Artur Orzech

Artur Orzech to dziennikarz muzyczny, z wykształcenia iranista i tłumacz. Przez wiele lat prowadził liczne audycje w radiowej Trójce. Znany z osobliwego komentowania polskim odbiorcom Konkursu Piosenki Eurowizji. Przez 3 lata był prowadzącym programu "Szansa na sukces", w którym zastąpił wieloletniego gospodarza Wojciecha Manna. W 2021 roku został zwolniony z Telewizji Polskiej po tym, jak nie stawił się na nagrania do jednego z odcinków talent show.

Imię: Artur Dariusz

Nazwisko: Orzech

Nazwisko panieńskie: -

Pseudonim: -

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 22.02.1964 r.

Znak zodiaku: ryby

Zawód: dziennikarz muzyczny, iranistyk, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer

Osoby - związki: - żona Karolina Kozłowska (2006-2015)

Rodzice: brak informacji

Dzieci: brak informacji

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Artur Orzech urodził się 22 lutego 1964 roku w Jeleniej Górze. Studia na kierunku iranistyka na Uniwersytecie Warszawskim ukończył z wyróżnieniem. Już po pierwszym roku realizował zlecenia polegające na tłumaczeniu różnych tekstów. Z kolei na 4 roku studiów otrzymał stypendium naukowo-badawcze i wyjechał do Afganistanu kontynuować naukę na Uniwersytecie w Kabulu. Tuż po zakończeniu nauki został asystentem na Uniwersytecie Warszawskim w Zakładzie Iranistyki. W 1983 roku założył zespół Róże Europy, w którym grał na gitarze i tworzył muzykę. Na debiutanckim albumie zespołu "Stańcie przed lustrami" znalazły się takie utwory, jak: "List do Gertrudy Burgund", "Dzikie biustonosze", "Za coca-colę i miłość". Artur Orzech wiele lat spędził, pracując jako prezenter radiowy, początkowo w Radiu Dla Ciebie, a następnie w radiowej Jedynce i Trójce, a także w internetowym radiu RadioSpacja.pl. Prowadził takie audycje, jak: "Orzech i reszta", "Prywatna kolekcja", "Listy Przebojów Programu Trzeciego", "Trzy kontynenty", "Zaraz wracam", "Swoją drogą". Był gospodarzem wielu programów telewizyjnych, m.in.: "Pytania na śniadanie", "Muzycznej Jedynki", "Muzycznego Serwisu Jedynki", "Śpiewaj i walcz", "Hit, Hit, Hurra", "Studio Orzech", "Twojej Listy Przebojów", "Świat się kręci". Wielokrotnie prowadził duże imprezy, takie jak: Sopot Festiwal, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, który co roku odbywał się w Opolu, czy galę rozdania Telekamer (2017-2019) oraz galę rozdania Fryderyków (1997-2013).

Znany z: komentowania Konkursu Piosenki Eurowizji dla polskich widzów, w sposób dość osobliwy, niejednokrotnie z sarkastycznym poczuciem humoru. Dziennikarz w latach 2019-2021 stał się gospodarzem popularnego talent-show "Szansa na sukces", który wcześniej przez wiele lat prowadził Wojciech Mann. Jego współpraca z TVP2 zakończyła się jednak po tym, jak - zdaniem dyrekcji telewizji - nie stawił się na nagrania do jednego z odcinków programu. Został zwolniony, gdyż naraził stację na straty nie tylko finansowe, ale i wizerunkowe. Dziennikarz przyznał, że nie pojawił się na nagraniu, gdyż nie chciał prowadzić odcinków z udziałem Jana Pietrzaka oraz popularnej grupy discopolowej Boys. Po zwolnieniu Orzecha jego miejsce zajął Marek Sierocki i tym sposobem "Szansa na sukces" otrzymała nowego prowadzącego. Prywatnie Artur Orzech w 2006 roku stanął na ślubnym kobiercu z filozofką Karoliną Kozłowską, jednak po 9 latach małżeństwa para się rozwiodła. Dziennikarz prowadzi media społecznościowe. Ma konta na Instagramie i Facebooku, gdzie dzieli się głównie wydarzeniami z życia zawodowego, rozmowami z ciekawymi ludźmi i sesjami muzycznymi, w których uczestniczył zarówno jako muzyk, jak i słuchacz. Prowadzi również kanał na YouTube "Artur Orzech Official", który subskrybuje aktualnie prawie 8 tysięcy widzów.

Funkcja w filmie: brak

Płyty:
 • "Stańcie przed lustrami" Róże Europy (1988);
 • "Krew Marilyn Monroe" Róże Europy (1989).


 • Książki: brak

  Nagrody: brak

  LINK Instagram: @arturorzechofficial

  Link Facebook: @orzechartur
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index