Roman Polański

Roman Polański to polsko-francuski reżyser i scenarzysta filmowy, który sam występował w wielu filmach jako aktor. Wyreżyserował słynny horror "Dziecko Rosemary" i dramat wojenny "Pianista", za który został nagrodzony Oscarem. Wystąpił w niewielkich rolach w takich produkcjach jak "Kanał" czy "Zemsta" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Niejednokrotnie zasiadał w jury prestiżowego festiwalu w Cannes. Napisał też autobiografię "Roman by Polański".

Imię: Roman

Nazwisko: Polański

Pseudonim: znany początkowo jako Raymond Thierry Liebling i Rajmund Roman Thierry Polański

Wzrost: 165 cm

Data urodzenia: 18.08.1933 r.

Znak zodiaku: Lew

Zawód: reżyser, scenarzysta i producent filmowy, aktor

Osoby - związki:Żona Emmanuelle Seigner - z francuską modelką i aktorką reżyser związany jest od 1989 roku.Żona Sharon Tate - z amerykańską aktorką i modelką Polański był związany w latach 1968-1969. Małżeństwo zakończyła tragiczna śmierć aktorki i jej nienarodzonego dziecka w wyniku brutalnego napadu o charakterze satanistycznym.Była żona Barbara Kwiatkowska-Lass - z polską aktorką reżyser był związany w latach 1959-1962.

Rodzice: Bella Katz-Przedborska i Mojżesz Liebling (Ryszard Polański)

Dzieci: Morgane Polański (ur. 1993) i Elvis Polański (ur. 1998) - dzieci reżysera wybrały karierę aktorską.

Rodzeństwo: przyrodnia siostra Annette Polański

BIO: Roman Polański: reżyser i scenarzysta filmowy, aktor. Urodził się w żydowskiej rodzinie jako Raymond Thierry Liebling i w czasie II wojny światowej przebywał w krakowskim getcie. Udało mu się przetrwać zagładę Żydów m.in. dzięki pomocy bliskich oraz aryjskim rysom. Jak napisał w swojej autobiografii, talent reżyserski i scenograficzny odkrył w czasach harcerstwa. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi na kierunku reżyseria. Swój pierwszy film "Rower" wyreżyserował w 1955 roku, a trzy lata później został doceniony przez krytyków za krótkometrażową produkcję "Dwaj ludzie z szafą". Jako reżyser filmu pełnometrażowego zadebiutował w 1962 roku filmem "Nóż w wodzie" i już wtedy dostał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Pod wpływem krytyki ze strony komunistycznej władzy wyjechał z kraju i pracował w USA, Francji oraz Stanach Zjednoczonych. Specjalizował się początkowo w thrillerach psychologicznych, kryminałach i horrorach, które cieszyły się dużym uznaniem publiczności. Spośród najbardziej znanych tytułów warto wymienić takie jak: "Dziecko Rosemary", "Autor widmo", "Śmierć i dziewczyna" czy "Nieustraszeni pogromcy wampirów". Film "Pianista" opowiadający historię warszawskiego getta z perspektywy artysty Władysława Szpilmana (w tej roli Adrien Brody) przyniósł mu Oscara dla najlepszego reżysera i Złotą Palmę w Cannes. Roman Polański trzykrotnie zasiadał w jury festiwalu w Cannes.

Znany z: filmów, które zdobyły uznanie międzynarodowej publiczności. Oprócz tego sam występował w filmach jako aktor, np. w produkcjach Andrzeja Wajdy "Kanał" i "Zemsta". W 1984 roku ukazała się jego biografia "Roman by Polański".

Funkcja w filmie (wybrane produkcje): - reżyser filmu "Rower" (1955) - aktor w filmie "Kanał" (1956) - aktor w filmie "Kariera Nikodem Dyzma" (1960) - reżyser filmu "Dwaj ludzie z szafą" (1958) - aktor w filmie "Zezowate szczęście" (1960) - reżyser filmu "Nóż w wodzie" (1961) - reżyser filmu "Wstręt" (1965) - reżyser filmu "Nieustraszeni pogromcy wampirów" (1967) - reżyser filmu "Dziecko Rosemary" (1968) - reżyser filmu "Piraci" (1986) - reżyser filmu "Gorzkie gody" (1992) - reżyser filmu "Śmierć i dziewczyna" (1994) - reżyser filmu "Pianista" (2002) - aktor w filmie "Zemsta" (2002) - reżyser filmu "Oliver Twist" (2005) - reżyser filmu "Autor widmo" (2010) - reżyser filmu "Rzeź" (2011) - reżyser filmu "Prawdziwa historia" (2017)

Płyta: brak

Książki:"Roman by Polański" (1984)

Nagrody:
 • Złoty Delfin za film "Nóż w wodzie" na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Wychowawczych w Teheranie (1965)
 • Złoty Niedźwiedź za film "Matnia" na Festiwalu Filmowym w Berlinie (1966)
 • Złota Palma za film "Pianista" na Festiwalu w Cannes (2002)
 • Oscar za film "Pianista" w kategorii najlepsza reżyseria (2003)


 • LINK Instagram: brak

  LINK Facebook: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index