Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Karmienie piersią3
© Ludovic PRACROS/Fotolia.com
Styl życia

Karmisz piersią? Unikaj mocnej kawy, cytrusów, czosnku, grzybów i serów pleśniowych

Karmiąc piersią należy stosować zdrową i urozmaiconą dietę. Należy uważać podczas wprowadzania nowych produktów takich jak: cytrusy, truskawki, rośliny strączkowe, grzyby i ostre przyprawy.

Karmiąc piersią należy stosować zdrową i urozmaiconą dietę. Należy uważać podczas wprowadzania nowych produktów takich jak: cytrusy, truskawki, rośliny strączkowe, grzyby i ostre przyprawy.

 

Podczas karmienia piersią, matka powinna dbać o to, jak się odżywia. Ma to bezpośredni wpływ na jakość pokarmu, który dostaje później dziecko. Nie zawsze musi się to wiązać z przechodzeniem na restrykcyjną dietę, ale nie można bagatelizować wpływu np. ostrych przypraw czy pieczarek na karmienie piersią.

Czy karmienie piersią wymaga specjalnej diety?

Kobieta karmiąca piersią nie musi przechodzić na specjalną dietę (jeśli dziecko nie jest alergikiem), ale powinna unikać produktów, które mogą negatywnie wpływać na smak pokarmu i jego właściwości odżywcze. Jedzenie w czasie karmienia ma duży wpływ, dlatego dieta powinna być zróżnicowana – dzięki temu dziecko dostanie wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Można powiedzieć, że dieta dla matek karmiących jest po prostu racjonalna i pełnowartościowa, czyli dokładnie taka, jaką w teorii powinniśmy zawsze stosować.

Czego nie należy pić podczas karmienia piersią?

Nie tylko jedzenie, ale także napoje mają znaczenie przy karmieniu piersią. One także przechodzą do pokarmu, dlatego unikaj:

 • mocnej herbaty i kawy – pobudzą nie tylko matkę, ale i dziecko,
 • napojów gazowanych i wody gazowanej – mogą wywoływać kolki,
 • słodkich napojów – zawierają puste kalorie,
 • alkoholu – zmniejsza laktację i zaburza rytm snu i czuwania dziecka, negatywnie wpływa na układ nerwowy dziecka.

Jakich produktów unikać podczas karmienia piersią?

Karmiąc piersią, należy uważać na:

 • owoce południowe, cytrusy, poziomki i truskawki, pomidory i selery– mogą wywołać u dziecka alergię,
 • suszone owoce – zawierają konserwanty,
 • czosnek i cebulę – zmieniają smak pokarmu, mogą wywołać wzdęcia,
 • rośliny strączkowe i kapustne – mogą wywołać wzdęcia i kolkę,
 • pszenne, jasne pieczywo – nie mają wartości odżywczych,
 • surowe ryby i konserwy rybne,
 • smażone mięso,
 • sery pleśniowe, żółte i pikantne – są wysokokaloryczne i ciężkostrawne,
 • ostre przyprawy – mogą wywołać kolki i bóle brzuszka,
 • kogel-mogel,
 • grzyby – są ciężkostrawne także dla dziecka.

 

Przede wszystkim należy unikać ciężkostrawnych produktów. Układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, by uporać się np. ze zjedzonymi podczas karmienia piersią grzybami. Nie znaczy to, że trzeba je całkowicie usunąć z diety, ale trzeba ostrożnie je dozować i obserwować reakcję dziecka na każdy z wyżej wymienionych produktów. Jeśli pojawią się: biegunki, kolki, wysypka, odbijanie się to znak, że dziecko źle reaguje na ten pokarm i należy wyłączyć z diety składnik, który wywołał taką reakcję.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Niemowlę trzyma mamę za palec
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co można jeść, a czego nie podczas karmienia piersią?
Dieta podczas karmienia piersią powinna dostarczyć młodej mamie energii oraz składników odżywczych potrzebnych, by odzyskać siły po porodzie i wytwarzać odpowiednią ilość mleka. Najbardziej wskazana jest zrównoważona dieta, zawierająca wszystkie kategorie produktów.

Dieta podczas karmienia piersią powinna dostarczyć młodej mamie energii oraz składników odżywczych potrzebnych, by odzyskać siły po porodzie i wytwarzać odpowiednią ilość mleka. Najbardziej wskazana jest zrównoważona dieta, zawierająca wszystkie kategorie produktów.   W czasie karmienia piersią warto jeść potrawy wspomagające laktację i uważać na te, które mogą uczulać dziecko. Ile kalorii powinna dostarczać dieta kobiety karmiącej piersią? Choć jadłospis powinien zapewniać dawkę składników odżywczych i energii nie tylko tobie, ale też twojemu dziecku, nie oznacza to, że powinnaś jeść za dwoje. Wystarczy 500 dodatkowych kalorii dziennie. Jeśli więc przed ciążą twoje zapotrzebowanie energetyczne wynosiło 1800 kcal, teraz nie dostarczaj organizmowi więcej niż 2300 kcal dziennie.   W ciąży powinnaś odżywiać się zdrowo, wybierać pełnowartościowe produkty. Ogranicz słodycze, składające się przede wszystkim z tzw. cukrów prostych. Białe pieczywo zastąp razowym. Unikaj też ostrych przypraw i soli. Tłuszcze zwierzęce zastąp roślinnymi. Dzięki temu twój pokarm będzie lepszej jakości i dostarczy dziecku wszystkiego, czego będzie ono potrzebowało do prawidłowego rozwoju. Ty natomiast szybko odzyskasz siły po porodzie . Produkty wspomagające laktację Jeśli chcesz, żeby organizm wytwarzał więcej mleka, pij przynajmniej dwa litry niegazowanej wody dziennie. Dodatkowo możesz pić herbatki wspomagające laktację. Pobudzająco na wytwarzanie mleka działają m.in. napary z kopru włoskiego, anyżku, chmielu, kozieradki, melisy pokrzywy i mniszka lekarskiego. Unikaj natomiast szałwii i mięty, które hamują wytwarzanie mleka. Produkty, które mogą wywoływać uczulenia Niektóre produkty spożywcze mogą wywoływać u dziecka uczulenie. Należą do nich: cytrusy , truskawki , czekolada , pomidory , orzechy i krowie mleko ....

Kobieta karmiąca piersią 2
© JenkoAtaman/Fotolia.com
Styl życia
Czy czekolada szkodzi karmionemu piersią dziecku?
Czekolada nie zawsze szkodzi karmionemu piersią dziecku, choć kakao jest jednym z silniejszych, znanych alergenów. Słodycze najlepiej przygotowywać w domu.

Czekolada nie zawsze szkodzi karmionemu piersią dziecku, choć kakao jest jednym z silniejszych, znanych alergenów. Słodycze najlepiej przygotowywać w domu.   Wprowadzanie nowych pokarmów do swojej diety zacznij powoli i obserwuj reakcje dziecka. Mogą wystąpić uczulenia, wzdęcia, kolki. Nie wszystkie potencjalne alergeny muszą w jednakowym stopniu oddziaływać na każde dziecko.   Ciekawostka: 12. kwietnia obchodzony jest Dzień Czekolady.  Właściwości czekolady Ten produkt spożywczy, a zwłaszcza jego gorzka wersja, ma szereg zalet: zawiera witaminy A, B, E, PP, magnez, żelazo, cynk, wapń, stymulujące teobrominę oraz kofeinę, która dodatkowo oczyszcza skórę z toksyn, zmniejsza obrzęki i działa wyszczuplająco, ma właściwości relaksujące , uspokaja, przeciwdziała depresji, jest bogaty we flawonoidy, opóźniające starzenie i wzmacniające odporność, wzmacnia serce i układ krwionośny, pobudza pracę nerek. Czekolada a karmienie piersią – możliwe uczulenie Zawarte w czekoladzie kakao potrafi bardzo silnie uczulać. Przede wszystkim musisz obserwować dziecko i reakcje jego skóry. Odnotowuj, po czym występują plamki, wysypka, atopowe zapalenie skóry objawiające się plamami szorstkiej skóry, wzdęcia, zaparcia, kolki , ulewanie. Nowe pokarmy wprowadzaj powoli, ostrożnie , w małych ilościach i zwracaj uwagę na zmiany w zachowaniu (rozdrażnienie, nienaturalne pobudzenie) i wyglądzie swojej pociechy. Rodzaje czekolady, a pokarm matki Uczulające kakao sprawia, że każdy rodzaj czekolady jest potencjalnym zagrożeniem. Do grupy alergenów zaliczają się także mleko, orzechy, miód, truskawki, cytrusy, białko jaja kurzego. Oczywiście nie jest to regułą i możesz pozwalać sobie na wszystkie przyjemności, ale z umiarem i ostrożnie podchodź do czekolady z orzechami , nadziewanej, mlecznej, etc.  ...

Karmienie piersią 2
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Jedzenie grzybów podczas karmienia piersią
Ogólnie nie jest wskazane, by jeść grzyby i pieczarki podczas karmienia piersią. Jednak jeśli dziecko dobrze toleruje nowe pokarmy i ma już kilka miesięcy, można spróbować włączyć grzyby do diety.

Ogólnie nie jest wskazane, by jeść grzyby i pieczarki podczas karmienia piersią. Jednak jeśli dziecko dobrze toleruje nowe pokarmy i ma już kilka miesięcy, można spróbować włączyć grzyby do diety.   Do około trzeciego miesiąca życia układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, by tolerować ciężkostrawny pokarm. Lepiej do tego czasu nie eksperymentować z nowościami kulinarnymi. Grzyby i pieczarki, a karmienie piersią Podczas karmienia piersią można jeść grzyby i pieczarki , ale najlepiej włączyć je do diety dopiero po około trzech miesiącach, a i to przestrzegając kilku warunków: nie mogą być bardzo wysmażone, ponieważ ogólnie smażone potrawy są jeszcze bardziej ciężkostrawne ; nie należy przesadzać z ich ilością; lepiej zjeść je na śniadanie lub obiad niż kolację; grzyby leśne muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła. Jakie więc grzyby można jeść podczas karmienia piersią ? Najlżejsze są ugotowane, suszone lub w postaci sosu grzybowego.   Pizza z pieczarkami lub wigilijne uszka są jak najbardziej do zaakceptowania, byle tylko nie przesadzić z ich ilością. Nowe pokarmy należy wprowadzać stopniowo, aby dziecko się z nimi oswoiło. Cały czas trzeba także obserwować malucha, czy nie pojawiają się zmiany na jego skórze lub kupka nie zmienia konsystencji. Wzdęcia i kolka to także sygnały, że dziecko źle zareagowało na nowość w diecie mamy. Kiedy nie jeść grzybów podczas karmienia piersią Lepiej nie jeść grzybów, gdy: dziecko źle znosi każdą zmianę pokarmu – jeśli nawet lekkostrawne nowości są z trudem przyjmowane, z ciężkostrawnymi grzybami prawdopodobnie będzie problem; dziecko nie ma jeszcze trzech miesięcy; grzyby nie pochodzą ze sprawdzonego źródła – dotyczy szczególnie grzybów leśnych.   Dowiedz się czy opalanie ma wpływ na pokarm...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner