Gwiazdy, które urodziły dzięki in vitro
1/8
Gwiazdy, które urodziły dzięki in vitro

Metoda in vitro to dla wielu par często jedyna szansa na własne potomstwo. Wypowiedź krakowskiego radnego PiS, Adama Greleckiego, który podczas obrad Rady Krakowa porównał dzieci urodzone dzięki metodzie in vitro do "truskawek bez smaku", odbiła się w mediach szerokim echem. Oburzona jest między innymi Małgorzata Rozenek, która dzięki in vitro została mamą dwóch synów - Stasia i Tadzia. Niewiele jest polskich gwiazd, które przyznają się do tego, że stosowały in vitro. Poza Rozenek inną znaną osobą, która przyznała się otwarcie do zastosowania tej metody jest Bogna Sworowska. Dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu urodziła syna Ivana.

Kto jeszcze? Julia Roberts, Courteney Cox, Marcia Cross, Halle Berry czy Celine Dion. Poznajcie ich historię.

Polecamy: Wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego, czyli dla kogo in vitro

 

 

 

2/8
Małgorzata Rozenek
ONS

Kiedy dotarło do mnie, że albo in vitro, albo nic, to był w tym żal za utraconym welonem. Ale łatwiej wziąć się w garść i zrobić to, co należy. Od początku wiedziałam że się uda i że to będzie syn” – opowiada Małgorzata Rozenek w rozmowie z „Vivą”. „Chociaż to była ciągła walka, należało zrobić ileś zastrzyków. Aż doszło do transferu zarodka. Na szczęście lekarze zwracają dużą uwagę, żeby odbyło się to w miłych i godnych warunkach, z piękną muzyką w tle – powiedziała.

Małgorzata Rozenek pokazała, z kim  spędziła święta Bożego Narodzenia
Instagram
Instagram

Jak Małgorzata Rozenek skomentowała sprzeciw polskich biskupów wobec in vitro?

Nie mam problemu z Panem Bogiem, mam problem z Kościołem. Ten temat budzi ogromne emocje i każdy ma swoje racje.

3/8
Bogna Sworowska w szarej, połyskującej sukience LookBook
WBF

Bogna Sworowska w 2014 roku dzięki metodzie in vitro urodziła syna Ivana. W rozmowie z "Vivą!" Sworowska wspomina jak długo zastanawiała się nad tym rozwiązaniem i co na ten temat sądzi. W końcu temat in vitro od wielu lat jest jednym z bardziej kontrowersyjnych w Polsce.

Czuję po prostu obowiązek włączyć się do ogólnopolskiej dyskusji, nie jestem zakłamana. Dumna jestem z tego, że mogłam skorzystać z metody in vitro i że mam Ivana, który jest fantastycznym chłopcem. Nigdy nie traktowałam tej decyzji w kategoriach jakiegoś wyboru pomiędzy Bogiem a szatanem. Nie mieściło mi się w głowie, że decydując się na sztuczne zapłodnienie, opowiadam się po czyjejś stronie. Jestem osobą wierzącą. Skorzystałam z dobrodziejstwa, jakie niosą nasze czasy.

Przeszłam wszelkie możliwe badania w Stanach Zjednoczonych i we Francji. Wiedziałam, że w naturalny sposób nie zajdę w ciążę, inseminacja też nie dała efektu. Poszliśmy do jednej z warszawskich klinik. Usłyszałam, że mam 20 proc. szans – opowiada Bogna Sworowska w „Gali”.

Uzgodniła z mężem, że podejmą trzy próby, a jeśli się nie powiodą, zdecydują się na adopcję.

Codziennie przez prawie trzy miesiące robiłam sobie zastrzyki w brzuch. Rano jechałam na badania, potem do pracy, dużo ćwiczyłam, starałam się normalnie żyć. (…) Psychicznie też nie czułam się najlepiej. Strach mieszał się z ogromnym pragnieniem posiadania dziecka – relacjonuje.

I udało się:

Bogna Sworowska z synem

 

4/8
Halle Berry
ONS

Gdy Halle Berry pierwszy raz starała się o dziecko, okazało się, że są trudności. Aby urodzić córkę Nahlę w wieku 43 lat skorzystała z metody in vitro. 

Drugie dziecko, synek, jak zapewnia aktorka poczęło się naturalnie. 

5/8
Julia Roberts
EastNews

Julia Roberts z mężem operatorem Dannym Moderem długo starali się o dziecko. Kiedy nie wychodziło, skorzystali z zabiegu in vitro. W 2004 roku Julia Roberts urodziła zdrowe bliźniaki Hazel Patricię i Phinnaeusa Waltera.

Trzy lata później aktorka trzykrotnie ponownie poddała się zabiegowi i na świat przyszedł syn Henry Daniel.

Julia Roberts z dziećmi

6/8
Courteney Cox
ONS

Zanim Courteney Cox i jej mąż aktor David Arquette doczekali się córeczki Coco, podobno aktorka aż 7 razy poroniła (jak donosi „National Enquirer”). Dlatego gwiazda serialu "Przyjaciele" zdecydowała się na zabieg in vitro, ale pierwsze próby nie zakończyły się sukcesem. Dopiero po jakimś czasie doczekała się upragnionej córeczki. Cox chciała mieć więcej dzieci, ale okazało się, że jej organizm produkuje przeciwciała niszczące płód. Dlatego już więcej nie zdecydowała się na zabieg.

Courteney Cox z córką

 

7/8
Marcia Cross

Marcia Cross, gwiazda serialu „Gotowe na wszystko”, miała wszystko zaplanowane. Tydzień po ślubie z maklerem Tomem Mahoneyem poddała się zabiegowi zapłodnienia in vitro.

Mieliśmy lecieć w podróż poślubną do Grecji i Paryża, ale pomyślałam, że powinniśmy zostać i dać szansę naszemu dziecku – przyznała Marcia Cross w rozmowie z „People”. 

Na świat przyszli Eden i Savannah - bliźnięta. Choć nie obyło się bez komplikacji: ostatnie dwa miesiące ciąży gwiazda musiała leżeć, aby donosić ciążę. 

8/8
Celine Dion z synem

Celine Dion przez lata bezskutecznie starała się o dzieci. Długo przekonywała się też do metody in vitro, bo jest wierząca. Jednak w końcu skorzystała ze sztucznego zapłodnienia. Celine Dion razem z mężem Reném Angélilem doczekali się trzech chłopców. Starszego, 15-letniego René-Charlesa i sześcioletnich Nelsona i Eddiego.

Celine Dione z synami