Renee Zellweger
Renée Zellweger znana jest głównie z komedii romantycznych, np. z „Dziennika Bridget Jones”. Z powodzeniem występuje jednak również w filmach grozy, a także w dramatach. To właśnie role dramatyczne przyniosły jej wiele ważnych nagród filmowych. Przekonaj się, w jakich filmach warto ją zobaczyć i jakie nagrody ma już na swoim koncie.
Imię: Renée Kathleen
Nazwisko: Zellweger
Nazwisko panieńskie: Zellweger
Pseudonim: brak
Wzrost: 163 cm
Data urodzenia: 25 kwietnia 1969 roku
Znak zodiaku: Byk
Zawód: Renée Zellweger otrzymała tytuł bakałarza na wydziale języka angielskiego Uniwersytetu w Teksasie. Pracowała jako kelnerka i asystentka barmana. Ukończyła kursy aktorskie. Jest także producentką wykonawczą oraz reżyserką.
Osoby - związki:
- partnerzy: Jim Carrey, Jack White, Bradley Cooper,
- mąż Kenny Chesney (od 2005 do 2006 roku),
- partner Ant Anstead (od 2021-obecnie).
Rodzice: Irene Kjellfried i Emil Erich Zellweger
Dzieci: brak
Rodzeństwo: Andrew (Drew) Zellweger
BIO: Renée Zellweger początkowo swoją przyszłość wiązała z Uniwersytetem w Austin, gdzie zdobyła tytuł bakałarza na wydziale języka angielskiego. To na studiach zaczęła się jej przygoda z aktorstwem – wzięła udział w kursie dramatycznym. Zanim jej kariera się rozwinęła, pracowała jako kelnerka i asystentka barmana. Zaczynała od filmów telewizyjnych. Z reguły były to dreszczowce i filmy grozy. Po raz pierwszy w takiej produkcji można było ją zobaczyć na przełomie 1993 i 1994 roku, kiedy to wystąpiła w „Smaku zabijania” i „Mój chłopak zombie”. Skokiem w jej karierze była rola u boku Toma Cruise’a w filmie „Jerry Maguire”. Z czasem zajęła się także produkcją i reżyserią filmów.
Znana z: Renée Zellweger ma bardzo bogatą filmografię. Występuje w dramatach, komediach romantycznych czy filmach grozy. Użycza swojego głosu także postaciom bajkowym. Do najbardziej znanych produkcji filmowych z jej udziałem zalicza się m.in. dramaty „Jerry Maguire”, „Wzgórze nadziei” czy „Judy”. W jej dorobku znajduje się także wiele ról komediowych, np. Barbary Novak w „Do diabła z miłością”, Lucy Hill w „Za jakie grzechy”, a także Bridget Jones w serii filmów powstałych na bazie powieści „Dziennik Bridget Jones” autorstwa Helen Fielding. Jako aktorkę dubbingową można ją było usłyszeć m.in. w „Rybkach z ferajny”, a także w „Potworach kontra obcy” czy w „Filmie o pszczołach”.
Funkcja w filmie:
- aktorka w filmie „Orbitowanie bez cukru” (1994);
- aktorka w filmie „Teksańska masakra piła mechaniczną: Następne pokolenie” (1994);
- aktorka w filmie „Jerry Maguire” (1996);
- aktorka w filmie „Kłamca” (1997);
- aktorka dubbingowa w „Bobby kontra wapniaki” (2001);
- aktorka w filmie „Dziennik Bridget Jones” (2001);
- aktorka w filmie „Chicago” (2002);
- aktorka w filmie „Wzgórze nadziei” (2003);
- aktorka dubbingowa w „Rybki z ferajny” (2004);
- aktorka w filmie „Człowiek ringu” (2005);
- aktorka dubbingowa w „Film o pszczołach” (2007);
- producentka wykonawcza w „Miss Potter” (2006) i „Living Proof” (2008);
- aktorka w filmie „Miłosne gierki” (2008);
- aktorka w filmie „Appaloosa” (2008)
- aktorka w filmie „Za jakie grzechy” (2009);
- aktorka w filmie „Przypadek 39” (2009);
- aktorka dubbingowa w „Potwory kontra obcy” (2009);
- reżyserka w „4 ¼ Minutes” (2014).
- aktorka w filmie „Judy” (2019).
Płyty: brak
Książki: brak
Nagrody:
- Oscary: dla najlepszej aktorki drugoplanowej „Wzgórze nadziei” (2004), dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej „Judy” (2019);
- Złote Globy: dla najlepszej aktorki drugoplanowej „Wzgórze nadziei” w 2004 r., dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu „Chicago” (2003) i „Siostra Betty” (2001);
- BAFTA: dla najlepszej aktorki drugoplanowej „Wzgórze nadziei” (2004);
- Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych: dla najlepszej aktorki drugoplanowej „Wzgórze nadziei” w (2004), dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej „Chicago” (2003), dla najlepszej obsady filmowej „Chicago” (2003);
- Critics Choise: dla najlepszej aktorki „Judy” w (2020), dla najlepszej aktorki drugoplanowej „Wzgórze nadziei” (2004), przełomowa rola roku „Jerry Maguire” (1997).
Instagram: brak
Facebook: brak