Pies je jedzenie z miski
©kozorog/Fotolia.com
Styl życia

Domowe jedzenie dla psa posłuży jego zdrowiu, gdy będziesz go karmić gotowanym mięsem z kaszą i warzywami

Domowe jedzenie dla psa to kompozycja gotowanego mięsa, warzyw i dodatków skrobiowych w równych proporcjach. Wieprzowina jest zbyt tłusta dla psa, doskonale sprawdzi się za to drób, dziczyzna, jagnięciną, wołowina czy ryby bez ości.

Domowe jedzenie dla psa to  kompozycja gotowanego mięsa, warzyw i dodatków skrobiowych w równych proporcjach. Wieprzowina jest zbyt tłusta dla psa, doskonale sprawdzi się za to drób, dziczyzna, jagnięciną, wołowina czy ryby bez ości.

 

Sklepowe puszkowane karmy dla psa nie służą jego zdrowiu. Konserwacja pozbawia pokarm witamin, a zawartość mięsa jest w nich znikoma. Zastępuje się je mączką mięsną, hydrolizatorami białkowymi, suszonym białkiem, a w niektórych nawet można znaleźć popiół.

Czym karmić psa

Domowe jedzenie dla psa to nie resztki ze stołu właściciela, a zbilansowane posiłki, przygotowane od podstaw. Warto zwrócić uwagę na skład każdego dania – powinno zawierać 3 równe części: mięso, warzyw oraz wypełniacz (makaron, ryż). Najwygodniej jest gotować drobne kawałki mięsa z warzywami w jednym garnku, a dodatek skrobiowy w drugim i podawać podobnie skomponowany posiłek przez kilka dni. Można codziennie karmić psa gotowanym drobiem, wołowiną, dziczyzną, jagnięciną, a nawet rybami pewnego pochodzenia, pozbawionymi ości. Najlepiej wybierać tłuste ryby morskie, a unikać solonych czy wędzonych. Z menu całkowicie eliminuje się wieprzowinę – jest tłusta, ciężkostrawna, powoduje zaparcia. Raz w tygodniu można podać pupilowi podroby, np. wątróbkę oraz surowe łapki i skrzydełka kurczaka z kośćmi. Psu znacznie łatwiej strawić warzywa, jeśli są drobno starte i wymieszane z makaronem i kawałkami mięsa. Danie można zalać odrobiną rosołu lub dorzucić pokrojonego banana czy truskawki – psy mają odmienne od ludzkiego poczucie smaku. Jedzenie powinno mieć temperaturę pokojową, a czworonogom przebywającym stale na dworze warto podawać podgrzane, lecz nie za gorące, posiłki. Można je porcjować i zamrażać w pudełeczkach bądź woreczkach na kolejne dni, co znacznie ułatwia karmienie psa, gdy brak czasu na komponowanie składników dania i gotowanie go. Naturalne, mało przetworzone, domowe jedzenie służy zdrowiu psów i chroni układ pokarmowy, narażony na wzdęcia i dolegliwości żołądka.

Domowe jedzenie dla psa: ile gotowanego jedzenia podawać psu

Szczeniaki powinno się karmić nawet 5 razy w ciągu doby o stałych godzinach. Od 3. miesiąca życia należy zacząć ograniczać ilość posiłków do 3 i podawać ostatni główny najpóźniej o godzinie 19. Od 7. miesiąca życia, kiedy pies rośnie wolniej i nie potrzebuje już tak dużo kalorii, karmi się go jedynie 2 razy dziennie. Przy podawaniu psom gotowanego jedzenia ważne jest dostosowanie ich zapotrzebowania energetycznego i ilości pożywienia do masy ciała odpowiedniej dla danej rasy lub wielkości zwierzęcia. Pies powinien otrzymywać około 60 gramów gotowanej mieszanki mięsa, warzyw i wypełniacza w przeliczeniu na 1 kilogram masy ciała. Odpowiada to około 200 kaloriom na 1 kilogram wagi.

Czego nie mogą jeść psy

Produkty spożywcze niebezpieczne dla zdrowia psów to przede wszystkim:

 • kości drobiowe inne niż surowe – po ugotowaniu bądź upieczeniu kruszą się, rozpadają i ranią układ pokarmowy,
 • cukier i słodkie produkty – jedzenie ich skutkuje cukrzycą lub otyłością,
 • ksylitol (zamiennik cukru) w produktach „light” - zaburza pracę wątroby,
 • czekolada – wywołuje biegunki i wymioty,
 • winogrona, rodzynki – uszkadzają nerki i doprowadzają do ich niewydolności,
 • cebula, czosnek, szczypior – uszkadzają erytrocyty, wywołując anemię,
 • mleko i produkty mleczne – nietolerancja laktozy objawia się niestrawnością oraz biegunkami,
 • surowe jaja niesparzone we wrzątku – grożą salmonellą,
 • mięso i ryby niewiadomego pochodzenia – mogą być skażone bakteriami E. Coli,
 • pestki brzoskwiń i śliwek – zawierają trujący cyjanek,
 • skórka i pestki z awokado – zawarty w nich persin może powodować śmierć.

 

Trzeba uważać, aby pies nie wypił przypadkiem trujących dla niego kawy, herbaty, alkoholu. Jeśli dobrze toleruje laktozę, można dolać mu czasem do miski jogurt naturalny lub chudy twaróg.


Pies zastanawia się którą karmę zjeść.
©Sabine Teichert/fotolia
Styl życia
Jakie mięso jest najlepsze dla psa - surowe, gotowane, z puszki?
Jakie mięso jest najlepsze dla psa - surowe, gotowane, z puszki?

Surowego mięsa dla psa nie trzeba parzyć przed podaniem. Najlepsze mięso dla psów to kurczak i wołowina. Nie podaje się wieprzowiny – jest tłusta, ciężka do strawienia przez psa i powoduje zaparcia.   Jakie mięso dla psa jest najzdrowsze? Puszki z mięsem dla psa nie są najlepszym wyborem Gotowe psie karmy w puszkach czy saszetkach nie stanowią naturalnego pokarmu , a jedynie jego mniej udany odpowiednik. Coraz częściej zawierają jedynie kilka procent mięsa i nawet 50% węglowodanów, przypominając składem pokarm dla gatunków niemięsożernych. Do produkcji karm dla psów używa się składników tak silnie przetworzonych, że nie da się ich rozpoznać. Zamiast świeżego mięsa wykorzystuje się różne rodzaje suszonego mięsa, mączkę mięsną, hydrolizaty białkowe, produkty uboczne przemysłu mięsnego, a nawet dodaje się popiół bądź włókna. Konserwacja chemiczna tego rodzaju pożywienia zabija zawarte w nim witaminy i nie służy psiemu zdrowiu . Surowe lub gotowane mięso jest najlepsze dla psa Aby więc zapewnić psu pełnowartościowe mięso, można podawać mu surowe bądź gotowane mięso kurczaka, indyka, wołowinę, dziczyznę, jagnięcinę, a nawet ryby bez ości (nie za często). Najlepiej zrezygnować z wieprzowiny, która jest ciężkostrawna, tłusta i często wywołuje zaparcia u psa. Uwaga na podawane psom kości kurczaka – surowe są dozwolone, jednak po ugotowaniu kruszą się, rozpadają na drzazgi i są bardzo niebezpieczne, dlatego nie wolno włączać ich do psiej diety. Jeśli chodzi o dodatki, spośród owoców nie można dawać psom awokado, winogron i cytrusów, ani surowych ziemniaków (jedynie puree). Warzywa strączkowe także nie są wskazane. Surowe mięso dla psa – jakie mięso będzie najlepsze? Psy mogą jeść surowe...

Owczarek niemiecki jest na spacerze z właścicielem.
©V&P Photo Studio/Fotolia.com
Styl życia
Żywienie owczarka niemieckiego: jakie warzywa i mięso podawać, źródła węglowodanów, zabronione pokarmy
Żywienie owczarka niemieckiego powinno obejmować pokarmy mięsne, węglowodany, zawarte np. w kaszy i ryżu, oraz warzywa. Należy zapewnić psu odpowiednią ilość witamin, m.in. D3, A i witamin z grupy B. Ważny jest też stały dostęp do wody.

Żywienie owczarka niemieckiego powinno obejmować pokarmy mięsne, węglowodany, zawarte np. w kaszy i ryżu, oraz warzywa. Należy zapewnić psu odpowiednią ilość witamin, m.in. D3, A i witamin z grupy B. Ważny jest też stały dostęp do wody.   Owczarki niemieckie mają wrażliwe żołądki i nie powinny dostawać bardzo tłustych pokarmów. Specjalne zasady karmienia dotyczą także ciężarnych suk. Czym karmić owczarka niemieckiego? Owczarki niemieckie w wieku szczenięcym potrzebują witamin A, B1, B2, B6, B12, D3 i E. Niezbędna w ich diecie jest duża ilość białka. Owczarki przybierają na wadze nawet 1 kg tygodniowo, dlatego muszą dostawać zbilansowane posiłki. Zbyt mała ilość np. witaminy D3 może skutkować schorzeniami kostnymi.   Żywienie owczarka niemieckiego powinno opierać się na potrawach mięsnych z dodatkiem kaszy i makaronu. Do tego należy podawać warzywa i owoce. Psa najlepiej przyzwyczajać do pokarmów, które będzie otrzymywał, już od wieku szczenięcego. Dorosłe psy niechętnie przekonują się np. do owoców lub warzyw, jeśli wcześniej ich nie dostawały. Z diety owczarka powinno się wykluczyć bardzo tłuste pokarmy . Mogą one niekorzystnie wpływać na pracę trzustki. Psy tej rasy mają niestety skłonność do zapadania na schorzenia trawienne. Bardzo istotny w diecie każdego psa jest stały dostęp do świeżej wody. Częstotliwość karmienia owczarka niemieckiego Owczarka niemieckiego należy karmić jedzeniem w odpowiedniej temperaturze : nie wyższej niż 36 stopni Celsjusza. Posiłki powinno się podawać o stałych porach . Psu, który nie chce jeść, trzeba zabrać miskę po 5 minutach. Po posiłku nie należy planować dla niego żadnych aktywności. Co można podawać owczarkowi niemieckiemu? Owczarki niemieckie mogą jeść: warzywa, np. marchew i resztę włoszczyzny, szpinak,...

Siedzący pies przybija "piątkę" z człowiekiem
©Tatyana Gladskih/Fotolia.com
Styl życia
Odrobaczanie psa – kiedy należy je przeprowadzić? Jak może dojść do zakażenia? Jakie preparaty do odrobaczania wybrać?
Samodzielne odrobaczanie psa może przynieść więcej szkody niż pożytku. Decydując się jednak na domowe usunięcie robaków z organizmu psa, należy przynajmniej skonsultować się z weterynarzem. Powinien on przepisać odpowiedni preparat dopasowany do danej rasy, budowy, kondycji organizmu oraz rodzaju zakażenia pasożytem.

Samodzielne odrobaczanie psa może przynieść więcej szkody niż pożytku. Decydując się jednak na domowe usunięcie robaków z organizmu psa, należy przynajmniej skonsultować się z weterynarzem. Powinien on przepisać odpowiedni preparat dopasowany do danej rasy, budowy, kondycji organizmu oraz rodzaju zakażenia pasożytem.   Biorąc psa ze schroniska lub kupując go z hodowli, należy upewnić się, czy był on wcześniej zaszczepiony i odrobaczony. Szczenięta od swoich pierwszych dni są szczególnie narażone na wirusy i bakterie atakujące ich organizm. Pasożyty (m.in. glisty i tasiemce) często z początku nie dają o sobie znać, a dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach atakują ciało psiaka, powodując u niego wycieczenie. Jak może dojść do zakażenia robakami? Do zakażenia psa może dojść już na etapie poczęcia, gdy samiec który zapłodnił sukę, miał w sobie robaki. W takim przypadku rodzący się szczeniak od początku potrzebuje odrobaczenia. Pies może zakazić się robakami również jedząc jedzenie prosto z ziemi lub poprzez kontakt z owadami, które prócz larw robaków mogą przenosić wirusy. Dodatkowo czworonogi mają tendencje do jedzenia kału innych zwierząt, co może nieść ze sobą przykre konsekwencje i zwiększyć prawdopodobieństwo zakażenia pasożytami. Jak często odrobaczać psa? Pierwsze odrobaczanie psa można rozpocząć w trzecim tygodniu jego życia. Ważne jest również, by było on robione na co najmniej siedem dni przed szczepieniami . Kolejne odrobaczenia powinny być przeprowadzane po ukończonych przez czworonoga kolejno: pięciu tygodni życia, ośmiu i jedenastu. Następnie u młodych psów zabieg ten należy wykonywać co miesiąc – do ukończenia 6 miesiąca życia, zaś u dorosłych osobników co pół roku. Czym odrobaczyć psa? Środki, jakimi należy...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner