Witaminy dla psa: rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. Zapotrzebowanie starszych psów na witaminy
Witaminy dla psa dzielą się na te rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. W tłuszczach rozpuszczają się: witamina A, D, E i K. W wodzie natomiast rozpuszczają się witaminy: B, C, kwas foliowy i biotyna.
Witaminy dla psa dzielą się na te rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. W tłuszczach rozpuszczają się: witamina A, D, E i K. W wodzie natomiast rozpuszczają się witaminy: B, C, kwas foliowy i biotyna.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach powinny znajdować się w codziennej diecie psów. Są one na bieżąco usuwane wraz z moczem. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (z wyjątkiem witaminy D) są magazynowane w organizmie czworonogów przez długi czas. Podawanie tych witamin powinno być ściśle kontrolowane.
Witaminy dla psa rozpuszczalne w wodzie
Witaminy rozpuszczalne w wodzie wpływają korzystnie na wygląd sierści oraz skóry psa. Oddziałują również na wzrost, metabolizm i funkcjonowanie układu nerwowego zwierzęcia.
Są to:
- witaminy z grupy B, które regulują metabolizm psa, ich niewystarczająca ilość może powodować osłabienie zwierzęcia. Na jego kondycję wpływają głównie witaminy B1, B2, a także B12; witaminy B1-B6 znajdują się głównie w kiełkach pszenicy, nabiale, podrobach i drożdżach; witaminy B5 i B6 odpowiadają za zdrową skórę pupila; witamina B12 jest w rybach, nabiale i mięsie - zapotrzebowanie na nią występuje przede wszystkim u starszych psów,
- witamina C przyspiesza gojenie ran, a także powrót do zdrowia po urazach. Tej witaminy nie trzeba dodatkowo suplementować, ponieważ psy magazynują ją w wystarczającej dla nich ilości,
- kwas foliowy powinno się podawać sukom będącym w ciąży. Jego prawidłowa ilość uchroni szczenięta przed wystąpieniem różnych wad, np. rozszczepieniem podniebienia. Ta witamina znajduje się np. w zielonych warzywach liściastych,
- biotyna wpływa na wygląd i zdrowie skóry oraz sierści, odpowiada też za rozwój i funkcjonowanie psychiki psa. Jej źródłem są: ryby, szpinak i podroby, np. wątróbka.
Witaminy dla psa rozpuszczalne w tłuszczach
Witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach pomagają psom trawić jedzenie. Korzystnie działają na wzrok, a także wchłanianie fosforu i wapnia. Poprawiają krzepnięcie krwi. Pełnią też rolę przeciwutleniaczy.
Wśród nich są:
- witamina A - zapewnia dobry wzrok oraz wpływa korzystnie na rozmnażanie, biorąc udział w syntezie hormonów. Odpowiada za prawidłową pracę gruczołów łojowych i przeciwdziała pojawieniu się zmian skórnych; ta witamina znajduje się w mleku, wątróbce, mięsie, jajach, warzywach oraz owocach,
- witamina D zapewnia zdrowe kości, stawy i mięśnie - przeciwdziała uszkodzeniom kości, wzmacniając je. Ta witamina jest niezbędna w diecie szczeniaków z dużych ras np. labradorów, które bardzo szybko rosną. Należy jednak rozsądnie stosować ją w diecie, ponieważ jej nadmiar może zaburzyć proces formowania się kości. Witamina D znajduje się w tłustych rybach, wątrobie ryb oraz nabiale, witamina E wzmacnia układ odpornościowy i przeciwdziała szybkiemu starzeniu się; zmniejsza również ryzyko chorób serca i zaburzeń neurologicznych; potrzebują jej w szczególności psy żyjące w strefie dużych zanieczyszczeń i te, które dużo się ruszają; źródłem witaminy E są oleje, zarodki zbóż oraz ziarna oleistych roślin,
- witamina K zapewnia odpowiednią krzepliwość krwi i bierze udział w działaniu enzymów. Zbyt mała ilość witaminy K może prowadzić do anemii, krwotoków, a nawet wylewu. Znajdziemy ją w mięsie oraz szpinaku, kapuście i pietruszce.
Witaminy dla starszych psów
Starsze psy potrzebują zwiększonej ilości niektórych witamin. Nie wszystkie są przyswajane przez ich organizm w potrzebnych stężeniach. Należy zwrócić uwagę, czy pies senior otrzymuje zalecaną dawkę:
- witaminy E,
- witaminy K,
- witaminy A,
- luteiny,
- witaminy C,
- witamin z grupy B.
Dawkowanie witamin u psów
Dawkowanie witamin u psów podaje się w jednostkach, które trzeba pomnożyć przez wagę psa. Są to dawki dzienne. Przykładowo, pies ważący 10 kg potrzebuje 40 mg witaminy B3 na dobę.
Witaminy rozpuszczalne w wodzie należy podawać psom w następujących dawkach:
- B1 0,56 mg,
- B2 (ryboflawina) 1,3 mg,
- B6 0,4 mg,
- B3 (niacyna) 4 mg,
- B5 (kwas pantotenowy) 4 mg,
- B12 9 μg,
- C 500 mg,
- kwas foliowy 68 μg
- biotyna 0,5 g.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach powinny być dostarczane psom w poniższych ilościach:
- A 379 μg,
- D 3,4 μg,
- E 8 mg,
- K 1 mg.
- Jedzenie dla psa powinno być odpowiednio dobrane i zróżnicowane. Dowiedz się, ile powinien jeść pies i czy może pić mleko.
- Czy wiesz, jak objawia się stres u psa? Zobacz, jakie mogą być problemy z psychiką psa spowodowane stresem.
- Pies, który nocuje na dworze, musi mieć zapewnione ciepłe schronienie. Zobacz, wymiary i rodzaje bud dla psa.
- Masz w domu owczarka niemieckiego? Poznaj, zasady żywienia owczarka niemieckiego.