Stanisław Jędryka nie żyje
EastNews

Nie żyje znany polski filmowiec, jego filmy pokochały miliony młodych widzów

Stanisław Jędryka nie żyje
EastNews

Z samego rana dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje Stanisław Jędryka, twórca kultowych seriali dla młodzieży - m.in. "Podróż za jeden uśmiech", "Wakacje z duchami", "Szaleństwa Majki Skowron", "Do przerwy 0:1". Miał 85 lat. 

Zmarł wybitny reżyser Stanisław Jędryka. Był twórcą niezwykle wszechstronnym. Nakręcił wyraziste dramaty "Dom bez okien", "Powrót na ziemię" czy "Amnestia", lecz w pamięci kilku pokoleń kinomanów i telewidzów zapisał się jako autor filmów oraz seriali dla dzieci i młodzieży, bijących wszelkie rekordy oglądalności: "Do przerwy 0:1", "Wakacje z duchami", "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana" czy "Szaleństwo Majki Skowron". Odszedł twórca prezentujący pogodną wizję świata, ktoś bardzo uważny na drugiego człowieka. Panie Stanisławie, dziękujemy za wszystkie młodzieńcze uniesienia! - napisała Fototeka. 

Nie żyje Stanisław Jędryka 

Stanisław Jędryka urodził się w 1933 roku w Sosnowcu. Swoją przygodę z filmem zaczął w 1962 roku. Film "Dom bez okien" z Wiesławem Gołasem, Danutą Szaflarską, Józefem Kondratem czy Hanką Bielicką w obsadzie doczekał się nominacji do Złotej Palmy. Był prezentowany na festiwalu w Cannes.

Reżyser był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości, Nagrody Jury Dziecięcego IX MFF Dziecięcych Moskwa czy Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. 

Zobacz także: Andrzej Wajda nie żyje. Reżyser zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat

Jędryka otrzymał Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Reżyser odszedł 22 kwietnia w Warszawie. Mistrz kina młodzieżowego nie doczekał się premiery filmu "Stanisław Jędryka" - scenariusz i prezentacja, który zrealizował Zbigniew Kowalewski dla Telewizji Polskiej. 

Reżyser odszedł w wieku 85 lat

Stanisław Jędryka nie żyje
Eastnews

 

Więcej na temat film
Przeładuj

Basia Kurdej-Szatan zdradza, kiedy wróci do "M jak miłość"! "Znam już termin"

zobacz 00:51