Martwica kości – zanik tkanki kostnej
Jałowa martwica kości to bardzo poważna choroba, w której dochodzi do całkowitego zniszczenia tkanki kostnej, z powodu jej nieprawidłowego ukrwienia. Do takiego stanu prowadzą zakrzepy i zatory zlokalizowane w kości, która zaczyna obumierać.
Jałowa martwica kości to bardzo poważna choroba, w której dochodzi do całkowitego zniszczenia tkanki kostnej, z powodu jej nieprawidłowego ukrwienia. Do takiego stanu prowadzą zakrzepy i zatory zlokalizowane w kości, która zaczyna obumierać.
Martwica kości – przyczyny
Najczęściej trudno jednoznacznie ustalić przyczynę doprowadzającą do martwicy kości. Jest to szczególnie skomplikowane w przypadku dzieci. Główny czynnik prowadzący do powstawania jałowej martwicy kości to nieprawidłowe ukrwienie. Jest ono spowodowane:
- zatorem,
- zakrzepem,
- innym czynnikiem zaburzającym przepływ krwi, np. lekami.
Na wystąpienie martwicy kości szczególnie narażone są osoby, które:
- przyjmują leki: steroidy (zaburzają one przepływ krwi),
- cierpią na chorobę nowotworową i przyjmują chemioterapię,
- są predysponowane genetycznie,
- mają zaburzenia hormonalne,
- chorują na: cukrzycę, toczeń układowy, choroby zapalne i zwyrodnieniowe stawów, zaburzenia krzepliwości krwi, anemię sierpowatą oraz chorobę kesonową,
- nadużywają alkoholu i papierosów.
Obrzęk, unieruchomienie stawu, ból podczas ucisku – objawy martwicy jałowej kości
Ogólny stan osoby, u której rozwija się jałowa martwica kości na ogół jest dobry. Początkowo nie zauważa ona żadnych niepokojących symptomów. Jałowa martwica kości rozpoczyna się bólem wysiłkowym, który ustaje w spoczynku. Jeżeli chorobą objęta jest kończyna dolna wówczas występuje mimowolne utykanie w czasie chodzenia oraz niemożność zginania lub prostowania nogi. Może też wystąpić obrzęk i ból pojawiający się w momencie ucisku kości lub stawu zajętego przez proces chorobowy. W przypadku zniekształcenia krążków kręgowych (guzki Schmorla) w chorobie Scheuermanna dochodzi do stopniowego przygarbienia i zaokrąglania pleców, co ogranicza sprawność ruchową i prowadzi do zmian neurologicznych. Ostateczne unieruchomienie kończyny lub stawu w końcowej fazie choroby prowadzi do stopniowego zaniku okolicznych mięśni i deformacji całej sylwetki.
- Jak zapobiec osteoporozie? Profilaktyka osteoporozy: dieta, ćwiczenia, styl życia.
- Podczas choroby dieta jest niezwykle istotna. Jak wzmocnić kości - dieta w osteoporozie.
- Dbaj o siebie, chorując na osteoporozę. Leczenie osteoporozy, farmakologiczne i naturalne, to bardzo ważna sprawa.
- Zadbaj o swoje kości! Oto diagnoza i leczenie jałowej martwicy kości.
- Słyszałaś o gruźlicy kości? Przeczytaj o przyczynach, objawach i leczeniu gruźlicy kości.