Dawid Ogrodnik

Dawid Ogrodnik to aktor znany z ról w kinowych produkcjach, takich jak "Jesteś Bogiem" czy "Chce się żyć". Występował także w popularnych serialach "Prawo Agaty" i "Majka". Można oglądać go na deskach teatru oraz w spektaklach telewizyjnych. W trakcie swojej kariery zdobył wiele wyróżnień, w tym prestiżowe "Orły", czyli Polskie Nagrody Filmowe. Sprawdź, jakie jeszcze statuetki ma na swoim koncie.

Imię: Dawid

Nazwisko: Ogrodnik

Pseudonim: brak

Wzrost: 180 cm

Data urodzenia: 15.06.1986 r.

Znak zodiaku: bliźnięta

Zawód: aktor teatralny, filmowy i telewizyjny

Osoby - związki: partnerka Marta Nieradkiewicz - polska aktorka teatralna i filmowa

Rodzice: Brak szczegółowych informacji - Dawid Ogrodnik wspomina tylko, że jego dzieciństwo nie było usłane różami i doświadczał przemocy fizycznej ze strony ojca.

Dzieci: córka Jaśmina (ur. 2018)

Rodzeństwo: Aktor ma dwie siostry - starszą i młodszą (media nie podają imion).

BIO: Dawid Ogrodnik: aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Od wczesnego dzieciństwa przejawiał zdolności artystyczne. W wągrowieckiej Szkole Muzycznej I stopnia uczył się gry na klarnecie, a prywatnie interesował się jazzem. Jego siostry grały na fortepianie i na skrzypcach. Jako 13-latek Ogrodnik wyjechał do Poznania, aby kontynuować naukę w liceum muzycznym. W szkolnej bursie dołączył do koła teatralnego i po raz pierwszy poważnie zainteresował się aktorstwem. Po zakończeniu nauki wrócił do rodzinnego Wągrowca, gdzie prowadził działalność kulturalną na szeroką skalę - w gminnym Domu Kultury założył chór, a także poszukiwał młodych talentów. Na studia aktorskie dostał się dopiero za trzecim razem i rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Okresu studiów nie wspomina zbyt dobrze, bo - jak twierdzi - doznawał psychicznego mobbingu. W 2010 r. zadebiutował na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego w przedstawieniu "Klub Polski". Oprócz tego był związany z Teatrem Starym w Krakowie i z warszawskim Teatrem Rozmaitości. Tuż po skończeniu szkoły aktorskiej w 2012 r. zaczął występować w serialach, takich jak "Detektywi", "Żołnierze wyklęci", "Prawo Agaty" czy "Majka". Niedługo potem pojawił się na ekranie kin w dramacie "Jesteś Bogiem". Za drugoplanową rolę w produkcji zdobył nagrodę na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od tego momentu jego kariera nabrała rozpędu.

Znany z: filmu "Chce się żyć", gdzie zagrał postać chorego na porażenie mózgowe Mateusza Rosińskiego. Za tę wybitną kreację został obsypany nagrodami: Kryształową Gwiazdą "Elle", "Złotym Szczeniakiem", nagrodą aktorską na Festiwalu Filmowym w Gijón i Polską Nagrodą Filmową "Orzeł". Można było zobaczyć go również w spektaklach Teatru Telewizji, takich jak "Skutki uboczne" (2013), "Brancz" (2014) czy "Wizyta" (2015).

Funkcja w filmie: - aktor w serialu "Detektywi" (2007) - aktor w serialu "Majka" (2009) - aktor w serialu "Prawo Agaty"__(2012) - aktor w filmie "Jesteś Bogiem" (2012) - aktor w filmie "Ida" (2013) - główna rola w filmie "Chce się żyć" (2013) - aktor w filmie "11 minut"__(2015) - aktor w filmie "Disco Polo" (2015) - aktor w filmie "Ostatnia rodzina"__(2016) - aktor w filmie "Cicha Noc" (2017) - aktor w filmie "Ciemno, prawie noc" (2019) - aktor w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza" (2019) - aktor w filmie "Broadpeak" (2020) - aktor w serialu "Rysa" (2020) - aktor w filmie "Rojst '97" (2021) - aktor w filmie "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" (2021)

Płyta: brak

Książki: brak

Nagrody:
 • Nagroda za drugoplanową rolę męską w filmie "Jesteś Bogiem" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2012)
 • Kryształowa Gwiazda "Elle" za rolę w "Chce się żyć" (2013)
 • Złoty Szczeniak za pierwszoplanową rolę w filmie "Chce się żyć" (2013)
 • Nagroda za drugoplanową rolę męską w filmie "Obietnica" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2014)
 • Polska Nagroda Filmowa "Orzeł" (2014, 2018)
 • Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie "Cicha noc" (2018)
 • Nagroda za pierwszoplanową rolę męską w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza" na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (2019)


 • LINK Instagram: @dawidogrodnikofficial
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index