Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Karmienie piersią
© taramara78/Fotolia.com
Styl życia

Karmienie dziecka piersią w trakcie przeziębienia i gorączki - środki ostrożności i leczenie

W trakcie gorączki i przeziębienia nie należy rezygnować z karmienia piersią, ale trzeba ograniczyć do minimum kontakt z dzieckiem, które można bardzo łatwo zarazić drogą kropelkową. Podczas karmienia zalecane są ochronne maseczki.

W trakcie gorączki i przeziębienia nie należy rezygnować z karmienia piersią, ale trzeba ograniczyć do minimum kontakt z dzieckiem, które można bardzo łatwo zarazić drogą kropelkową. Podczas karmienia zalecane są ochronne maseczki.

 

Domowe metody zbijania gorączki, udrożnienia nosa i złagodzenia kaszlu są pierwszą pomocą dla mamy przy przeziębieniu w okresie karmienia dziecka piersią. Również duża część leków dostępnych w aptekach jest bezpieczna dla malca, jednak przed użyciem należy bezwzględnie zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem.

Przeziębiona matka może karmić piersią – środki ostrożności

Przeziębienie wywołane wirusami lub bakteriami jest zaraźliwe, ale przy zachowaniu należytej higieny i środków ostrożności można karmić dziecko piersią w czasie infekcji. W ciągu tych kilku dni należy ograniczyć kontakt z dzieckiem, a przed karmieniem konieczne jest oczyszczenie nosa i dokładne umycie rąk. W trakcie karmienia piersią podczas przeziębienia warto używać maseczek ochronnych lub otulać nos i usta chustą – dzięki temu ryzyko zarażenia dziecka maleje. Karmienie piersią podczas przeziębienia jest ważne i dla matki, i dla dziecka. Pozawala uniknąć zastoju pokarmu w piersiach, co sprawiałoby tylko dodatkowy ból, a poza tym wraz z mlekiem dziecko przyjmuje od matki naturalnie wytworzone przeciwciała, dzięki czemu poprawia się jego odporność.

Karmienie piersią a gorączka

Konieczność odstawienia dziecka od piersi w przypadku podwyższonej temperatury matki to mit. Nie należy rezygnować z karmienia niezależnie od tego, jak duża jest gorączka.

Domowe sposoby na grypę lub przeziębienie w trakcie karmienia piersią

W okresie karmienia piersią należy walczyć z nieżytami dróg oddechowych głównie za pomocą domowych sposobów:

  • pić dużo wody, herbaty z miodem, z cytryną, z sokiem z aronii, sokiem malinowym a także herbatek z lipy,
  • spać i odpoczywać w każdej wolnej chwili,
  • robić inhalacje z soli morskiej czy rumianku i nawilżać śluzówkę,
  • często płukać gardło, pić gorące mleko z miodem i syrop z cebuli, jeść potrawy z czosnkiem i bogate w witaminę C (takie jak np. kiszona kapusta, cytryna, orzechy włoskie).

Leczenie przeziębienia podczas karmienia piersią – preparaty apteczne

Gdy gorączka podczas przeziębienia u karmiącej piersią matki przekracza 38,5°C, konieczna jest wizyta u lekarza. Doraźnie można też zażyć lek przeciwgorączkowy. Zakazane są jednak preparaty, takie jak aspiryna i polopiryna, ponieważ zawierają kwas salicylowy, który może zaszkodzić dziecku. Lepszą opcją są leki oparte na paracetamolu i ibuprofenie. Gorączkę pomogą zbić również chłodna kąpiel lub zimne okłady. Karmienie noworodka piersią podczas przeziębienia jest bezpieczne, jeśli przyjmowane leki są dozwolone dla matek karmiących. Jakie leki nie zaszkodzą dziecku? Leki na katar i do inhalacji, by udrożnić zapchany nos, w tym sól morska, aerozole i zioła, syropy na kaszel i pastylki do ssania dopuszczone do stosowania podczas laktacji, płukanki do gardła (oprócz szałwii, która może hamować laktację).


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta karmi piersią
© jozik13/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny braku pokarmu, jednego z najczęstszych problemów podczas karmienia piersią
Jednym z najczęściej występujących problemów podczas karmienia piersią jest brak pokarmu lub jego ograniczona ilość. Przyczyny małej ilości mleka mogą leżeć w wadach anatomicznych piersi, zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub zbyt długich przerwach w karmieniu dziecka.

Jednym z najczęściej występujących problemów podczas karmienia piersią jest brak pokarmu lub jego ograniczona ilość. Przyczyny małej ilości mleka mogą leżeć w wadach anatomicznych piersi, zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub zbyt długich przerwach w karmieniu dziecka.   Mleko matki to najlepszy i najbardziej odżywczy pokarm dla noworodka i niemowlęcia. Dlatego jego brak powinien skłonić matkę do konsultacji z lekarzem . Warto jednak wstępnie rozpoznać jego możliwe przyczyny. Kolczyk w sutku i operacje piersi a karmienie piersią Przyczyną braku pokarmu w piersiach mogą być nieprawidłowo rozwinięte sutki lub brodawki sutkowe, a co za tym idzie niedostatecznie wykształcone gruczoły mlekowe. Gruczoły mlekowe, a także drogi, którymi mleko przepływa przez pierś, mogą także ulec mechanicznemu uszkodzeniu. Jest to jedno z możliwych skutków ubocznych wszelkich ingerencji chirurgicznych i kosmetycznych w obrębie sutka. Mowa tu nie tylko o operacjach kształtowania, powiększania lub zmniejszania biustu , ale też o piercingu w brodawce sutkowej. Problemy hormonalne a brak pokarmu Inną przyczyną braku pokarmu mogą być problemy hormonalne, towarzyszące często schorzeniom takim, jak zespół policystycznych jajników , zbyt niskie lub zbyt wysokie stężenie hormonów tarczycy (niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu), nadciśnienie. Tabletki antykoncepcyjne oraz inne leki i zioła a karmienie piersią Antykoncepcja hormonalna stosowana przed zajściem w ciążę niekiedy w znaczny i długotrwały sposób narusza równowagę hormonalną organizmu. Również antykoncepcja stosowana po porodzie może wpłynąć na ilość mleka , szczególnie jeśli rozpocznie się jej stosowanie, zanim dziecko ukończy 4 miesiąc życia.   Zmniejszona ilość mleka może też być efektem przyjmowania leków zawierających pseudoefedrynę (jest ona aktywnym składnikiem...

Karmienie piersią3
© Ludovic PRACROS/Fotolia.com
Styl życia
Karmisz piersią? Unikaj mocnej kawy, cytrusów, czosnku, grzybów i serów pleśniowych
Karmiąc piersią należy stosować zdrową i urozmaiconą dietę. Należy uważać podczas wprowadzania nowych produktów takich jak: cytrusy, truskawki, rośliny strączkowe, grzyby i ostre przyprawy.

Karmiąc piersią należy stosować zdrową i urozmaiconą dietę. Należy uważać podczas wprowadzania nowych produktów takich jak: cytrusy, truskawki, rośliny strączkowe, grzyby i ostre przyprawy.   Podczas karmienia piersią, matka powinna dbać o to, jak się odżywia. Ma to bezpośredni wpływ na jakość pokarmu, który dostaje później dziecko. Nie zawsze musi się to wiązać z przechodzeniem na restrykcyjną dietę, ale nie można bagatelizować wpływu np. ostrych przypraw czy pieczarek na karmienie piersią. Czy karmienie piersią wymaga specjalnej diety? Kobieta karmiąca piersią nie musi przechodzić na specjalną dietę (jeśli dziecko nie jest alergikiem), ale powinna unikać produktów, które mogą negatywnie wpływać na smak pokarmu i jego właściwości odżywcze. Jedzenie w czasie karmienia ma duży wpływ, dlatego dieta powinna być zróżnicowana – dzięki temu dziecko dostanie wszystkie niezbędne składniki pokarmowe . Można powiedzieć, że dieta dla matek karmiących jest po prostu racjonalna i pełnowartościowa, czyli dokładnie taka, jaką w teorii powinniśmy zawsze stosować. Czego nie należy pić podczas karmienia piersią? Nie tylko jedzenie, ale także napoje mają znaczenie przy karmieniu piersią. One także przechodzą do pokarmu, dlatego unikaj: mocnej herbaty i kawy – pobudzą nie tylko matkę, ale i dziecko, napojów gazowanych i wody gazowanej – mogą wywoływać kolki , słodkich napojów – zawierają puste kalorie, alkoholu – zmniejsza laktację i zaburza rytm snu i czuwania dziecka, negatywnie wpływa na układ nerwowy dziecka. Jakich produktów unikać podczas karmienia piersią? Karmiąc piersią, należy uważać na: owoce południowe, cytrusy, poziomki i truskawki, pomidory i selery– mogą wywołać u dziecka alergię, suszone owoce – zawierają konserwanty, czosnek i cebulę – zmieniają smak pokarmu,...

Kobieta z dzieckiem na kolanach.
Image by LifetimeStock
Styl życia
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią nocą – metoda małych kroków
Odstawienie dziecka od nocnego karmienia wymaga czasu. Dzieci budzą się i domagają piersi, choć czasem chodzi wyłącznie o przytulenie do mamy. Lepiej nie proponować dziecku piersi, nosić zakryte piżamy oraz stosować perfumy, które zamaskują zapach mleka.

Odstawienie dziecka od nocnego karmienia wymaga czasu. Dzieci budzą się i domagają piersi, choć czasem chodzi wyłącznie o przytulenie do mamy. Lepiej nie proponować dziecku piersi, nosić zakryte piżamy oraz stosować perfumy, które zamaskują zapach mleka. Zalety karmienia piersią Według WHO (ang. World Health Organization) – Światowej Organizacji Zdrowia zaleca się rozpoczęcie karmienia piersią już od godziny od narodzin dziecka. Niemowlęta do 6. miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki . Powyżej 6. miesiąca przynajmniej do 2 lat należy karmić dziecko piersią wprowadzając także bezpieczną uzupełniającą żywność odpowiednią odżywczo dla dziecka. Mleko matki zapewnia ochronę przed zakażeniami przewodu pokarmowego i infekcjami. Jest źródłem energii i składników odżywczych. Maluchy karmione piersią są mniej narażone na otyłość i lepiej wypadają w testach inteligencji. Jak odstawić dziecko od karmienia piersią nocą? Kwestia odstawienia dziecka od piersi jest indywidualną decyzją matki. Niekiedy decyzja leży także w rękach dziecka, które z dnia na dzień może przestać ssać pierś. Odstawienie od karmienia piersią w nocy powinno odbywać się stopniowo. Należy poświęcić na ten proces określony czas, np. około dwóch tygodni. Ważne, aby nie proponować dziecku piersi, jeżeli się jej nie domaga. Mama, która chce oduczyć dziecko karmienia piersią w nocy powinna zakładać piżamę, która utrudnia dostęp do piersi. Dobrze sprawdza się także stosowanie perfum, które zamaskują zapach mleka . Kiedy maluch w nocy zaczyna upominać się o karmienie należy spróbować podać mu wodę do picia. W nocy dzieci często domagają się piersi ze względu na potrzebę bliskości i chęć przytulenia. W trakcie nocnej pobudki zamiast karmić dziecko, spróbuj je przytulić, pocałować, pomasować po pleckach. Aby uniknąć nocnych karmień należy...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner