Beach tennis.
© Vanoa2/Adobe Stock
Styl życia

Beach tennis - letnia dyscyplina dla wszystkich. Jak zacząć grać?

Beach tennis jest plażową odmianą klasycznego tenisa. Tak przynajmniej jest definiowany, choć podobieństw w kwestii zasad gry, sprzętu czy wymiarów boiska jest niewiele. Beach tennis jest ciekawą formą relaksu na plaży, ale ze względu na dosyć wysokie koszty związane z zakupem sprzętu, nie jest on w Polsce zbyt popularny.

Beach tennis jest plażową odmianą klasycznego tenisa. Tak przynajmniej jest definiowany, choć podobieństw w kwestii zasad gry, sprzętu czy wymiarów boiska jest niewiele. Beach tennis jest ciekawą formą relaksu na plaży, ale ze względu na dosyć wysokie koszty związane z zakupem sprzętu, nie jest on w Polsce zbyt popularny.

 

W zasadzie jedynym podobieństwem beach tennisa i klasycznej odmiany dyscypliny jest to, że do uprawiania tego sportu potrzebne są rakiety i piłka. Trzeba jednak zaznaczyć, że sprzęt w obu przypadkach znacząco różni się od siebie i poza nazewnictwem nie mają ze sobą nic wspólnego.

Sprzęt do tenisa plażowego – gdzie kupić i jakie są ceny?

Dostępność profesjonalnego sprzętu do beach tennisa w Polsce nie jest duża. Niewielka popularność tej stosunkowo młodej dyscypliny (oficjalnie uznano ją za dyscyplinę sportową w 2007 roku) sprawia, że oferty sklepów w naszym kraju są dosyć wąskie. Osoby, które chcą zacząć przygodę z beach tennisem na początek powinny kupić specjalne rakiety i piłki.

 

Rakiety w porównaniu do „normalnych” rakiet tenisowych są zdecydowanie mniejsze i nie posiadają charakterystycznych strun. Profesjonalny sprzęt jest dostosowany do turniejowych wymogów – rakieta nie może być dłuższa niż 55 cm i szersza niż 30 cm. Jeśli chodzi natomiast o piłki, to są to tzw. „soft balls” o obniżonym ciśnieniu.

 

Decydując się na zakup sprzętu do beach tennnisa, należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Ceny dobrych rakiet dla graczy rekreacyjnych zaczynają się od około 200-300 złotych, piłki można kupić za kilkanaście złotych. Często zawodnicy we własnym zakresie kupują również siatkę i taśmy do linii, które można rozłożyć na plaży. Na polskich plażach boisk do beach tennisa jest bowiem niewiele.

Jakie są zasady gry w beach tennisa?

W tenisa plażowego gra się zawsze w parach, deblowych lub mieszanych. Zawodnicy rywalizują na boisku o wymiarach: 16 m długości i 8 m szerokości. Jest ono przedzielone siatką zawieszoną na wysokości 170 cm. Ogólne zasady są proste – punkt zdobywa para, która zagra kończącą piłkę w pole przeciwnika lub jeśli ci popełnią błąd (zagranie w siatkę lub na aut). Punkty liczy się tak, jak w klasycznej odmianie tenisa: 0-15, 0-30, 0-40- gem. Rywalizacja trwa do wygrania dwóch setów (sześć wygranych gemów w każdym secie, a w przypadku stanu 6:6 rozgrywany jest tie-break do 7 punktów).

Gra w touch tennisa na specjalnie przygotowanym korcie.
©ohishiftl/stock.adobe.com
Styl życia
Touch tennis w Polsce. Jak i gdzie nauczyć się grać?
Tenis ziemny jest popularną na całym świecie dyscypliną. Jednym z jej odłamów jest tzw. touch tennis, czyli zmodyfikowana wersja tej gry. Wprawdzie w Polsce nie jest ona jeszcze zbyt popularna, ale stworzenie samemu boiska o określonych wymiarach nie jest trudne. Do gry potrzebne są jeszcze krótkie rakiety i miękka piłka.

Tenis ziemny jest popularną na całym świecie dyscypliną. Jednym z jej odłamów jest tzw. touch tennis, czyli zmodyfikowana wersja tej gry. Wprawdzie w Polsce nie jest ona jeszcze zbyt popularna, ale stworzenie samemu boiska o określonych wymiarach nie jest trudne. Do gry potrzebne są jeszcze krótkie rakiety i miękka piłka.   Touch tennis można określić jako tenis w wersji mini . W porównaniu do podstawowej dyscypliny, gra się bowiem na mniejszych kortach i używa się mniejszych rakiet.   Zasady gry w touch tennisa i odpowiedni sprzęt   Wymiary kortów do touch tennisa wynoszą: 12 metrów długości na 5 metrów szerokości w przypadku gry pojedynczej oraz 12 metrów długości na 6 metrów szerokości dla gry podwójnej (deblowej). Uznaje się, że wysokość, na której jest zawieszona siatka nie może być niższa niż 80 cm i nie wyższa niż 91,5 cm. W profesjonalnych turniejach touch tennisa minimalna wysokość to 85 cm. W przypadku gier i imprez amatorskich i typowo rekreacyjnych organizatorzy zazwyczaj określają wysokość według własnych preferencji.   Jeśli chodzi o sprzęt, to prócz stroju sportowego i obuwia (najlepiej aby były to buty do gry w tenisa, które dobrze stabilizują stopę) potrzebna jest rakieta i piłka. Według określonych zasad, rakieta do touch tennisa nie może być krótsza niż 20,8 cala i nie dłuższa niż 21,5 cala. Optymalnym sprzętem są popularne rakiety o rozmiarze 21 cali, którymi najczęściej w „normalnym“ tenisie grają dzieci. W touch tennisie rakiety o takiej wielkości są dedykowane zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Z kolei piłka do touch tennisa ma średnicę 8 cm i jest wykonana ze specjalnej pianki (takiej często używają trenerzy tenisa do zajęć z małymi dziećmi).   Punktacja jest...

Kobieta gra na korcie tenisowym rakietą do padla.
©oscar/stock.adobe.com
Styl życia
Jak i gdzie rozpocząć grę w padla?
Padel jest dyscypliną sportu łączącą elementy tenisa ziemnego i squasha. Mecze rozgrywane są na specjalnych kortach ze ścianami, a zawodnicy potrzebują piłek i lekkich, ale wytrzymałych rakiet. Ten wywodzący się z Meksyku sport cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tenisa ziemnego, warunki fizyczne nie odgrywają dużego znaczenia. Dzięki temu możliwa jest rywalizacja kobiet z mężczyznami.

Padel jest dyscypliną sportu łączącą elementy tenisa ziemnego i squasha. Mecze rozgrywane są na specjalnych kortach ze ścianami, a zawodnicy potrzebują piłek i lekkich, ale wytrzymałych rakiet. Ten wywodzący się z Meksyku sport cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tenisa ziemnego, warunki fizyczne nie odgrywają dużego znaczenia. Dzięki temu możliwa jest rywalizacja kobiet z mężczyznami.   Padel największą popularnością cieszy się w Hiszpanii. Tam pod względem zainteresowania jest to sport numer dwa, zaraz po piłce nożnej.   Na czym polega gra w padla?   Kort do gry w padla stanowi zaledwie jedną trzecią powierzchni kortu tenisowego (dokładne wymiary to: 20 m x 10 m). Jego charakterystyczną cechą jest to, że posiada cztery ściany – zazwyczaj tylne są wykonane z hartowanego szkła, a boczne z siatki ogrodzeniowej. Boisko jest przedzielone siatką i posiada linie serwisowe.   Jeśli chodzi o samą grę, to polega ona na uderzaniu rakietą piłki na stronę przeciwnika tak, aby sprawiła mu ona jak najwięcej problemów w odegraniu. Podczas wymiany piłka może odbić się tylko raz w polu na jednej stronie. W przypadku dwóch kozłów punkt zdobywa przeciwnik. Istotne jest to, że zawodnicy muszą przebijać piłkę w taki sposób, aby ta trafiła w pole przeciwnika bez wcześniejszego uderzenia o ścianę. Gracze mogą posyłać piłkę na drugą stronę siatki bezpośrednio lub z wykorzystaniem tylnej lub bocznej ściany . Jeśli jednak piłka dotknie drucianej siatki, to następuje faul, który jest równoznaczny z punktem dla rywala. Liczenie punktów odbywa się tak, jak w tenisie ziemny – z podziałem na gemy i sety.   Padel dla początkujących: gdzie trenować i jak wybrać sprzęt?   Obecnie w...

Grupa przyjaciół gra w frisbee na plaży.
©WavebreakmediaMicro/stock.adobe.com
Styl życia
Jak na sportowo spędzić czas na plaży?
Wakacyjny wypoczynek wielu osobom kojarzy się z leżeniem na plaży i opalaniem. Nie wszyscy jednak lubią taką formę relaksu. Osoby ceniące ruch na świeżym powietrzu również na plaży mogą dobrze się bawić. Siatkówka plażowa czy piłka nożna plażowa (tzw. beach soccer) to nie jedyne formy gier, które nie tylko są świetną zabawą, ale mają też korzyści zdrowotne.

  Wakacyjny wypoczynek wielu osobom kojarzy się z leżeniem na plaży i opalaniem. Nie wszyscy jednak lubią taką formę relaksu. Osoby ceniące ruch na świeżym powietrzu również na plaży mogą dobrze się bawić. Siatkówka plażowa czy piłka nożna plażowa (tzw. beach soccer) to nie jedyne formy gier, które nie tylko są świetną zabawą, ale mają też korzyści zdrowotne.   Do gier czy zabaw na plaży nie trzeba dużej grupy znajomych. Wprawdzie większa liczba osób uczestniczących zwiększa możliwości i atrakcyjność rywalizacji , ale istnieje sporo form gier przeznaczonych dla dwóch osób.   Najlepsze gry zespołowe na plaży Na niektórych plażach można znaleźć specjalnie stworzone boiska do gry w siatkówkę czy beach soccera. Ich brak nie oznacza jednak, że nie można dobrze się bawić. Fani piłki siatkowej mogą ustalić własne reguły i na przykład grać na utrzymanie piłki w powietrzu. Jeszcze łatwiej jest w przypadku piłki nożnej plażowej , ponieważ bramki można stworzyć z plecaków i warunki do gry gotowe.   Poza tym istnieje wiele innych, mniej popularnych form aktywności, które można uprawiać na piasku lub w wodzie. Należą do nich: Ringo - gra drużynowa, w której dwa zespoły (najlepiej po dwie osoby każdy) rzucają przez siatkę gumowym krążkiem tak, aby spadł on w pole przeciwnika. Gra odbywa się zazwyczaj do 15 punktów. Rzucanie ringiem do celu - wykorzystując gumowy krążek (ringo), można rzucać nim do określonego celu. W tego typu rywalizacji może brać udział nawet kilkanaście osób. Tenis plażowy - do gry w beach tennisa potrzebne są specjalne rakietki i piłka. Największą frajdę sprawia gra w debla, czyli pomiędzy dwiema dwuosobowymi drużynami. Zbijak w wodzie - zasady gry są dokładnie takie same, jak w...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak