krople do oczu
materiały prasowe

Od czytania pieką cię oczy? Nie ignoruj tego objawu

krople do oczu
materiały prasowe

Zespół Suchego Oka może rozwinąć się niezależnie od wieku. Szczególnie narażone są osoby, które przez większą część dnia wpatrują się w ekrany urządzeń elektronicznych. Jesteś w grupie ryzyka? A może już występują u ciebie pierwsze objawy? Sprawdź, co przyniesie ulgę.


Myśląc o zmysłach, większość z nas jako najważniejszy z pewnością wskaże wzrok. Nic dziwnego – oczy nieustannie wykonują ciężką pracę i to w niesprzyjających warunkach. I nie chodzi tu tylko o widzenie w ciemności i na różnych odległościach, o wiatr czy zanieczyszczenia powietrza. Głównym wrogiem naszych oczu w dzisiejszych czasach są urządzenia elektroniczne. Chociaż nie wpływają one bezpośrednio na nasz wzrok, sprzyjają wykształcaniu złych nawyków, np. rzadszego mrugania. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran nadmiernie obciąża układ wzrokowy, co na dłuższą metę może mieć opłakane konsekwencje. Bóle głowy, łzawienie, pieczenie oczu, okresowe problemy z ostrością wzroku – a to tylko kilka skutków nieprzestrzegania zasad higieny oczu.

Zespół Suchego Oka – jakie daje objawy?

Co trzeci pacjent zgłaszający się do okulisty, zmaga się z objawami ZSO. To wieloczynnikowe schorzenie dotyczące łez i powierzchni oka. Uczucie suchości, pieczenie, zmęczenie oczu, mgliste widzenie, uczucie piasku pod powiekami czy przekrwienie oczu – to objawy, które powinny wzbudzić twój niepokój i skłonić do zmiany nawyków. Żartów nie ma, bo nieleczony Zespół Suchego Oka może prowadzić do uszkodzenia nabłonka rogówki, stanów zapalnych, zakażeń i owrzodzeń. Jak zadbać o oczy, nie rezygnując z elektroniki?

zmęczone oczy
adobe stock

Sposób na zdrowe oczy - metoda 20/20/20

Wszystko jest dla ludzi – trzeba tylko umiejętnie korzystać z dobrodziejstw XXI wieku. Nawet jeśli nie masz wady wzroku, powinnaś zakupić okulary – tzw. zerówki – z antyrefleksem. Dzięki nim oczy nie męczą się tak bardzo podczas pracy przy komputerze. Pamiętaj też o regularnych przerwach, minimum co 2 godziny. Najskuteczniejsza jest jednak metoda 20/20/20. Na czym polega? Co 20 minut powinniśmy przez 20 sekund patrzeć w dal na odległość 20 stóp (6 metrów). To prosty nawyk, który bardzo łatwo wcielić w życie. Jeśli masz dłuższą chwilę, możesz wykonać kilka ćwiczeń. Posiedź chwilę z zamkniętymi oczami. Następnie delikatnie pomasuj zamknięte powieki, skieruj wzrok w różnych kierunkach (góra – dół, w prawo – w lewo), a następnie otwórz oczy i szybkim tempem kilkanaście razy zamrugaj. Natychmiast dostrzeżesz różnicę. Podczas korzystania z urządzeń elektronicznych zadbaj o oświetlenie zbliżone do naturalnego, a wieczorem korzystaj z funkcji ciepłego światła, emitowanego przez ekrany komputera, tabletu, telefonu – oczy nie męczą się tak bardzo, a dodatkowo światło nie zaburza rytmu okołodobowego. Niewiele osób ma świadomość, że niebieskie światło pobudza mózg. Efekt? Trudniej nam zasnąć i wypocząć.

Nawilżaj i regeneruj

Po pierwsze, zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Tak – nasze oczy też w dużej mierze składają się z wody, a więc jej niedobór będzie sprzyjał podrażnieniom i zaburzał produkcję łez. Dodatkowo zaopatrz się w krople do oczu. Miej je zawsze pod ręką. DEXOFTYAL jest wyrobem medycznym, który zmieści się w każdej, damskiej torebce. Po otwarciu zachowuje ważność aż przez 2 miesiące. Jak zapewnia producent krople nie tylko nawilżają, ale także regenerują powierzchnię oka. Produkt zawiera dekspantenol, który wspiera regenerację komórek nabłonka rogówki oraz posiada wysoką zdolność wiązania wody, dzięki czemu skutecznie nawilża i chroni tkanki oka. Uczucie ukojenia na ogół pojawia się tuż po zastosowaniu. Drugim istotnym składnikiem, jaki znajdziemy w preparacie DEXOFTYAL, jest hydroksypropyloceluloza, która wykazuje działanie nawilżające oraz ochronne. Dodatek prowitaminy B5 wspomaga procesy regeneracyjne rogówki.

krople do oczu
materiały prasowe

Minimsy – wyrób medyczny na szczególne okazje

Używasz sztucznych łez sporadycznie i widzisz potrzeby zakupu standardowego opakowania? Wybierz produkt w formie minimsów. Jednorazowe, małe opakowania są łatwe do spakowania. Opakowanie DEXOFTYALU UD zawiera 10 minimsów po 0,35 ml każdy. Pamiętaj, że DEXOFTYAL jest wyrobem medycznym i choć dostępny jest bez recepty, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a przed zastosowaniem dokładnie przeczytać ulotkę i zapoznać się ze sposobem zakraplania oczu.

Materiał powstał z udziałem marki  Dexoftyal MD.

Więcej na temat krok po kroku
Przeładuj

Basia Kurdej-Szatan zdradza, kiedy wróci do "M jak miłość"! "Znam już termin"

zobacz 00:51