Banany warto jeść po treningu. Przez zawartość cukrów prostych, podnoszą poziom energii. Uzupełniają także potas, który jest tracony przez pocenie. Przed treningiem, szczególnie przy diecie redukcyjnej, lepiej jednak unikać jedzenia bananów.

Reklama

Skład bananów

Skład bananów związany jest ze stopniem dojrzałości owocu – im bardziej dojrzały, tym ma więcej cukru, a mniej skrobi. Banany to źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów – (23 gramy w 100 gramach owocu) i cukrów (12 gramów w 100 gramach owocu). W 100 gramach owocu znajduje się 95 kalorii.

Banany na odchudzanie – dieta przed treningiem

Dieta przed treningiem powinna być bogata w węglowodany złożone (np. brązowy ryż), warzywa i proteiny (np. pierś z kurczaka). Z tego powodu banany na diecie redukcyjnej przed treningiem nie są najlepszym pomysłem. Bardzo dobrym źródłem białka – budulca mięśni - oprócz białego mięsa, są np. ryby i jajka. Konkretne posiłki, które są optymalne dla organizmu przed treningiem to np. jajecznica z kaszą gryczaną i pomidorami, kanapka z chleba razowego z polędwicą z indyka i papryką. Brak pełnowartościowego posiłku skutkuje szybkim zmęczeniem, sennością, brakiem sił i energii.

Banany na odchudzanie – dieta po treningu

Po treningu organizm potrzebuje solidnej dawki cukrów prostych, a taką zapewni mu dojrzały banan. Dzięki zawartości cukrów: sacharozy, glukozy i fruktozy, niemal natychmiast podnosi poziom energii. Banany najlepiej zjeść od razu po treningu, ponieważ w innym wypadku organizm by TermCoach" rel="nofollow"> pobierze

energię z białka, które jest budulcem mięśni. W trakcie treningu, człowiek traci przez pocenie bardzo dużo potasu, a banan jest jego doskonałym źródłem – w 100 gramach znajduje się 380 miligramów potasu. Pierwiastek ten między innymi reguluje ciśnienie krwi i gospodarkę wodną organizmu, co jest bardzo przydatne dla osób intensywnie uprawiających sport. Godzinę po treningu należy zjeść pełnowartościowy posiłek, bogaty w węglowodany złożone.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama