Reklama

Nieprzemakalny strój i solidne, wygodne buty to rzeczy, które koniecznie trzeba zabrać na wycieczkę w góry. Przyda się również mapa i apteczka pierwszej pomocy.

Reklama

Pogoda w górach bywa bardzo kapryśna, dlatego trzeba się przygotować na jej nagłe zmiany. Nie należy wychodzić w trasę bez prowiantu, wody czy też mapy.

Jak się ubrać w góry?

1. Buty górskie – wybór butów powinien być uzależniony od celu wędrówki, ale wszystkie powinny być:

  • wygodne,
  • wodoodporne,
  • stabilne.

Niskie półbuty są idealne na wędrówki po łatwiejszych szlakach górskich i leśnych duktach. Powinny być lekkie i wygodne oraz mieć podeszwę, która zapewnia dużą przyczepność i się nie ślizga. Wysokie buty za kostkę nadają się do chodzenia z ciężkim plecakiem po nierównym, trudnym terenie, na którym jest wiele stromych podejść. Wybierając buty nie należy kierować się ich wyglądem i estetyką, a przede wszystkim funkcjonalnością.

2. Strój w góry – latem najlepsze są lekkie i oddychające spodnie. Jeśli upał jest dokuczliwy, można wyjść w krótkich spodenkach, ale do plecaka i tak lepiej włożyć długi dres. Ubranie nie powinno krępować ruchów, ma być wygodne. Jeśli wybierasz się w trudny, skalisty teren, odpowiedniejsze będą spodnie ze wzmocnieniami na kolanach. Nawet latem warto zabrać ze sobą lekką kurtkę membranową, która zmieści się do plecaka, a w razie potrzeby pozwoli się ogrzać.

3. Plecak – nieodłączny element wyposażenia. Najlepsze są plecaki trekkingowe, wykonane z solidnego materiału. Szczególnie przy dłuższych wędrówkach przydaje się pas biodrowy, który odciąża ramiona.

Co zabrać w góry?

W plecaku nie powinno zabraknąć:

4. Prowiantu i wody – nie można dopuścić do odwodnienia organizmu na trasie. Podczas wędrówki traci się też mnóstwo energii, dlatego należy wziąć ze sobą jedzenie, najlepiej wysokoenergetyczne: kanapki na pełnoziarnistym pieczywie, czekoladę, suszone owoce. Nie należy robić kanapek z wędliną, która może się szybko popsuć w upale. Warto zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.

5. Mapy – przed wyprawą trzeba sprawdzić:

  • jak przebiega szlak,
  • jak można go skrócić np. w razie załamania pogody,
  • gdzie są schroniska turystyczne, leśniczówki, schrony.

6. Apteczki – buteleczka wody utlenionej, plastry i bandaż nie zajmują wiele miejsca, a mogą się bardzo przydać. W górach łatwo o potknięcie i rozcięcie skóry o ostre kamienie.

Co sprawdzić przed samym wyjściem?

7. Numery alarmowe i pogodę – przed wyruszeniem na szlak, należy sprawdzić pogodę. Najlepiej zrobić to na stronach interesujących nas oddziałów GOPRu – tam też pojawiają się ważne komunikaty dla turystów.

Wybierając się na trasę ze swoim smartfonem, warto przemyśleć instalację aplikacji, które ułatwią wzywanie pomocy, kontrolę pogody i lokalizację miejsca w którym się znajdujemy:

  • aplikacje ratunkowe – zdarza się, że trudno na ekranie dotykowym wybrać właściwy numer, zwłaszcza w stresującej sytuacji. Przykładem jest aplikacja „Ratunek” - osoba poszkodowana uruchamia aplikację i dotyka ekran 3 razy, po czym nawiązywane jest połączenie z centrum dyspozytorskim służb ratowniczych;
  • lokalizatory burz – pozwalają na śledzenie wyładowań atmosferyczny, dostępne są np. „Burze nad Polską i Europą” i „Monitor Burz”;
  • mapy pogodowe – nie tylko pokazują niebezpiecznie zbliżające się burze, ale także opady i temperaturę, np. „Mapa burzowa i pogodowa”.

Przed wyjściem warto wpisać w numery szybkiego wybierania numer alarmowy TOPR i GOPR – 601-100-300.


Reklama

Reklama
Reklama
Reklama