Edyta Jungowska

Edyta Jungowska to polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Występowała w wielu teatrach warszawskich: Teatrze Komedia, Teatrze Narodowym, Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teatrze Dramatycznym, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera czy Teatrze Studio Buffo. Zobacz, w jakich produkcjach zagrała Edyta Jungowska.

Imię: Edyta Romana

Nazwisko: Jungowska

Nazwisko panieńskie: Jungowska

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 1.02.1966 r.

Znak zodiaku: wodnik

Zawód: aktorka

Osoby - związki: brak informacji

Rodzice: brak informacji

Dzieci: syn Wiktor (ur. 1994)

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Edyta Jungowska: polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, a także właścicielka wydawnictwa Jung-off-ska i od czasu do czasu piosenkarka. Urodziła się 1 lutego 1966 w Warszawie, gdzie ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Debiutowała w spektaklu "Muzykoterapia", który był jej pracą dyplomową, w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Rok później rozpoczęła się jej współpraca z Teatrem Nowym, w którym grała do 1998 roku. Pierwsza sztuka z udziałem Jungowskiej nosiła tytuł "Pod mlecznym lasem". Edyta zagrała w niej Panią Pugh, żonę pana Waldo. Rok później pojawiła się w spektaklu "Zapolska, Zapolska" reżyserii Adama Hanuszkiewicza. W Teatrze Nowym zagrała też w sztukach: "Peer Gynt", "Czapurek", "Cząber z Gombra", "Seans", "Stronami deszcze stronami pogoda", "Iwaszkiewicz", "Kwili w stajni Bóg", "Piąty pokój, czyli tęsknota do dobrych obyczajów", "Dulska", "Miesiąc na wsi", "Balladyna" i "Chopin - jego życie, jego miłości, jego muzyka". W międzyczasie pojawiła się w Teatrze Scena Prezentacje, gdzie zagrała w spektaklu "Billy kłamca". W kolejnych latach występowała w Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teatrze Dramatycznym, Teatrze Narodowym, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Teatrze Studio Buffo czy Teatrze Komedia. Edyta Jungowska zagrała też w spektaklu baletowym "Zaczarowane podwórko", a ponadto wystąpiła podczas koncertu artystycznych wspomnień Adama Hanuszkiewicza. Obecnie skupia się na swoim wydawnictwie Jung-off-ska, które wydaje audiobooki, a także książki dla dzieci i młodzieży.

Znana z: seriali "Szaleństwa panny Ewy" i "Na dobre i na złe", a także z filmów "Jestem", "Ciało" i "Złoto dezerterów".

Funkcja w filmie (wybrane produkcje): - aktorka w serialu "Szaleństwa panny Ewy" (1983); - aktorka w serialu "Ucieczka z miejsc ukochanych" (1987); - aktorka w filmie "Ostatni dzwonek" (1989); - aktorka w filmie "W środku Europy" (1990); - aktorka w serialu "Maria Curie" (1990); - aktorka dubbingowa w serialu "Rodzina Addamsów" (1992); - aktorka w filmie "Faustyna" (1994); - aktorka dubbingowa w serialu "Kacza paczka" (1996); - aktorka w filmie "Musisz żyć" (1997); - aktorka w filmie "Ciemna strona Wenus" (1997); - aktorka w serialu "Klan" (1997); - aktorka w serialu "Sława i chwała" (1997); - aktorka w serialu "Ekstradycja 3" (1998); - aktorka w filmie "Sto minut wakacji" (1998); - aktorka w filmie "Złoto dezerterów" (1998); - aktorka w filmie "Operacja »Koza«" (1999); - aktorka w serialu "Na dobre i na złe" (1999); - aktorka w serialu "Badziewiakowie" (1999); - aktorka w serialu "Sto minut wakacji" (1999); - aktorka w filmie "Ciało" (2003); - aktorka w serialu "Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście" (2003); - aktorka w filmie "Cudownie ocalony" (2004); - aktorka w filmie "Jestem" (2005); - aktorka w serialu "Codzienna 2 m. 3" (2005); - aktorka dubbingowa w serialu "Harcerz Lazlo" (2005); - aktorka w serialu "Ja wam pokażę!" (2007); - aktorka dubbingowa w serialu "Ijon Tichy - gwiezdny podróżnik" (2007); - aktorka w serialu "Babska jazda" (2008); - aktorka w serialu "2XL" (2013); - aktorka w filmie "Detektyw Bruno" (2022).

Płyty: Edyta Jungowska, Zbigniew Zamachowski: "Teatr Malucha: Cztery pory roku - Zima" (2010).

Książki: Edyta Jungowska czyta wiele świetnych audiobooków, m.in.:
 • "Dzieci z Bullerbyn", wyd. Jung-off-ska, 2010;
 • "Bracia Lwie Serce", wyd. Jung-off-ska, 2012;
 • "Przygody Emila ze Smalandii", wyd. Jung-off-ska, 2020.


 • Nagrody:Nagroda im. Schillera (1997);Nagroda Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego "Polonica" podczas XIX Przeglądu Piosenki Aktorskiej (1998);Nagroda Ewy Demarczyk podczas XXI PPA (2000).

  LINK Instagram: @edytajungowska\_wydawnictwo - wydawnictwo Edyty Jungowskiej

  Link FB: @Jungoffska - wydawnictwo Edyty Jungowskiej
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index