Bieganie – jak znaleźć motywację?
© lzf/shutterstock
Styl życia

Jak łatwo zmotywować się do regularnego biegania?

Bieganie jest łatwą, ale też dosyć monotonną dyscypliną sportu. Właśnie z tym związany jest jeden z najczęstszych problemów biegaczy na amatorskim poziomie. Chodzi o brak motywacji do regularnych treningów. Sposobów na radzenie sobie z tego rodzaju kryzysami jest wiele. Wszystko zależy jednak od etapu, na którym on występuje.

Bieganie jest łatwą, ale też dosyć monotonną dyscypliną sportu. Właśnie z tym związany jest jeden z najczęstszych problemów biegaczy na amatorskim poziomie. Chodzi o brak motywacji do regularnych treningów. Sposobów na radzenie sobie z tego rodzaju kryzysami jest wiele. Wszystko zależy jednak od etapu, na którym on występuje.

 

W przypadku niektórych osób problemy z motywacją zaczynają się jeszcze przed rozpoczęciem regularnych treningów. W takich sytuacjach znalezienie mobilizujących bodźców jest stosunkowo łatwe. Trudniej z okiełznaniem kryzysu mają biegacze-amatorzy, którzy po pewnym czasie tracą zapał i chęci do dalszych treningów.

Sposoby na motywację do biegania dla początkujących

Jedną z najczęściej powtarzanych teorii dotyczącą uprawiania sportu (nie tylko biegania) jest ta, która mówi, że najtrudniej jest zacząć. I zazwyczaj jest to prawda, ponieważ kiedy aktywność fizyczna wpisze się na stałe do naszego kalendarza, to ma taki sam priorytet, jak inne obowiązki. Osoby, które rozważają rozpoczęcie przygody z bieganiem albo już ją rozpoczęły, lecz szybko się zraziły, powinny zastosować się do sprawdzonych rad dla początkujących biegaczy. W pierwszej kolejności należy:

  • stworzyć plan treningowy,
  • określić realne cele krótkoterminowe i długoterminowe,
  • wybierać ciekawe trasy biegowych wypadów.

 

Te porady w znacznym stopniu ułatwiają regularne trenowanie. Ci, którzy podczas biegania bardzo się nudzą, mogą urozmaicić ten czas na wiele sposobów. Najpopularniejsze jest słuchanie ulubionej muzyki, ale można też słuchać audycji radiowych czy audiobooków. Dobrze sprawdzają się też gadżety dla biegaczy, jak chociażby: pulsometr, zegarek ze stoperem czy inteligentna opaska na rękę (m.in. mierzy dystans, kroki i spalone kalorie).

Sposoby motywacyjne dla zaawansowanych biegaczy

W przypadku doświadczonych biegaczy-amatorów problemy ze znalezieniem motywacji są bardziej poważne. Osobom takim raczej nie pomoże już nowy gadżet czy ułożenie odmienionej tracklisty muzyki. Jeżeli biegacz do tej pory uprawiał sport tylko dla przyjemności, to może spróbować swoich sił w zawodach. One dodają mobilizacji do treningów, a podczas samej imprezy wyzwalają dużo emocji i adrenaliny. Ci, którzy nie przepadają za rywalizacją, mogą natomiast pomyśleć o zaangażowaniu się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Mając świadomość, że pokonywane kilometry pomagają innym, czuje się wewnętrzną satysfakcję oraz dalszą chęć niesienia pomocy.

 

W mobilizacji może pomóc również... Internet. Fora internetowe i portale społecznościowe zrzeszają miłośników danych dyscyplin i pozwalają na wymianę uwag oraz porównywanie osiągnięć. Ciekawym rozwiązaniem jest też stworzenie bloga o tematyce biegowej. Jeśli pomysł na tego typu treści okaże się trafny, to zainteresowanych będzie coraz więcej, co powinno przełożyć się na chęci nie tylko do pisania, ale też biegania.

Akcesoria do uprawiania różnych sportów.
©Andrey Popov/stock.adobe.com
Styl życia
Powrót do sportu po dłuższej przerwie – jak to zrobić?
Regularne uprawianie sportu wymaga mobilizacji i wielu wyrzeczeń. Wiedzą o tym tylko ci, którzy mieli okazję trenować regularnie dłużej niż tylko kilka tygodni. Rozpoczęcie przygody ze sportem i jej kontynuowanie jest równie trudne, jak powrót do ćwiczeń po dłuższej przerwie. Osoby, którym zależy na sportowym comebacku powinny poznać i wcielić w życie praktyczne porady, które to ułatwiają.

Regularne uprawianie sportu wymaga mobilizacji i wielu wyrzeczeń. Wiedzą o tym tylko ci, którzy mieli okazję trenować regularnie dłużej niż tylko kilka tygodni. Rozpoczęcie przygody ze sportem i jej kontynuowanie jest równie trudne, jak powrót do ćwiczeń po dłuższej przerwie. Osoby, którym zależy na sportowym comebacku powinny poznać i wcielić w życie praktyczne porady, które to ułatwiają.   Przyczyn zaprzestania regularnego uprawiania sportu jest wiele. Najczęściej wynika to ze stylu życia, który z powodu wielu obowiązków nie pozwala na systematyczne trenowanie . Częstym powodem są też różnego rodzaju problemy zdrowotne.   Sposoby na łatwy powrót do sportu   Rezygnacja z regularnej aktywności fizycznej wiąże się z konsekwencjami, które później utrudniają powrót do sportu. Zazwyczaj wiąże się to z:   pogorszeniem kondycji fizycznej i wytrzymałości organizmu , osłabieniem cech mobilizacyjnych, utratą znajomości z osobami, z którymi się ćwiczyło, utratą uporządkowanego rytmu dnia i tygodnia, pogorszeniem ogólnego samopoczucia.   Każda z powyższych kwestii może stanowić poważną przeszkodę we wznowieniu systematycznych treningów, niezależnie od dyscypliny. Aby powrót do sportu był udany i bezpieczny, należy:   wykonać podstawowe badania ( morfologia krwi i EKG) przed wznowieniem treningów, skonsultować się z trenerem lub instruktorem danej dyscypliny w celu ustalenia odpowiednich obciążeń, jasno określić realne do zrealizowania cele (krótkofalowe i długofalowe), stworzyć harmonogram treningó w, urozmaicać zajęcia, aby unikać monotonii, wdrożyć wartościową dietę bogatą w witaminy i minerały.   Jak...

Para uprawia jogging
© Kzenon/Fotolia.com
Styl życia
Bieganie dla początkujących krok po kroku – czego potrzebujesz, by zacząć biegać
Plan treningowy biegania dla początkujących polega na stopniowym zwiększaniu czasu trwania biegów oraz naprzemiennym wykonywaniu marszu i truchtu. Nie można tego ominąć, gdyż budowanie formy wymaga czasu i nie przyspieszą tego najlepsze buty do biegania, pulsometry lub inne gadżety do biegania.

Plan treningowy biegania dla początkujących polega na stopniowym zwiększaniu czasu trwania biegów oraz naprzemiennym wykonywaniu marszu i truchtu. Nie można tego ominąć, gdyż budowanie formy wymaga czasu i nie przyspieszą tego najlepsze buty do biegania, pulsometry lub inne gadżety do biegania.   Choć bieganie wydaje się najprostszym sposobem na podjęcie aktywności fizycznej, trzeba się do niego przygotować. Żeby zacząć biegać potrzebne są przede wszystkim amortyzujące wstrząsy i wygodne buty oraz przemyślany plan treningowy. Jak zacząć bieganie – podstawowe zasady Wyznaczenie celu – konkretnie postawiony cel jest podstawą do tego, by ustalić sposób biegania . Inaczej będzie wyglądał plan treningowy dla osób, które przygotowują się do półmaratonu, a inaczej dla chcących poprawić swoją kondycję. Osoby odchudzające się powinny np. biegać na poziomie 60-70% tętna maksymalnego (HRmax), ponieważ wtedy wspomaga się metabolizm i zwiększa spalanie tłuszczów. Jest to bieg, podczas którego można rozmawiać bez zadyszki. Z kolei 70-85% HRmax to trening dla osób zaawansowanych, które chcą poprawić wytrzymałość biegową;   Spokojne początki – nie należy porywać się od razu na długie dystanse ani biegać w szybkim tempie. Nieprzyzwyczajony organizm potrzebuje czasu i stopniowego zwiększania wyzwań. Pierwszy bieg powinien trwać około 15 minut , by z czasem dojść do 45;   Wolne tempo – równie ważne jest zaczynanie od wolnego tempa. Bieganie to nie wyścigi, nie ma więc sensu oglądanie się na innych biegaczy , którzy nas wyprzedzają. Z czasem, gdy zwiększy się wydolność i siła mięśni, również szybkość biegania wzrośnie;   Rozgrzewka i rozciąganie – często się o tym zapomina, ale...

Bieganie po zmroku – jak się do tego przygotować?
© oneinchpunch/Adobe Stock
Styl życia
Bieganie po zmroku – jak się do tego przygotować?
W okresie jesienno-zimowym dni są krótkie i dosyć wcześnie zapada zmrok. W przypadku wielu osób już powrót z pracy do domu odbywa się pod osłoną nocy. Nic więc dziwnego, że dosyć częstym problemem biegaczy jest odbywanie treningów po zmroku. Niezależnie od tego, czy ćwiczy się w warunkach miejskich, czy poza miastem kluczowe jest zadbanie o bezpieczeństwo.

W okresie jesienno-zimowym dni są krótkie i dosyć wcześnie zapada zmrok. W przypadku wielu osób już powrót z pracy do domu odbywa się pod osłoną nocy. Nic więc dziwnego, że dosyć częstym problemem biegaczy jest odbywanie treningów po zmroku. Niezależnie od tego, czy ćwiczy się w warunkach miejskich, czy poza miastem kluczowe jest zadbanie o bezpieczeństwo.   Jeśli chodzi o różnice wynikające z biegania za dnia i po zmroku, to mogą być one znaczące, ale tylko w określonych przypadkach. Ze względu na to, że organizm człowieka pracuje w określonych cyklach aktywności najważniejsze są godziny odbywania treningów. Jak poprawić bezpieczeństwo podczas treningów po zmroku? Przede wszystkim nie poleca się wykonywania treningu po godzinie 22. Wtedy bowiem organizm zazwyczaj przechodzi w tryb odpoczynku i jego możliwości mogą być słabsze. Poza godziną ćwiczeń bardzo ważny jest również wybór trasy . W trakcie dnia nie ma on takiego znaczenia, jak po zmroku. Wszystko dlatego, że pod osłoną nocy wzrasta ryzyko odniesienia kontuzji w wyniku nieprzyjemnych zdarzeń w trakcie treningu. Wcześniejsze zaplanowanie trasy (najlepiej oświetlonej i takiej, którą się zna) minimalizuje takie ryzyko, ale go nie wyklucza.   Decydując się na bieganie w terenie nieoświetlonym, konieczne jest posiadanie latarki czołowej do biegania. Pozwala ona zwiększyć zakres widoczności biegacza, co przekłada się na podwyższenie bezpieczeństwa. Przygotowując się do treningów po zmroku , nie można zapomnieć również o zapatrzeniu się w elementy odblaskowe. Większość ubrań do biegania posiada wstawki odblaskowe, ale jeśli ktoś ćwiczy w odzieży bez nich, to powinien zaopatrzyć się w opaski odblaskowe na ręce i nogi. Dlaczego warto biegać po zmroku? Bieganie po zmroku wiąże się wprawdzie z...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner