Kobieta w ciąży siedzi na kanapie, jest przygnębiona
©JenkoAtaman/Fotolia

Ostatnie tygodnie ciąży: Jak sobie radzić z gorszym nastrojem i złym samopoczuciem?

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie, jest przygnębiona
©JenkoAtaman/Fotolia

W końcowej fazie ciąży możesz czuć się gorzej psychicznie, odczuwać bóle w plecach, cierpieć na zaburzenia równowagi i częściej chodzić do toalety. Są to naturalne objawy, które można złagodzić domowymi sposobami: gimnastyką, naparami ziołowymi i technikami relaksacyjnymi.

 

W ostatnich tygodniach ciąży ból i dolegliwości mogą być bardzo uciążliwe dla przyszłej mamy. Pamiętaj jednak, że nie potrwa to już długo. Wkrótce na świecie pojawi się twoje dziecko, które z pewnością zrekompensuje wszystkie te niedogodności.

Obniżone samopoczucie psychiczne

W ostatnich tygodniach ciąży kobiety często zaczynają się stresować czekającym je porodem. Pojawiają się lęki i wątpliwości czy wszystko przebiegnie bez komplikacji, czy sobie poradzą i czy dziecko będzie zdrowe. Jeśli dręczą cię podobne obawy, spróbuj się wyciszyć i zrelaksować. Weź pachnącą kąpiel, poczytaj książkę, spotkaj się z przyjaciółkami. Odpoczynek psychiczny przed porodem jest bardzo ważny, ponieważ dziecko jest z tobą połączone i odbiera wszystkie impulsy, odczuwa twoje emocje. Zrelaksuj się, a twoje dziecko także będzie zrelaksowane.

Bóle pleców

Kilka dni przed porodem może pojawić się u ciebie silny ból w dolnej części pleców, udach i pachwinach. To głowa dziecka obniżona do kanału rodnego uciska twoje nerwy. Możesz złagodzić ból wykonując lekkie ćwiczenia, dzięki którym potrenujesz pozycje porodowe. Poćwicz na przykład:

  • leżenie na boku z uniesioną zewnętrzną nogą,
  • podpieranie się na czworaka,
  • siedzenie okrakiem na krześle z pochyleniem do przodu,
  • siedzenie w kucki.

 

Te pozycje pomogą ci złagodzić ból pleców w ostatniej fazie ciąży, a jednocześnie przygotują cię do porodu.

Zaburzenia układu pokarmowego

W ostatnim tygodniu przed porodem ciało zaczyna się oczyszczać. Występuje wtedy biegunka, a u niektórych kobiet także wymioty. Możliwe są także zaparcia, zgaga i ból brzucha, podobny do bólu menstruacyjnego. Niektóre kobiety tracą wtedy ochotę na jedzenie, a niektóre wręcz przeciwnie – dostają wilczego apetytu. Sposobem na zaburzenia układu pokarmowego w ostatnich dniach ciąży jest picie ziołowych naparów: z rumianku, prawoślazu, mniszka lekarskiego, mięty pieprzowej, lucerny siewnej, majeranku.

Częste wizyty w toalecie

Na około 3 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy, a główka dziecka znajduje się niżej w kanale rodnym. Brzuch schodzi wtedy widocznie ku dołowi. Możesz w związku z tym odczuwać ucisk na pęcherz moczowy. Częstych wizyt w toalecie na kilka tygodni tygodni przed porodem nie da się uniknąć. Nie wstrzymuj moczu, aby nie doprowadzić do infekcji intymnej. Pij dużo wody, ponieważ twój organizm musi radzić sobie z metabolizmem twoim i dziecka.

Zaburzenia koncentracji i równowagi

Wzrost poziomu progesteronu pod koniec ciąży może zakłócić nerw błędny. Może to skutkować zaburzeniami równowagi i koncentracji. Na spacerach uważaj więc na nierówne chodniki, krawężniki, schody i niepewne tereny. Najlepiej jeśli w dłuższych wyjściach będzie ci ktoś towarzyszył. Jeśli czujesz, że masz problemy z koncentracją, nie wsiadaj też za kierownicę samochodu.

 

Więcej na temat ciąża poród
Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00