Maria Zuchowicz nie żyje

Nie żyje Maria Zuchowicz, komentatorka łyżwiarstwa, jurorka hitowego show TVP

Maria Zuchowicz nie żyje

We wtorek 25 listopada w wieku 90 lat zmarła Maria Zuchowicz, działaczka ruchu olimpijskiego, sędzia łyżwiarstwa figurowego i prawniczka, która przez wielu została zapamiętana dzięki popularnemu programowi Telewizji Polskiej "Gwiazdy tańczą na lodzie", gdzie w jury zasiadała obok m.in. Dody oraz Włodzimierza Szaranowicza.

Zobacz także: Różowa urna, śpiewający Stachursky i poruszająca mowa Szczygła... Ostatnie pożegnanie Zofii Czerwińskiej

Nie żyje Maria Zuchowicz. Polskę obiegły tragiczne informacje o śmierci wybitnej Polki

Jako pierwszy druzgocące informacje o śmierci Marii Zuchowicz przekazał za pomocą mediów społecznościowych Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego. Prezes zarządu, Jacek Tascher, pożegnał ją wyjątkowymi słowami: 

W naszej pamięci pozostanie Jej zaangażowanie i pasja, z jaką poświęciła się swojej ukochanej dyscyplinie sportu: łyżwiarstwu figurowemu – najpierw jako zawodniczka, potem jako wieloletni sędzia zawodów mistrzowskich Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej i zimowych igrzysk olimpijskich. Jej doświadczenie i wiedza były dla nas nieocenionym wsparciem. Do końca pozostała aktywna oraz zaangażowana w sprawy łyżwiarstwa figurowego. Głębokie wyrazy współczucia składamy Jej Bliskim oraz Współpracownikom.

Kim była Maria Zuchowicz? Maria Zuchowicz była prawniczką, której pasją od zawsze był sport, w szczególności łyżwiarstwo figurowe, z którym związała swoją karierę. Kobieta pełniła funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego, przewodniczącej komisji odwoławczej i była członkiem honorowym Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej, a także arbitrem Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Przez ponad 40 lat sędziowała na najważniejszych imprezach sportowych, jak igrzyska olimpijskie oraz mistrzostwa świata, Europy i Polski. Maria Zuchowicz wystąpiła również w programie Dwójki "Gwiazdy tańczą na lodzie", gdzie przez dwa pierwsze sezony zasiadała w jury.

W 2015 roku Maria Zuchowicz została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przestrzegania prawa sportowego, za osiągnięcia dla polskiego ruchu olimpijskiego"

Maria Zuchowicz zmarła w Warszawie we wtorek 24 listopada w wieku 90 lat.

Maria Zuchowicz nie żyje
EastNews

Maria Zuchowicz dała poznać się wielu Polakom jako jurorka w programie "Gwiazdy tańczą na lodzie", gdzie wraz z Dodą czy Włodzimierzem Szaranowiczem oceniała występy uczestników.

Maria Zuchowicz z Dodą
EastNews

 

Więcej na temat TVP 2
Przeładuj

"Rolnik szuka żony": Czy Ania i Grzegorz korzystają z pomocy niani?

zobacz 01:37