnego oddechu,
 • zrelaksować się i poprawić sobie samopoczucie,
 • zyskać większą świadomość swojego ciała.

Pojawienie się efektów pilatesu przy częstych i intensywnych treningach można obserwować już w pierwszych tygodniach od rozpoczęcia ćwiczeń, natomiast przy mniej regularnych – ok. 6 tygodnia

Kobieta wykonuje gimnastykę na macie ćwiczeniowej
Flickr/Migration Museum Project/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Chudnij bez zmęczenia, czyli callanetics
Callanetics to ćwiczenia, które modelują sylwetkę i nie obciążają stawów. Callanetics przeznaczony jest dla osób, które nie lubią intensywnych, energicznych treningów lub nie powinny wykonywać gwałtownych ruchów. To jednak nie oznacza, że trening nie powoduje zmęczenia i nie daje efektów.

Callanetics to ćwiczenia, które modelują sylwetkę i nie obciążają stawów. Callanetics przeznaczony jest dla osób, które nie lubią intensywnych, energicznych treningów lub nie powinny wykonywać gwałtownych ruchów. To jednak nie oznacza, że trening nie powoduje zmęczenia i nie daje efektów. Co to jest callanetics? Callanetics to ćwiczenia izometryczne, polegające na pobudzeniu mięśni pomimo braku lub bardzo małego ruchu podczas treningu . Ćwiczenia nie tylko wyszczuplają sylwetkę, ale także wzmacniają mięśnie grzbietowe i mięśnie Kegla . To zestaw ćwiczeń stworzony z myślą o osobach, które w krótkim czasie chcą wyrzeźbić swoją figurę. Na zajęcia callanetics składa się rozgrzewka ramion, brzucha, nóg, pośladków, pleców, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Aby ćwiczenia przyniosły oczekiwane efekty, trzeba przestrzegać związanych z nimi zasad, takich jak: odpowiednie ułożenie ciała, prawidłowa kolejność wykonywanych ćwiczeń, sprecyzowane ruchy ciała, zgodna liczba i czas powtórzeń, a również regulacja oddechu. Ćwiczenia należy rozpoczynać stopniowo, ponieważ wymagają od trenujących dużego wysiłku. Należy ćwiczyć dwie godziny tygodniowo, a po osiągnięciu oczekiwanego efektu zmniejszyć czas do godziny na tydzień. Potem już można ćwiczyć 15 minut dziennie, aby utrzymać wymarzoną sylwetkę. Najważniejsze jest, aby callanetics był wykonywany regularnie. Efekty callanetics Już po 2 tygodniach trenowania callanetics, można zauważyć pierwsze efekty. Po tym czasie widoczne są stopniowe zmiany korygowania wad sylwetki, np. zaokrąglonych pleców. Callanetics ujędrnia skórę i uelastycznia mięśnie. Regularne stosowanie ćwiczeń odmładza sylwetkę i wyszczupla ją. Ponadto po 2 tygodniach brzuch jest bardziej umięśniony, a pośladki uniesione....

Kobieta w białym stroju wykonuje ćwiczenia pilatesu.
©Gelpi/Fotolia
Styl życia
Pilates – trening, który podnosi świadomość własnego ciała i koryguje wady postawy
Trening pilatesu łączy w sobie elementy ćwiczeń izometrycznych, jogi i baletu. Wzmacnia mięśnie – szczególnie mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa, mięśnie głębokie i posturalne. Efekty pilatesu to poprawa gibkości i elastyczności organizmu, korekcja wad postawy i zwiększenie sprawności fizycznej. Ćwiczenia pilatesu podnoszą świadomość własnego ciała.

Trening pilatesu łączy w sobie elementy ćwiczeń izometrycznych, jogi i baletu. Wzmacnia mięśnie – szczególnie mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa, mięśnie głębokie i posturalne. Efekty pilatesu to poprawa gibkości i elastyczności organizmu, korekcja wad postawy i zwiększenie sprawności fizycznej. Ćwiczenia pilatesu podnoszą świadomość własnego ciała. Efekty pilatesu – wzmocnienie mięśni, poprawa postawy Pilates to trening fizyczny, który ma na celu poprawę elastyczności i rozciągnięcie mięśni. Ten system ćwiczeń został wymyślony przez niemieckiego sportowca – Josepha Pilatesa . Trening pilatesu łączy w sobie elementy ćwiczeń izometrycznych (wzmacniających), baletu i jogi . Ćwiczenia mają wzmacniać mięśnie – szczególnie mięśnie brzucha, pleców i pośladków, ale bez rozbudowywania masy mięśniowej. Trening pilatesu wzmacnia także mięśnie dna miednicy i mięśnie podtrzymujące macicę i pęcherz. W efekcie regularnych treningów pilatesu kręgosłup jest odciążony, postawa ciała poprawiona (pilates wzmacnia mięśnie podpierające kręgosłup i stabilizujące sylwetkę), a ciało bardziej elastyczne. Pilates obniża poziom stresu. Pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie osób ćwiczących. Poprawia kondycję ruchową i koncentrację. Ćwiczenia pilatesu zalecane są osobom po przebytych kontuzjach, ponieważ pomagają odzyskać sprawność organizmu. Trening pilatesu mogą wykonywać wszyscy. Ćwiczenia pilatesu – relaks i rozluźnienie W trakcie wykonywania ćwiczeń pilatesu należy się rozluźnić i zrelaksować. Osoba ćwicząca powinna próbować skoncentrować się na własnym oddechu i kontrolować przeponę. Trening pilatesu rozpoczyna się 10 minutową rozgrzewką i składa się zwykle z 7-8 ćwiczeń trwających około 50-60 minut do 90 minut . Każde ćwiczenie wykonywane jest około 10 razy. Najlepsze efekty treningu przynosi...

zajęcia aqua pilates
©Nomad_Soul/Fotolia.com
Styl życia
Aqua pilates: wzmacnia mięśnie, poprawia koncentrację i świadomość oraz postawę ciała
Aqua pilates to ćwiczenia, które może wykonywać praktycznie każdy, niezależnie od kondycji. Trening skutecznie wzmacnia mięśnie ze względu na działanie oporu wody. Poprawia też równowagę i koncentrację oraz zwiększa świadomość ciała.

Aqua pilates to ćwiczenia, które może wykonywać praktycznie każdy, niezależnie od kondycji. Trening skutecznie wzmacnia mięśnie ze względu na działanie oporu wody. Poprawia też równowagę i koncentrację oraz zwiększa świadomość ciała. Pilates to seria ćwiczeń stworzona przez Josepha Pilatesa na początku XX wieku. Dzięki tej formie aktywności można uelastycznić i rozciągnąć wszystkie mięśnie ciała. Pilates łączy elementy baletu, jogi i ćwiczeń izometrycznych . Ćwiczenia w wodzie – aqua pilates dają dodatkowe możliwości. Aqua pilates – ćwiczenia dla każdego Aqua pilates może ćwiczyć każdy. Niepotrzebna jest kondycja ani siła. To aktywność odpowiednia dla osób starszych i po wypadkach, a także kobiet w ciąży. Ćwiczyć mogą też ci, którzy mają problemy ze stawami i kręgosłupem (oczywiście za zgodą lekarza). Pilates w wodzie to skuteczna forma rehabilitacji . Ryzyko kontuzji w trakcie treningu jest znikome. Efektywność treningu aqua pilates Jedna godzina ćwiczeń w basenie daje efekty porównywalne do dwugodzinnego treningu na sali. Dzieje się to dlatego, że woda stawia opór przy wykonywaniu ruchów. Jest on dość delikatny, ale odczuwalny. Dzięki niemu mięśnie pracują mocniej niż na lądzie. Jednocześnie siła wyporu sprawia, że ćwiczenia wymagają mniej wysiłku w porównaniu do zajęć prowadzonych na sali. Na zajęciach aqua pilates wykorzystywane są piłki, makarony i obciążniki. Wspomagają one prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ruchów. Mocniejsze mięśnie Pilates w wodzie to ćwiczenia, które wzmacniają tzw. mięśnie głębokie znajdujące się przy kręgosłupie i stabilizujące go. Zwiększanie siły mięśni odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wykonywanie ruchów „od środka na zewnątrz”. Drugim jest...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner