Jak przygotować się i jak rozpocząć bieganie w terenie?
© harbucks/Adobe Stock
Styl życia

Bieganie w terenie - przygotowanie, ubiór i wybór tras

Bieganie w terenie, czyli tzw. trial running, można uznać za bardziej ekstremalną formę biegu. Tę formę aktywności fizycznej najprościej można określić jako: bieganie w zróżnicowanych terenach poza miastem. Z uwagi na częste zmiany tras oraz ich trudność, każdy kto planuje rozpoczęcie biegania w terenie powinien specjalnie się do tego odpowiednio przygotować.

Bieganie w terenie, czyli tzw. trial running, można uznać za bardziej ekstremalną formę biegu. Tę formę aktywności fizycznej najprościej można określić jako: bieganie w zróżnicowanych terenach poza miastem. Z uwagi na częste zmiany tras oraz ich trudność, każdy kto planuje rozpoczęcie biegania w terenie powinien specjalnie się do tego odpowiednio przygotować.

 

Wiele osób postrzega bieganie jako nudną aktywność fizyczną. Między innymi dlatego niektórzy w ogóle nie chcą słyszeć o rozpoczęciu uprawiania tej dyscypliny. Bieganie w terenie pozwala na pokonywanie różnorodnych tras, dzięki czemu można uniknąć monotonii.

Kasia gotuje z Polki.pl: świąteczny makowiec

Przygotowanie osób początkujących do biegania w terenie

Osoby, które chcą rozpocząć przygodę z bieganiem w terenie powinny poznać podstawowe zasady właściwego przygotowania do tego rodzaju aktywności fizycznej. W pierwszej kolejności należy zadbać o obuwie do biegania po zróżnicowanym terenie. Najlepiej sprawdzą się klasyczne buty biegowe z grubą podeszwą i wyraźnym bieżnikiem, który poprawi stabilność i przyczepność podczas przebieżek. Do nich warto dokupić tzw. stuptuty biegowe, czyli ochraniacze zapobiegające wpadaniu do butów kamieni czy piachu.

 

Jeśli chodzi o odzież, to osoby początkujące nie muszą mieć specjalnych strojów. Wystarczą zwykłe ubrania do biegania. Konieczne jest jednak zamontowanie w widocznych miejscach elementów odblaskowych.

 

Bieganie w terenie często wiąże się z pokonywaniem nieznanych tras. Aby zminimalizować ryzyko zagubienia się, trzeba dobrze zaplanować wcześniej jej długość w odniesieniu do swoich możliwości. Ponadto przydatna może być mapa lub inna aplikacja w telefonie, która pozwoli na regularne kontrolowanie swojego położenia.

Korzyści wynikające z biegania w terenie

Biegania w terenie powinny spróbować w szczególności osoby, które mają za sobą nieudane próby biegania w mieście, na stadionowej bieżni albo na siłowni. Wytrwanie w takich warunkach przez dłuższy czas wymaga dużo samozaparcia i konsekwencji, gdyż na pewnym etapie monotonia treningu nie pozwala czerpać z niego radości. W przypadku biegów terenowych można często zmieniać trasy, co gwarantuje większą różnorodność. Innymi zaletami biegania w terenie są:

  • poznawanie nowych miejsc,
  • kontakt z przyrodą,
  • mniejsze obciążenie stawów nóg (bieganie po naturalnych nawierzchniach),
  • duże pole manewru w kwestii wyboru trudności tras.

Bieganie w wakacje
© nd3000/Adobe Stock
Styl życia
Jak zacząć przygodę z bieganiem podczas wakacji?
Bieganie jest popularną i zarazem jedną z najłatwiejszych form aktywności fizycznej. Lista zalet wynikających z biegania jest długa, a mimo tego wielu osobom jest trudno rozpocząć regularną przygodę z tą dyscypliną. Między innymi ze względu na korzystną aurę, wakacje są dobrym czasem na to, by się przełamać i zacząć systematycznie biegać.

Bieganie jest popularną i zarazem jedną z najłatwiejszych form aktywności fizycznej. Lista zalet wynikających z biegania jest długa, a mimo tego wielu osobom jest trudno rozpocząć regularną przygodę z tą dyscypliną. Między innymi ze względu na korzystną aurę, wakacje są dobrym czasem na to, by się przełamać i zacząć systematycznie biegać.   Najczęstszą przeszkodą w rozpoczęciu biegania jest brak jasno określonego celu. Bez niego motywacja co ćwiczeń spada, a to zazwyczaj przekłada się na odpuszczanie treningów, a następnie ich zaprzestanie. Wakacje – najlepszy czas na bieganie Cele biegowe mogą być różne. Dla jednych motywacją będzie zrzucenie wagi w określonym czasie, dla innych pokonanie założonej wcześniej bariery kilometrów w tygodniu czy miesiącu. Najważniejsze jest to, aby wyznaczony cel był możliwy do osiągnięcia i aby osoba ćwicząca mogła na bieżąco kontrolować swoje postępy .   Kolejną istotną kwestią dla początkującego biegacza jest dobranie planu treningowego, przy pomocy którego będzie mógł on zrealizować swój cel. Samodzielne stworzenie takiego planu jest trudne i dlatego najlepiej skorzystać z pomocy trenera lub znajomego, który jest doświadczonym biegaczem . Odpowiedni plan treningowy nie tylko będzie pomocny w realizacji założeń, ale również zminimalizuje ryzyko przeciążenia organizmu lub odniesienia kontuzji.   Okres wakacyjny powinien ułatwić rozpoczęcie przygody z bieganiem nie tylko dlatego, że warunki pogodowe temu sprzyjają. Innymi argumentami są: możliwość nawiązania nowych znajomości, duża liczba zawodów biegowych , w których można wziąć udział, mało powodów do wymówek (dzień jest długi, więc łatwiej zaplanować treningi). Jak przygotować się do treningów...

Kobieta uprawia jogging
©Martinan/Fotolia
Styl życia
Bieganie – zasady treningu
Plan treningowy to istotny element działania, gdyż bieganie, tak jak każda inna aktywność fizyczna, najbardziej efektywne jest wówczas, gdy postępujemy wg ustalonych zasad. Z czasem wchodzą one w krew i stają się nawykiem. Bieganie często, przez jego entuzjastów, bywa porównywane do nałogu.

Plan treningowy to istotny element działania, gdyż bieganie, tak jak każda inna aktywność fizyczna, najbardziej efektywne jest wówczas, gdy postępujemy wg ustalonych zasad. Z czasem wchodzą one w krew i stają się nawykiem. Bieganie często, przez jego entuzjastów, bywa porównywane do nałogu. Plan treningowy – bieganie czy marszobieg Dla osób z nadwagą na początek przygody z bieganiem zalecane są marsze lub marszobiegi. Chodzi tu przede wszystkim o ochronę stawów, które w przypadku znacznej nadwagi mogą ulec kontuzji. Rozpoczęcie przygody z bieganiem nie dla wszystkich jest łatwe. Są osoby, dla których 10 minut nieustannego truchtu nie będzie stanowić większego problemu, jednak jest również spora grupa osób, które już po kilkuset metrach biegu nie będą mogły złapać oddechu. Dlatego bardzo ważne jest dostosowanie tempa do własnych możliwości. Na początku warto przeplatać bieg z marszem. A dystans i czas treningu zwiększać sukcesywnie w miarę zwiększania się wytrzymałości i wydolności organizmu. Plan treningowy – czas i intensywność biegania W pierwszym tygodniu treningów – szczególnie dla osób, które do tej pory nie uprawiały żadnej formy aktywności fizycznej – wskazany jest bieg trwający (bez przerwy) nie mniej niż 15 minut. W momentach zmęczenia lub zadyszki należy płynnie przejść do marszu. Po bieganiu koniecznie jest wykonanie ćwiczeń rozciągających, co wpłynie pozytywnie na efektywność treningu, dotleni i rozluźni mięśnie. Plan powinien zostać ustalony w taki sposób, by trening nie odbywał się codziennie ale przerwy między treningami nie były dłuższe niż dwa dni. Najbardziej optymalne jest bieganie 3 razy w tygodniu. Przykładowy plan treningowy: rozgrzewka – czyli szybki marsz do momentu uzyskania lekkiej zadyszki – trwający 10-15 minut, 15 minut truchtu – bez przerw na odpoczynek, można ewentualnie w...

człowiek biegnie z psem na smyczy
©melounix/Fotolia.com
Styl życia
Bieganie z psem na smyczy, czyli na czym polega canicross i jak zacząć trenować?
Canicross to dyscyplina sportowa wywodząca się z psich zaprzęgów. Polega na bieganiu z psem na linie z amortyzatorem, umocowanej do pasa człowieka. Pupil biegnie przodem, pomagając tym samym biegaczowi w pokonywaniu dystansu.

Canicross to dyscyplina sportowa wywodząca się z psich zaprzęgów. Polega na bieganiu z psem na linie z amortyzatorem, umocowanej do pasa człowieka. Pupil biegnie przodem, pomagając tym samym biegaczowi w pokonywaniu dystansu.   Na stronie internetowej Polskiego Związku Psich Zaprzęgów można dowiedzieć się, gdzie organizowane są zawody canicross w Polsce i za granicą. Tego typu rywalizacje odbywały się już, między innymi, w Völklingen (Niemcy), Děčín (Czechy) oraz w Łodzi. Bieganie z psem na smyczy – na czym polega? Canicross polega na tym, że nasz pupil biegnie przodem. Ma on nałożone specjalne szelki, które nie ograniczają jego ruchów. Do smyczy przymocowana jest specjalna elastyczna lina z amortyzatorem o długości minimum 2,5 metra. Biegacz zakłada na biodra specjalną uprząż, która łączy się z liną i ułatwia bieg. Za pomocą sprzętu do canicrossu trenujący ma wolne ręce. Znacznie poprawia to komfort w czasie wysiłku i swobodę ruchu. Dzięki temu bieg jest płynniejszy, a sylwetka człowieka wyprostowana. Canicross to szybkie bieganie w terenie . Trening jest wyczerpujący, dlatego jednorazowe dystanse nie powinny przekraczać więcej niż 8 kilometrów. Canicross – szelki, pas, lina Kompletny zestaw do biegania z psem, czyli pas biodrowy, lina z amortyzatorem oraz szelki, można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Szelki dla psa powinny być z lekkiego i przepuszczającego powietrze materiału. Ważny jest także ich rozmiar. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy pracownika sklepu z psimi akcesoriami. Jaki pies nadaje się najlepiej do takiego biegania? Czworonogi stworzone do biegania to np. husky i malamuty. Te rasy są pełne energii. Mają one genetycznie uwarunkowane do podobnych dyscyplin. Ruch pomaga utrzymać je w dobrym zdrowiu i kondycji. Są one po prostu szczęśliwsze, gdy mogą...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik