Ból mięśni ramion
© twinsterphoto/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny bólu mięśni ramion: zakwasy, grypa, konflikt podbarkowy i zapalenie torebki stawu barkowgo

Bóle mięśni ramion najczęściej pojawiają się po intensywnych ćwiczeniach fizycznych angażujących barki. Zapalenie torebki stawu barkowego oraz zespół ciasnoty podbarkowej, oprócz bólu, ograniczają ruchy ramion.

Bóle mięśni ramion najczęściej pojawiają się po intensywnych ćwiczeniach fizycznych angażujących barki. Zapalenie torebki stawu barkowego oraz zespół ciasnoty podbarkowej, oprócz bólu, ograniczają ruchy ramion.

 

Bóle mięśni ramion i szyi mogą być pierwszymi objawami przeziębienia i grypy. Ich przyczyną są infekcje wirusowe. Chorobie towarzyszy gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, dreszcze, katar oraz kaszel.

Bóle mięśni ramienia a zakwasy

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu mięśni są przeciążenia po ćwiczeniach fizycznych. Intensywny trening lub brak rozgrzewki przed ćwiczeniami objawia się bólem mięśni. Ból dotyka te partie mięśniowe, które podczas treningu były najbardziej angażowane. Leżenie na poziomej ławce i unoszenie sztangi do góry to ćwiczenie angażujące mięśnie trójgłowe ramion, kruczo-ramienne oraz przednie mięśnie naramienne. W czasie wysiłku fizycznego w tkance mięśniowej gromadzi się kwas mlekowy. W efekcie tego powstają tak zwane „zakwasy”.

Bóle mięśni spowodowane zapaleniem torebki stawu barkowego

Silne bóle mięśni ramion mogą być wynikiem zrostowego zapalenia torebki stawu barkowego. „Zamrożony bark”, bo tak też określa się dolegliwość, charakteryzuje się obecnością zrostów na torebce stawowej ramienia. Rozwijający się tam stan zapalny powoduje ograniczenie ruchów barków. Silny ból uniemożliwia np. odwrócenie głowy w taki sposób, aby spojrzeć przez prawe lub lewe ramię do tyłu.

 

Czynniki mogące przyczynić się do wystąpienia zapalenia torebki stawu barowego to głównie:

  • lekceważenie wcześniejszych drobnych urazów barku,
  • unieruchomienie stawu, np. na skutek wypadku samochodowego,
  • siedzący tryb życia,
  • brak aktywności fizycznej,
  • zaniedbanie leczenia np. stanów zapalnych ścięgien w okolicy ramion.

Zespół ciasnoty podbarkowej przyczyną bólu mięśni ramienia

Zespół ciasnoty podbarkowej powoduje ucisk pomiędzy wyrostkiem barkowym łopatki a głową kości ramiennej. Na skutek tego wzrasta ciśnienie, a przestrzeń podbarkowa zmniejsza się, co w konsekwencji objawia się bólem.

 

Przyczyny powstawania zespołu ciasnoty podbarkowej, nazywanej też konfliktem podbarkowym, to:

  • uraz stawu ramiennego,
  • wady postawy ciała, np. skolioza,
  • niestabilność stawu ramiennego spowodowana np. zwichnięciem,
  • uszkodzenia nerwów obwodowych powodujące zaburzenia czucia,

przeciążenia ramion, związane np. z intensywnym treningiem na siłowni (podnoszenie sztangi).

 

Mężczyzna ze złamaniem trzyma się za rękę.
©Adiano/Fotolia.com
Styl życia
Jałowa martwica kości u dzieci i dorosłych – objawy, przyczyny, metody leczenia
U dorosłych może rozwinąć się martwica kości po złamaniu lub innym urazie, a także m.in. na skutek stosowania glikokortykosteroidów czy nadużywania alkoholu. U dzieci przyczyną jałowej martwicy kości często jest problem z ukrwieniem okolic kości.

U dorosłych może rozwinąć się martwica kości po złamaniu lub innym urazie, a także m.in. na skutek stosowania glikokortykosteroidów czy nadużywania alkoholu. U dzieci przyczyną jałowej martwicy kości często jest problem z ukrwieniem okolic kości.   Martwica kości to zjawisko obumierania tkanki kostnej . Obumarła tkanka jest zastępowana nową, ale zregenerowane części są znacznie słabsze i mogą ulegać deformacjom. Jałowa martwica kości oznacza, że czynnikiem wywołującym tę chorobę nie są bakterie, wirusy ani pasożyty. U dzieci jałowa martwica kości występuje częściej niż u dorosłych.   Rodzaje jałowej martwicy kości i objawy choroby   Wyróżnia się rodzaje jałowej martwicy kości ze względu na lokalizację zmian martwiczych. Najczęściej występują: choroba Perthesa, czyli martwica koci udowe j – powoduje zniekształcenia głowy kości udowej i deformacje stawu biodrowego, występuje ból uda i kolana, rzadziej kości biodrowej, ból w pachwinie, utykanie; w miarę postępu choroby zauważalne jest wyszczuplenie pośladka i uda po chorej stronie, może dojść do skrócenia nogi, choroba Osgooda-Schlattera, czyli guzowatość kości piszczelowej – martwica kości powoduje ból kolana (zwłaszcza podczas wysiłku i na skutek nacisku) i ogranicza ruchomość nogi w tym odcinku, choroba Freiberga-Köhlera II, czyli martwica w głowie II kości śródstopia, czasem III kości śródstopia, oraz choroba Kohlera I, czyli martwica kości łódkowatej – objawiają się bólem stóp podczas chodzenia, choroba Haglunda-Severa, czyli martwica guza piętowego – objawia się silnym bólem pięty, obrzękiem i deformacją okolic guza piętowego, pęcherzami i zgrubieniami na skórze w tej okolicy.   Martwica kości może obejmować...

Człowiek, który ma welflon na dłoni
©anankkml/Fotolia
Styl życia
Ból stawów rąk: dlaczego bolą ręce?
Ból stawów rąk jest typowym schorzeniem osób fizycznie pracujących i sportowców. Przeciążenia rąk i dłoni wywołują szereg schorzeń, które mogą uniemożliwić nam normalne, codzienne funkcjonowanie. Jest to m.in. reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń układowy. Leczenie bólu rąk oparte jest głównie na ćwiczeniach i fizjoterapii, jednak niekiedy konieczna jest także farmakoterapia.

Ból stawów rąk jest typowym schorzeniem osób fizycznie pracujących i sportowców. Przeciążenia rąk i dłoni wywołują szereg schorzeń, które mogą uniemożliwić nam normalne, codzienne funkcjonowanie. Jest to m.in. reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń układowy. Leczenie bólu rąk oparte jest głównie na ćwiczeniach i fizjoterapii, jednak niekiedy konieczna jest także farmakoterapia.   Bóle rąk to objawy występujące na całej powierzchni kończyn górnych, spowodowanych przede wszystkim przeciążeniem stawów i mięśni. Należy obserwować dolegliwości bólowe – jak długo trwają, gdzie są zlokalizowane i czy razem z nimi występują obrzęki. Będzie to widoczna oznaka stanu zapalnego, z którym należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Najbardziej przeszkadzającym objawem jest ból palców u rąk, spowodowany wykonywaniem w przeszłości ciężkiej, fizycznej pracy i objawiającym się teraz np. guzkami zwyrodnieniowymi Heberdena i Boucharda. Przyczyny bólu rąk Przyczynami bolących rąk mogą być:   Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – to choroba charakteryzująca się bólem i porannym zesztywnieniem dłoni, które utrzymuje się co najmniej przed godzinę. Schorzenie dotyczy nie tylko zapalenia stawów rąk, ale również przekłada się na zaburzenia funkcjonowania serca, nerek i płuc. RZS prowadzi do zaniku mięśni w okolicy stawu i uniemożliwia poruszanie kończyną w stawie – nie można utrzymać widelca czy zapiąć guzika.   Toczeń układowy – choroba zapalna, która charakteryzuje się obrzękami stawów rąk i bólami mięśniowymi. Toczeń nie obejmuje bezpośrednio stawów, ale obciąża je, co powoduje reakcję bólową.   Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawy ujawniają się po 40. roku życia i są to przede wszystkim bóle w stawach międzypaliczkowych i nadgarstka. Jest to aktywny proces niszczenia...

Zmęczona kobieta w pracy leży twarzą na biurku.
©Kaspars Grinvalds/Fotolia.com
Styl życia
Zespół chronicznego zmęczenia odbiera siły do życia
Nie potwierdzono dotychczas, co wywołuje zespół chronicznego zmęczenia. Objawy są bardzo uciążliwe, ponieważ odbierają siły witalne. Odczuwalne zmęczenie jest ciągłe lub nawracające i występuje nawet mimo braku wysiłku fizycznego.

Nie potwierdzono dotychczas, co wywołuje zespół chronicznego zmęczenia. Objawy są bardzo uciążliwe, ponieważ odbierają siły witalne. Odczuwalne zmęczenie jest ciągłe lub nawracające i występuje nawet mimo braku wysiłku fizycznego.   W zespole chronicznego zmęczenia pojawiają się bóle głowy, mięśni i stawów, zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją i ze snem. Przyczyny zespołu chronicznego zmęczenia Nie udowodniono, co wywołuje zespół chronicznego zmęczenia. Przypuszcza się, że za wystąpienie tej choroby mogą odpowiadać wirusy XMRV lub Epsteina-Barra, odpowiedzialny też za mononukleozę zakaźną. Niektóre hipotezy mówią, że przyczyną zespołu chronicznego zmęczenia może być nieprawidłowy metabolizm kwasu mlekowego w mięśniach w połączeniu z zarażeniem enterowirusem – badanie tkanki mięśni u osób z podejrzeniem choroby wykazało obecność tego wirusa u jednej piątej badanych. Inne teorie upatrują przyczyny w niedoborze składników odżywczych. Możliwa etiologia choroby to również stres powodujący zmiany hormonalne. Jako możliwość dopuszcza się również twierdzenie, że zespół chronicznego zmęczenia jest uwarunkowany genetycznie. Grupa ryzyka zachorowania na zespół chronicznego zmęczenia Jako że zespół chronicznego zmęczenia może pojawić się w wyniku silnego i długotrwałego stresu, do grupy ryzyka zalicza się przede wszystkim osoby w wieku od 20 do 30 lat , które mają stresującą pracę lub pracują bardzo długo i bez przerwy odczuwają presję. Będąc w takiej sytuacji, osoby te często sięgają po używki, które zaburzają pracę organizmu i zmniejszają skuteczność układu odpornościowego. Wówczas łatwiej o infekcję bakteriami, wirusami i grzybami, co może pośrednio lub bezpośrednio przyczyniać się do wystąpienia...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner