Ile wody powinno się pić w ciągu dnia? Wzór zapotrzebowania na płyny
Zapotrzebowanie na płyny, w tym na wodę, w ciągu dnia jest sprawą indywidualną. Aby ustalić własne zapotrzebowanie na płyny można skorzystać z prostego wzoru.
Zapotrzebowanie na płyny, w tym na wodę, w ciągu dnia jest sprawą indywidualną. Aby ustalić własne zapotrzebowanie na płyny można skorzystać z prostego wzoru.
Organizm człowieka w ogromnej mierze składa się z wody, a ta odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów. W ciągu dnia organizm traci wodę (na przykład wraz moczem, potem czy podczas oddychania), dlatego tak istotne jest codzienne uzupełnianie płynów.
Dobowe zapotrzebowanie na płyny ustalane jest indywidualnie
Ilość pitych w ciągu dnia płynów uzależniona jest zarówno od płci i wieku, jak i od trybu życia. Według wzoru, który pomaga obliczyć indywidualne zapotrzebowanie na płyny osoby dorosłej, na każdy kilogram masy ciała powinno się wypić minimum 30 mililitrów płynów. Na przykład osoba ważąca 70 kilogramów powinna dostarczyć dziennie około 2100 mililitrów płynów, czyli 2,1 litra. Płyny to, oprócz wody, na przykład soki zawarte w owocach i warzywach.
Sytuacje wymagające picia większej ilości płynów
Oczywiście są sytuacje, które spowodują większe zapotrzebowanie organizmu na uzupełnienie płynów.
- Płyny powinny uzupełniać częściej osoby prowadzące aktywny tryb życia lub narażone na działanie wyższych temperatur lub wyższej wilgotności powietrza.
- Dolegliwości żołądkowe związane z wymiotami i biegunką, a także podwyższona temperatura ciała są powodem do spożycia większej ilości płynów.
- Dla kobiet okres samej ciąży, a później karmienia piersią, jest czasem zwiększonego zapotrzebowania organizmu na płyny.
- Osoby, które w swojej diecie przyjmują dużo błonnika, powinny dostarczać swojemu organizmowi większą ilość płynów w ciągu dnia.
Sygnały z ciała mogące świadczyć o niedoborze płynów
Ciało będzie bardzo szybko reagowało na niedobór płynów. Pierwsze objawy mogą być połączone ze zmęczeniem i bólami głowy oraz stawów. Długotrwałe niedobory płynów w organizmie mogą prowadzić m.in. do zapalenia stawów czy nadciśnienia, gdyż już przy łagodnym odwodnieniu zmniejsza się przepływ krwi.
Dobrze, aby woda, która ma posłużyć do uzupełnienia płynów była naturalną wodą źródlaną lub mineralną, gdyż wody smakowe są najczęściej dosładzane i zawierają konserwanty.
- Chcesz schudnąć i wzmocnić cały organizm? Podpowiadamy, jak biegać, żeby schudnąć.
- Planujesz wycieczkę i szukasz pomysłu na posiłki bez konserwantów? Dowiedz się, czy żywność liofilizowana jest zdrowa.
- Zastanawiasz się, jaką wodę do picia wybrać? Sprawdź, jakie właściwości ma woda źródlana.