Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Kawałki arbuza w miseczce
© Dani Vincek/Fotolia.com
Styl życia

Arbuzy a odchudzanie – mała kaloryczność, wysoki indeks glikemiczny

Arbuz nie odchudza, chociaż składa się w ponad 90% z wody. Wysoki indeks glikemiczny tych owoców sprawia, że krótko po zjedzeniu arbuza odczuwa się głód. Dzięki zawartości składników mineralnych i cytruliny (organiczny związek chemiczny z grupy α-aminokwasów) arbuzy wspierają regenerację organizmu po ćwiczeniach.

Arbuz nie odchudza, chociaż składa się w ponad 90% z wody. Wysoki indeks glikemiczny tych owoców sprawia, że krótko po zjedzeniu arbuza odczuwa się głód. Dzięki zawartości składników mineralnych i cytruliny (organiczny związek chemiczny z grupy α-aminokwasów) arbuzy wspierają regenerację organizmu po ćwiczeniach.

 

Indeks glikemiczny to procentowo wyrażona prędkość wzrostu poziomu glukozy we krwi po zjedzeniu danego produktu w stosunku do wzrostu poziomu cukru po przyjęciu takiej samej ilości czystej glukozy. To znaczy, że indeks glikemiczny danej potrawy wskazuje, jak szybko po jej zjedzeniu rośnie poziom cukru w porównaniu z przyjęciem czystej glukozy.

 

Wysoki indeks glikemiczny oznacza duży i szybki wzrost stężenia glukozy we krwi, a niski indeks glikemiczny – powolne przyswojenie zjedzonych węglowodanów.

Kalorie w arbuzie a odchudzanie

Arbuz w 100 gramach ma 30 kalorii. Mogłoby się zatem wydawać, że ilość kalorii w arbuzie plasuje go na czele listy produktów dozwolonych w diecie odchudzającej. Jednak duża zawartość cukru w arbuzach sprawia, że osoby odchudzające się nie powinny jeść ich w większych ilościach. Dojrzały arbuz może zastąpić słodycze, można z niego zrobić pyszną lemoniadę, a schłodzony znakomicie nadaje się też na orzeźwiające drugie śniadanie lub podwieczorek.

Indeks glikemiczny arbuza

Mogłoby się wydawać, że arbuz odchudza, bo w ponad 90% składa się z wody i ma mało kalorii. Lepiej go jednak unikać, będąc na diecie. Indeks glikemiczny arbuza wynosi 75, a więc jest wysoki (za duży indeks glikemiczny uważa się wartości powyżej 70). Oznacza to, że po zjedzeniu arbuza organizm produkuje duże ilości insuliny, która pomaga w obniżeniu poziomu cukru we krwi. Konsekwencją skoku poziomu cukru we krwi i reakcji organizmu jest szybko pojawiające się po posiłku uczucie głodu.

Arbuzy a odchudzanie – cytrulina i minerały pomagają w ćwiczeniach

Zawarta w arbuzie cytrulina zwiększa objętość mięśni i wraz z innymi aminokwasami ułatwia rozkład amoniaku powstającego podczas ćwiczeń w organizmie. Skutkiem tego jest szybka regeneracja tkanki mięśniowej i zwiększenie siły mięśni.

 

Cytrulina rozszerza też naczynia krwionośne. Sprawia to, że cały organizm podczas ćwiczeń jest lepiej zaopatrywany w krew. Daje to pozytywne efekty w postaci spalania tkanki tłuszczowej i zmniejszenia ryzyka zakwasów.

 

Arbuz ma niewiele witamin, ale jest bogaty w minerały. Zjedzenie owocu to doskonały sposób na uzupełnienie utraconych podczas ćwiczeń elektrolitów. Zapewniają one prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych między komórkami i utrzymują napięcie błon komórkowych, są więc niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

Biorąc pod uwagę kaloryczność, indeks glikemiczny i zawartość cytruliny oraz wapnia i potasu, można stwierdzić, że arbuzy wpływają na odchudzanie w średnim stopniu. Skuteczność kuracji odchudzającej w dużej mierze zależy nie tylko od ilości zjedzonych owoców, ale też od czasu i wysiłku włożonego w aktywność fizyczną.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Arbuzy w kawakach
© Gorilla/Fotolia.com
Styl życia
Arbuzy a cukrzyca – owoce dozwolone w małej ilości
Cukrzycy mogą jeść arbuzy w niewielkich ilościach. Owoce te składają się w ponad 90% z wody, ale zawierają dużo cukrów prostych (7,55 grama na 100 gramów) i mają wysoki indeks glikemiczny. Powodują duży i gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi i pobudzają organizm do wytwarzania insuliny.

Cukrzycy mogą jeść arbuzy w niewielkich ilościach. Owoce te składają się w ponad 90% z wody, ale zawierają dużo cukrów prostych (7,55 grama na 100 gramów) i mają wysoki indeks glikemiczny. Powodują duży i gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi i pobudzają organizm do wytwarzania insuliny.   Osoby chore na cukrzycę dla utrzymania poziomu cukru we krwi nie powinny jeść produktów zawierających zbyt wiele węglowodanów. Dla kontroli przyjmowanych cukrów oblicza się tzw. wymiennik węglowodanowy. 1 WW (wymiennik węglowodanowy) to taka ilość produktu, która zawiera 10 g. węglowodanów przyswajalnych. 1 WW to 120g arbuza. Dla porównania – 1 WW to na przykład jedna czwarta średniego banana, około 10 winogron, 1 łyżka stołowa rodzynek. Indeks glikemiczny arbuzów – informacje ważne dla cukrzyków Dla cukrzyków najlepsze są produkty nie wywołujące nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi, czyli o niskim indeksie glikemicznym. Zalecane są te pokarmy, które powoli są rozbijane na mniejsze cząstki i glukoza z nich wchłania się wolno , np. fasola, soja, ogórek czy ryby. Indeks glikemiczny arbuza wynosi 75.   Indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny to dwa bardzo ważne dla diabetyków pojęcia. Ładunek glikemiczny oznacza ilość i jakość cukrów w danym produkcie. Natomiast indeks glikemiczny wyraża procentowo prędkość wzrostu poziomu cukru we krwi po zjedzeniu danego produktu w odniesieniu do wzrostu poziomu cukru po spożyciu czystej glukozy w tej samej ilości. Zasadą jest, że im mniejszy indeks glikemiczny, tym lepiej. Produkty zawierające wiele cukrów prostych mają zwykle wysoki indeks glikemiczny, co znaczy, że wywołują duży i szybki skok poziomu cukru we krwi. Jest to zjawisko negatywne dla osób cierpiących na cukrzycę.   Indeks...

Arbuzy gotowe do jedzenia
© rachaphak/Fotolia.com
Styl życia
Arbuz a karmienie piersią: arbuz nie wpływa na laktację
Podczas karmienia piersią arbuzy można jeść do woli, jeśli nie choruje się na cukrzycę. Owoce te nie hamują produkcji mleka, a w niektórych przypadkach mogą ją nawet zwiększać.

Podczas karmienia piersią arbuzy można jeść do woli, jeśli nie choruje się na cukrzycę. Owoce te nie hamują produkcji mleka, a w niektórych przypadkach mogą ją nawet zwiększać.   Kobiety karmiące piersią powinny szczególnie uważać na to, co jedzą, by nie zatrzymać, ani nie zahamować laktacji oraz, by nie uczulić dziecka. Ostrożność zalecana jest w przypadku m.in. cytrusów i truskawek , natomiast nie ma przeciwwskazań do jedzenia arbuza podczas karmienia piersią. Wpływ arbuza na karmienie piersią: produkcja mleka Arbuz w trakcie karmienia piersią w większości przypadków nie wpływa na produkcję mleka, choć u niektórych kobiet może zwiększać laktację i osładzać smak mleka. Owoc ten jest zatem dozwolony, ale nie należy przesadzać z jego ilością w codziennej diecie matek karmiących piersią, bo arbuz zawiera dużo cukru (7,55 grama w 100 gramach owocu). Ma też wysoki indeks glikemiczny (75), więc powinny go unikać kobiety z cukrzycą i nagłymi zmianami poziomu cukru we krwi. Pozytywne działanie arbuza: wpływ na ciało Dzięki zawartości cytruliny (organicznego związku chemicznego z grupy α-aminokwasów) arbuz obniża ciśnienie tętnicze krwi przez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Skutkiem tego jest skuteczne zaopatrzenie całego organizmu w tlen i składniki odżywcze, co przyspiesza regenerację i pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.   Arbuz jest ponadto źródłem antyoksydantów , które spowalniają proces starzenia i mają właściwości regenerujące. Owoc ten zawiera również wiele minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, m.in. potas, żelazo, magnez, fosfor, sód oraz cynk. Rzodkiewka może prowadzić do alergii, kolek i wzdęć u dziecka.  Czy można jeść rzodkiewkę podczas karmienia...

Żółty arbuz
© sommai/Fotolia.com
Styl życia
Żółty arbuz pozytywnie wpływa na układ krążenia i opóźnia proces starzenia
Z żółtego arbuza można przyrządzić sałatkę lub lemoniadę. Owoc ten jest nie tylko pyszny, ale też pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Żółte arbuzy są w smaku bardzo podobne do arbuzów o czerwonym miąższu.

Z żółtego arbuza można przyrządzić sałatkę lub lemoniadę. Owoc ten jest nie tylko pyszny, ale też pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Żółte arbuzy są w smaku bardzo podobne do arbuzów o czerwonym miąższu.   Soczysty i delikatny żółty arbuz to owoc w smaku przypominający swojego kuzyna o czerwonym miąższu , ale jest od niego mniej wyrazisty. Obie odmiany mają takie same właściwości. Smak żółtego arbuza Żółty arbuz to odmiana znana pod nazwą Janosik. Nieco różni się w smaku od najpopularniejszej odmiany o czerwonym miąższu i intensywnym zapachu. Żółte arbuzy są mniej aromatyczne i mają mniej intensywny smak. Oceniane są jako delikatniejsze, a także mniej soczyste od czerwonych arbuzów. Wartość odżywcza żółtego arbuza Żółty arbuz to owoc, który ma mało kalorii – zaledwie 30 kilokalorii w 100 gramach, bo składa się w ponad 90% z wody. Jednak jego wysoki indeks glikemiczny (75) sprawia, że żółty arbuz nie jest zalecany cukrzykom i osobom na diecie odchudzającej. Natomiast prawie wcale nie ma tłuszczu (0,15 grama w 100 gramach), za to jest źródłem węglowodanów – jest ich aż 7,55 grama na każde 100 gramów owocu. Właściwości żółtego arbuza Arbuz żółty tak jak czerwony zawiera witaminy i minerały oraz aminokwasy i antyoksydanty pozytywnie wpływające na ludzki organizm.   Żółte arbuzy dzięki zawartości przeciwutleniaczy opóźniają procesy starzenia, wspomagają regenerację tkanek, wpływają pozytywnie na układ krwionośny . Karotenoidy, czyli antyoksydanty, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, podobnie jak witaminy C i A oraz minerały zawarte w żółtych arbuzach.   Dostarczane z miąższem tych owoców potas i magnez odpowiadają m.in.za...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner