Courteney Cox

Courtney Cox jest aktorką znaną praktycznie na całym świecie dzięki roli Moniki Geller w serialu "Przyjaciele", choć w młodości miała zamiar wybrać inną ścieżkę kariery i chciała zostać architektem. Do show-biznesu weszła najpierw jako modelka, brała też udział w reklamach. Później występowała w teledyskach, by wreszcie rozpocząć karierę aktorską. Poznaj więcej szczegółów o Courtney Cox.

Imię: Courtney

Nazwisko: Bass Cox

Nazwisko Panieńskie: Cox

Pseudonim: Coco

Wzrost: 165 cm

Data urodzenia: 15.06.1964 r.

Znak zodiaku: bliźnięta

Zawód: aktorka, producentka, modelka

Osoby - związki: W 1999 roku aktorka wyszła za mąż za Davida Arquette, aktora i producenta filmowego. Od 2010 roku byli w separacji, a w 2013 wzięli rozwód. W tym samym roku związała się z muzykiem Johnnym McDaidem.

Rodzice: Ojcem Courtney był Richard Lewis Cox, zajmujący się budowaniem basenów, a matką - Courtney Copland.

Dzieci: córka Coco Riley (ur. 13.06.2004 r.)

Rodzeństwo: Courtney ma dwie starsze siostry - Dottie i Virginię, a także starszego brata Richarda Jr.

BIO: Courtney urodziła się w Birmingham w stanie Alabama. Jest najmłodszą z czwórki rodzeństwa. Gdy miała 10 lat, jej rodzice rozwiedli się, a matka 2 lata później ponownie wyszła za mąż. Początkowo Courtney nie planowała kariery aktorskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej przez jakiś czas pracowała w sklepie muzycznym, a w szkole średniej zajęła się pływaniem i grą w tenisa, była też cheerleaderką. Pierwszym krokiem w jej karierze był udział w castingu modelek, który zaowocował ofertą pracy w agencji Eileen Ford. To otworzyło jej możliwość udziału w reklamach telewizyjnych tak znanych firm, jak Coca-Cola, Tampax, Noxzema, Head & Shoulders, The New York Telephone Company, Maybelline. W telewizji poprowadziła program "This Week's Music". Rok 1984 to prawdziwy krok milowy ku karierze aktorskiej. Courteney wystąpiła wtedy w teledysku "Dancing in the dark" Bruce'a Springsteena, który wyreżyserował sam Brian De Palma. Została dostrzeżona przez producentów filmowych i otrzymała propozycje pierwszych ról filmowych.

Znana z: Pierwszym filmem, który przyniósł jej sławę i popularność, był "Ace Ventura. Psi detektyw" z 1994 roku, w którym u boku Jima Carreya zagrała główną rolę. Bez wątpienia jednak największą sławę, i to na poziomie światowym, przyniosła jej rola Moniki Geller w sitcomie "Przyjaciele", produkowanym przez NBC od 1994 roku. Serial o przygodach szóstki przyjaciół okazał się prawdziwym hitem. W ciągu 10 lat wyprodukowano 236 odcinków, które wyświetlano w ponad 100 krajach, a ostatni odcinek obejrzało w USA ponad 50 milionów widzów.

Funkcja w filmie: Courteny Cox zagrała w ponad 50 filmach i serialach, poniżej kilka ważniejszych produkcji:aktorka w serialu "Family Ties" (1987-1989);aktorka w filmie "If It's Tuesday, It Still Must Be Belgium" (1987);aktorka w filmie "Kokon: Powrót" (1988);aktorka pierwszoplanowa w filmie "Ciekawość to pierwszy stopień do piekła" (1990);aktorka pierwszoplanowa w filmie "Płeć przeciwna... i jak z nią żyć" (1993);aktorka pierwszoplanowa w filmie "Ace Ventura: Psi detektyw" (1994);aktorka pierwszoplanowa w serialu "Przyjaciele" (1994-2004);aktorka pierwszoplanowa w filmie "Krzyk" (1996);aktorka pierwszoplanowa w filmie "Krzyk 2" (1997);aktorka pierwszoplanowa w filmie "Krzyk 3" (2000);aktorka pierwszoplanowa w filmie "3000 mil do Graceland" (2001);aktorka pierwszoplanowa w filmie "Listopad" (2004);aktorka pierwszoplanowa w filmie "Zoom: Akademia superbohaterów" (2006);aktorka pierwszoplanowa w serialu "Brud" (2007-2008);aktorka pierwszoplanowa w serialu "Cougar Town: Miasto kocic" (2009-2015);aktorka pierwszoplanowa w filmie "Krzyk 4" (2011).

Płyta: brak

Książki: brak

Nagrody: - Złote Jabłko w kategorii odkrycie roku (1995); - Najlepszy zespół w serialu komediowym za sitcom "Przyjaciele" (1996); - Nagroda Teen Choice za film "Krzyk 3" (2000).Ponadto Courteney nominowana była do Złotych Globów oraz Saturnów.

LINK Instagram: https://www.instagram.com/courteneycoxofficial/


Link FB: https://www.facebook.com/courteneycoxofficial
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index