Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kwiaty w doniczkach
©JackF/fotolia
Styl życia

Rośliny doniczkowe – jakie wybrać do domu?

Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc.

Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc.

Kwiaty, które ozdobią mieszkanie

Kwiaty doniczkowe można podzielić na rośliny o ozdobnych kwiatach i na rośliny o ozdobnych liściach. Rośliny doniczkowe są najpiękniejszą ozdobą całego mieszkania. Należy jednak dobrać odpowiednie rośliny i pielęgnować je.

 

1. Cyklamen perski – kwitnie od października do kwietnia i jest jednym z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Kwiaty rośliny są łososiowe, różowe, ciemnoczerwone i szkarłatne. Na liściach z kolei widoczne są marmurkowe, srebrzyste wzory. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, uważając aby nie zalać bulwy. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra.

2. Begonia – kwitnie na biało i ma intensywny zapach. Liście begonii pokryte są łagodnym meszkiem. Najlepiej służy jej wilgotne podłoże i stały dostęp do światła. Begonię powinno się podlewać każdego dnia.

3. Anturium – to egzotyczna roślina o liściach w kształcie łódki i dosyć charakterystycznej kolbie. Kwiaty mogą być różowe, czerwone bądź kremowobiałe. Anturium wymaga pokojowej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Należy podlewać go wodą po brzeg doniczki, a po 15 minutach można wylać jej nadmiar z podstawki. Anturium kwitnie cały rok i doskonale ozdabia wnętrze mieszkania.

4. Paproć – roślina o drobnych zielonych liściach, z których wyparowuje dużo wody. Dlatego też podłoże kwiatu powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Paprocie powinno się podlewać regularnie i umiarkowanie, by nie dopuścić do przesuszenia rośliny. Nie należy wystawiać jej na bezpośredni kontakt z promieniami, gdyż najlepiej rośnie w lekko zacienionym miejscu, w temperaturze pokojowej.

5. Guzmania – to roślina w kształcie lejkowatej rozety. Na końcu łodygi występuje kwiat czerwony, biały lub żółty. Guzmania kwitnie tylko raz, po czym obumiera, a na tym miejscu odrastają 2-3 drobne rozetki. Roślina najlepiej czuje się w ciepłym, wilgotnym, cienistym miejscu i wymaga stałej wilgotności. Podlewając należy napełnić także rozetę. Nie można dopuścić do nadmiaru wody, mimo tego, że roślina lubi wilgotność. Kwiaty rośliny są obecne cały rok.

6. Gwiazda betlejemska – kwitnie zazwyczaj w okresie Świąt Bożego Narodzenia, skąd jej nazwa. Kwiaty gwiazdy betlejemskiej mogą być czerwone, różowe bądź białe. Roślina jest ciepłolubna i nie można jej narażać na zbyt niską temperaturę. Kwiat lubi wilgoć, dlatego nie należy go przesuszać, gdyż mocno wyschnięty powoli dochodzi do siebie. Podłoże podstawki powinno być stale wilgotne, ale nie mokre.

7. Kliwia pomarańczowa – idealnie nadaje się do domu ze względu na swój oryginalny wygląd. Posiada bardzo dekoracyjne liście i pomarańczowe kwiaty w kształcie kielicha. Roślina kwitnie od listopada do maja i potrzebuje zacienionego miejsca. Najlepiej rozwija się na oknie północnym.

8. Storczyk – posiada długie, wąskie liście i okazałe kwiatostany mające 10-25 kwiatów. Kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, zielone, czerwone, kremowe, czy oliwkowozielone. Storczyk lubi dobrze oświetlone miejsce i dużą wilgotność. Roślina kojarzy się z ponadczasową elegancją stylu klasycznego. 


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
akie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kotów?
©Alex Bramwell/Adobe Stock
Styl życia
Jakie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kotów?
Kwiaty doniczkowe, chociaż stanowią jedną z najpopularniejszych ozdób mieszkań i domów, mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla kotów. Warto wiedzieć, jakie rośliny są bezpieczne dla pupili, aby uchronić ich przed poważnym zatruciem lub śmiercią.

Kwiaty doniczkowe, chociaż stanowią jedną z najpopularniejszych ozdób mieszkań i domów, mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla kotów. Warto wiedzieć, jakie rośliny są bezpieczne dla pupili, aby uchronić ich przed poważnym zatruciem lub śmiercią.   Koty, zwłaszcza te, które nie wychodzą na zewnątrz, mają tendencję do podgryzania niemal wszystkich roślin, które znajdą się w zasięgu ich pyszczków. Nie należy liczyć na to, że kot nie zainteresuje się nowym kwiatem lub nie dostanie się do niego, jeżeli zostanie ustawiony odpowiednio wysoko. Nasze domowe mruczki są bardzo sprytne i zdeterminowane, dlatego ich kontakt z rośliną jest zwykle jedynie kwestią czasu. Paprotka – roślina, którą mogą uprawiać kociarze Paprocie to rośliny, które uprawiamy bardzo chętnie. Dobra wiadomość jest taka, że większość popularnych odmian paprotek jest bezpieczna dla kotów. Najczęściej spotykana w polskich domach odmiana – Nefrolepis Wyniosły to roślina, która doskonale czuje się w wilgotnych warunkach, źle znosi zaś przeciągi. Dobrym pomysłem może być trzymanie jej w łazience. Drzewko szczęścia – bezpieczne dla kotów Grubosz, czyli roślina popularnie nazywana drzewkiem szczęścia , może bez przeszkód ozdabiać dom, w którym mieszka kot. Nawet jeżeli pupil zje kilka „liści szczęścia”, nie powinno stać się mu nic złego. Drzewko szczęścia należy trzymać w pobliżu okna (czyli miejsca, gdzie większość kotów najchętniej się wyleguje!), w miejscu słonecznym lub w półcieniu. Roślina jest łatwa w uprawie – wystarczy obficie podlewać ją wtedy, gdy podłoże zupełnie wyschnie. Storczyk – roślina do domu z kotem Eleganckie storczyki to bardzo popularne rośliny doniczkowe – często wręczane jako...

Paprotka rośnie w domu.
©deaw59/stock.adobe.com
Styl życia
Piękna paprotka w trzech prostych krokach
Optymalna wilgotność podłoża i powietrza, dostęp do rozproszonego światła i temperatura to trzy czynniki wpływające na kondycję paprotki. Zadbana paprotka odwdzięcza się jonizacją powietrza i utrzymywaniem komfortowej dla człowieka wilgotności otoczenia.

Optymalna wilgotność podłoża i powietrza, dostęp do rozproszonego światła i temperatura to trzy czynniki wpływające na kondycję paprotki. Zadbana paprotka odwdzięcza się jonizacją powietrza i utrzymywaniem komfortowej dla człowieka wilgotności otoczenia.   Paprotki to popularne rośliny doniczkowe . Są nie tylko ozdobą, ale też pozytywnie wpływają na wilgotność powietrza i samopoczucie osób przebywających w tym samym pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki właściwościom jonizującym – paprotka jonizuje powietrze, poprawiając jego czystość.   Zapewnij paprotce optymalną temperaturę i dostęp do światła   Paprotki to rośliny ciepłolubne . Latem najlepiej rosną w temperaturze pomiędzy 18 a 23°C, zimą powinny mieć zapewnione od 15 do 18°C. Paprotki lubią światło, ale nie mogą być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ wtedy usychają. Najlepszym stanowiskiem dla paprotki jest miejsce widne, gdzie promienie słoneczne są rozproszone.   Warto te rośliny ustawiać na oknach północnych i zachodnich, w innych pomieszczeniach, w których są okna wychodzące na wschód lub południe, można paprotkę umieszczać na półkach czy szafkach, gdzie promienie słoneczne nie będą padały bezpośrednio na liście.   Zadbaj o optymalną wilgotność   Paprotki najlepiej rosną wtedy, gdy mają stale wilgotne podłoże i wilgotne powietrze . Poziom wilgoci podłoża należy regulować inaczej zimą i latem. W zimie roślinę można podlewać mniej niż w lecie, należy stale utrzymywać lekko wilgotną ziemię w doniczce. Przelanie rośliny jej szkodzi, nadmiar wody powoduje żółknięcie i usychanie liści.   Wilgotność powietrza jest równie ważna dla uprawy paprotki. Należy regularnie spryskiwać liście rośliny i zadbać...

Podlewanie roślin
© wernerimages/Fotolia.com
Styl życia
W jaki sposób można podlewać rośliny w skrzynkach balkonowych
Aby zapewnić optymalne nawadnianie ziemi, w której rosną kwiaty, można wykorzystać zarówno gotowe, jak i domowe rozwiązania, np. automatyczną konewkę lub butelkę wetkniętą w ziemię.

Aby zapewnić optymalne nawadnianie ziemi, w której rosną kwiaty, można wykorzystać zarówno gotowe, jak i domowe rozwiązania, np. automatyczną konewkę lub butelkę wetkniętą w ziemię.   Należy pamiętać, że rośliny najbardziej lubią przefiltrowaną i odstaną (przynajmniej przez 12 godzin) wodę. Jak często podlewać rośliny doniczkowe na balkonie Rosnące na balkonie kwiaty należy podlewać co kilka dni. Nie powinno się tego robić zbyt często, ponieważ permanentny nadmiar wody jest dla roślin bardziej szkodliwy niż chwilowy jej brak. Zdecydowanie lepiej jest podlewać rośliny rzadziej, ale za to większą ilością wody niż często małą ilością. To, czy roślinę trzeba podlać, można rozpoznać, sprawdzając palcem wilgotność ziemi. Jeśli jest ona sucha, trzeba uzupełnić wodę. Częstszego podlewania wymagają rośliny rosnące na balkonie znajdującym się po stronie południowej i zachodniej, rzadszego – po stronie wschodniej i północnej. Częściej należy również nawadniać ziemię roślin rosnących pojedynczo w niewielkich doniczkach. Na częstotliwość podlewania wpływa także pogoda: kiedy na dworze jest sucho i gorąco, rośliny trzeba podlewać częściej niż wtedy, kiedy na zewnątrz panuje chłód, a powietrze jest wilgotne. Aby rośliny zdążyły wchłonąć wodę , należy podlewać je rano lub wieczorem, kiedy na dworze jest jeszcze stosunkowo chłodno. Jak wlewać wodę do doniczki Wodę należy lać niezbyt silnym, najlepiej odrobinę rozproszonym strumieniem, bezpośrednio do ziemi, w której rośnie kwiat . Nie wolno lać jej na liście ani na kwiaty rośliny , ponieważ może to spowodować infekcje grzybiczą. Krople wody, które pozostaną na liściach, rozgrzane promieniami słonecznymi mogą je ponadto uszkadzać i narażać na atak grzybów i bakterii. Jak podlewać rośliny balkonowe podczas urlopu Osoby, które wyjeżdżają na urlop, a...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner