4 proste zasady dbania o mózg: sen i odpoczynek, zdrowa dieta, aktywność fizyczna oraz trening umysłu
Sprawność mózgu można pobudzić lub zachować dzięki treningowi umysłu, czyli nauce i grom logicznym. Funkcjonowaniu narządu pomaga również sen, odpoczynek, ruch na świeżym powietrzu oraz dieta bogata w glukozę, magnez, witaminę E i kwasy tłuszczowe omega-3.
Sprawność mózgu można pobudzić lub zachować dzięki treningowi umysłu, czyli nauce i grom logicznym. Funkcjonowaniu narządu pomaga również sen, odpoczynek, ruch na świeżym powietrzu oraz dieta bogata w glukozę, magnez, witaminę E i kwasy tłuszczowe omega-3.
Mózg człowieka składa się z 100 miliardów neuronów, które pracują także w czasie snu człowieka. 80 procent masy mózgu to woda. W narządzie nie ma receptorów nerwowych, które mogłyby rejestrować ból.
Gry logiczne, krzyżówki i nauka języków obcych to doskonały trening umysłu
Efektywność mózgu można zwiększyć dzięki treningowi umysłu. Ćwiczenia pozwalają poprawić pamięć i koncentrację. Każdego dnia przez 20 minut warto zajmować się:
- rozwiązywaniem krzyżówek – wspomagają proces zapamiętywania oraz skupiania uwagi; krzyżówki o różnym stopniu trudności można kupić w kioskach;
- rozwiązywaniem gier logicznych – dzięki nim można poprawić logiczne i abstrakcyjne myślenie oraz przyśpieszyć proces reagowania; gry są dostępne bezpłatnie w Internecie (wraz z rozwiązaniami);
- nauką języków obcych – pobudza mózg i usprawnia myślenie;
- czytaniem książek – wzbogaca umysł o nową wiedzę i słownictwo, a także usprawnia proces koncentracji przetwarzania danych.
Trening umysłu warto wykonywać po odpoczynku i ćwiczeniach fizycznych oraz co najmniej godzinę po posiłku. Przydatne będzie też wywietrzenie mieszkania.
Sen, odpoczynek i relaks korzystnie wpływają na pracę mózgu
Prawidłowa praca mózgu nie jest możliwa bez odpoczynku. Sen i relaks pozwalają się wyciszyć, zebrać myśli, zregenerować mózg i przygotować go do pracy. Z tego powodu należy:
- wysypiać się – sen powinien trwać od 7 do 9 godzin; najlepiej, by odbywał się nocą, w ciemnym pomieszczeniu, w ciszy, na wygodnym łóżku i przy temperaturze 19-20 stopni Celsjusza;
- odpoczywać po pracy – po dniu pełnym obowiązków należy zrezygnować z aktywności umysłowej na przynajmniej 3 godziny;
- relaksować się – relaks powinien obejmować pasje, które sprawiają przyjemność i poprawiają humor; może to być słuchanie muzyki, spacerowanie lub np. robienie biżuterii.
Jaką dietę stosować na zdrowy mózg?
Funkcjonowanie mózgu jest uzależnione również od diety. Powinna ona składać się ze świeżych produktów, jak najmniej przetworzonych. W skład substancji przyjaznych mózgowi wchodzą:
- nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 – najlepszym źródłem są świeże ryby morskie,
- magnez – kakao, gorzka czekolada, pestki oraz orzechy mają największą ilość tego pierwiastka,
- glukoza – znajduje się w pieczywie, kaszach, makaronie, ryżu i owocach,
- witamina E – występuje w ziarnach zbóż, kiełkach, zielonych warzywach i olejach roślinnych.
Aktywność fizyczna pomaga odstresować się i dotlenić mózg
Ćwiczenia fizyczne sprawiają, że mózg jest dotleniony, a krew szybciej krąży w organizmie. Dzięki temu poprawia się koncentracja, pamięć, myślenie przestrzenne oraz proces przetwarzania danych. Ruch sprawia też, że człowiek jest bardziej szczęśliwy i odstresowany. Każdego dnia warto ćwiczyć w ulubiony sposób przez co najmniej pół godziny. Można biegać, gimnastykować się, tańczyć, grać w gry zespołowe, jeździć na rowerze, pływać lub uprawiać fitness. Najlepiej, by aktywność fizyczna była wykonywana na świeżym powietrzu.
- Mając pomysł na siebie, łatwiej zrealizujesz swoje cele. Sprawdź, jak znaleźć pomysł na siebie.
- Zaczynasz nową relację? Przekonaj się, czy podział obowiązków w związku jest potrzebny.
- Czujesz się niepewnie, gdy czarny kot przebiegnie ci drogę? Zobacz, dlaczego wierzymy w przesądy.