Łukasz Fabiański


Imię: Łukasz

Drugie imię: -

Nazwisko: Fabiański

Nazwisko panieńskie: -

Pseudonim: -

Znak zodiaku: Baran

Data urodzenia: 1985-04-18

Miejsce urodzenia: -

Wzrost: 190

BIO: Łukasz Fabiański - urodzony w Kostrzynie nad Odrą bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski i występującego w Premiership walijskiego klubu Swansea City. Swoją karierę rozpoczął w barwach klubu Polonia Słubice. W kolejnych latach reprezentował barwy klubów MSP Szamotuły, Lubuszanin Drezdenko, Sparta Brodnica oraz Mieszko Gdynia. W 2004 roku Łukasz Fabiański podpisał zawodowy kontrakt z poznańskim Lechem. Po krótkiej przerwie na staż w londyńskim Arsenalu wrócił do Poznania, a stamtąd przeszedł do Legii Warszawa, w barwach której zadebiutował w Ekstraklasie w meczu przeciwko Arce Gdynia w 2005 roku. Łukasz Fabiański został pierwszym bramkarzem Legii po odejściu do Celtiku Glasgow Artura Boruca. Z Legią zdobył tytuł mistrza Polski w sezonie 2005/2006 oraz dwukrotnie został nagrodzony piłkarskim Oscarem dla najlepszego bramkarza. Kolejnym przystankiem w karierze Łukasza Fabiańskiego był Arsenal Londyn. W swoim debiutanckim sezonie trzy razy wystąpił w lidze i pięć razy w pucharach. W sezonie 2010/2011 Łukasz Fabiański został bramkarzem numer jeden w Arsenalu. Kontuzja wyeliminowała go z końcówki sezonu, a jego miejsce między słupkami zajął Wojciech Szczęsny. Łukasz Fabiański do końca pobytu w Londynie był już bramkarzem rezerwowym. W 2014 roku przeszedł do Swansea City. Jest tam pierwszym bramkarzem, a w sezonie 2014/2015 został uznany najlepszym bramkarze Premiership w plebiscycie magazynu "Four, Four Two".
Łukasz Fabiański występował w kilku kategoriach wiekowych reprezentacji Polski. Debiut w seniorskiej reprezentacji Polski zaliczył 28 marca 2006 roku w meczu przeciwko Arabii Saudyjskiej. Pojechał na mistrzostwa świata w 2006 roku, ale mecze Polski oglądał z ławki rezerwowych. Był powołany na mistrzostwa Europy w 2012 roku, ale z wyjazdu wyeliminowała go kontuzja. Mistrzostwa Europy w 2016 roku również rozpoczął jako rezerwowy, ale na skutek kontuzji Szczęsnego rozegrał wszystkie mecze począwszy od spotkania z Niemcami. Razem z reprezentacją Polski dotarł do 1/4 mistrzostw Europy, gdzie Polska przegrała w karnych z Portugalią.
Łukasz Fabiański prywatnie
Łukasz Fabiański 25 czerwca 2013 roku w Szamotułach poślubił Annę Grygier. Mają razem syna Jana. Łukasz i Anna poznali się jeszcze w wieku licealnym i zanim zdecydowali się na małżeństwo spędzili ze sobą kilka lat.

Znany/a z: -

Związki: -

Osoby powiązane: -

Link WWW: -

Link FB: -

Link Pinterest: -

Link Instagram: -
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index