Pytanie o to, jak pogodzić się z przyjaciółką jest jednym z najczęstszych, jakie stawiają sobie dobrzy przyjaciele. Konflikt jest normalnym zjawiskiem, które zdarza się niemal w każdej relacji – tej osobistej i zawodowej. Nie każdy jednak potrafi go rozwiązać w taki sposób, żeby nie zniszczyć zaufania, jakie było między ludźmi.

Reklama

Nie ma innego sposobu na pogodzenie się z drugą osobą niż szczera rozmowa. W wyjątkowych sytuacjach można poprosić trzecią osobę, by wystąpiła w roli mediatora, czyli pośrednika między skłóconymi.

Anatomia konfliktu – gdzie jesteście ze swoją przyjaciółką?

Konflikt składa się z kilku faz:

  • Faza przeczuć – jest to czas drobnych napięć i poczucia, że coś jest nie w porządku. Mogą pojawiać się drobne złośliwości, z pozoru niewinne sarkastyczne żarty.
  • Faza wzajemnej wrogości – mają miejsce negatywne oceny, komentarze. Towarzyszy temu poczucie frustracji i niezrozumienia. Osoby nawzajem się obwiniają i oskarżają.
  • Faza kulminacyjna – następuje awantura, podczas której rozładowywane są wszystkie negatywne, do tej pory kumulowane, emocje. Faza jest gwałtowna i krótka, często bardzo emocjonalna, pełna krzyku, płaczu i złości.
  • Faza wyciszenia – w tym czasie emocje opadają, a rozpoczyna się myślenie o konflikcie w sposób racjonalny. Pojawiają się konstruktywne argumenty każdego stanowiska.
  • Faza porozumienia – obie osoby lub strony konfrontują ze sobą swoje racje i próbują wypracować wspólnie rozwiązanie.

Co utrudnia rozwiązanie konfliktu?

Niestety w rzeczywistości tak wzorcowe sytuacje nie zdarzają się często, ponieważ raz rozpoczęta kłótnia ma tendencję do wzmagania się. Eskalację konfliktu nazywa się spiralą konfliktu, która działa na dwa sposoby:

Zobacz także
  • skłócone osoby cały czas sobie dogryzają i mszczą się za kolejne słowa lub czyny;
  • zaczynają wykazywać postawę skrajnie obronną, podczas której każde działanie jest odbierane jako atak.

Ze spirali agresji trudno się wyrwać, dlatego należy jak najwięcej rozmawiać i wyjaśniać nieporozumienia na jak najwcześniejszym etapie konfliktu. W przypadku przyjaźni, w której dwie osoby nie muszą ze sobą ciągle przebywać, jak ma to miejsce w rodzinie czy związku, po fazie kulminacyjnej często następuje wycofanie z relacji. Pod względem emocjonalnym przypomina zerwanie związku. U niektórych może ono trwać kilka dni, tygodni, ale czasami zajmuje miesiące, a nawet lata.

Jak się pogodzić z przyjaciółką?

  • Pierwszym i najważniejszym krokiem do pogodzenia się z przyjaciółką jest odnowienie kontaktu, gdy został on zerwany. To jednocześnie najprostszy i najtrudniejszy moment, z którym jednak nie należy zwlekać. Im szybciej wyciągnie się rękę do zgody, tym lepiej dla relacji. Jeśli podczas kłótni padły przykre słowa, za które należy przeprosić, nie wolno o tym zapominać, ale przeprosiny nie powinny odbywać się przez smsy lub internet. Wskazane, żeby cała rozmowa odbywała się twarzą w twarz, ponieważ w ten sposób okazuje się szacunek drugiej osobie. To sygnał: „zależy mi, mam dla ciebie czas, jestem w 100% skoncentrowana na tobie”.
  • Podczas spotkania należy starać się zachować spokój. Poprzednia kłótnia doprowadziła do tego momentu, nie była więc dobrym rozwiązaniem. Niektórym osobom pomaga zapisanie wszystkiego na kartce, dzięki czemu nie zapominają o powiedzeniu czegoś ważnego.
  • Chociaż nie jest to łatwe dla wszystkich, podczas spotkania trzeba szczerze powiedzieć o swoich myślach, uczuciach. Najważniejsze jest określenie co się tak naprawdę stało, dlaczego zareagowałyście w taki, a nie inny sposób i co możecie zrobić, żeby w przyszłości nie dochodziło do takich sytuacji. Zamiast wzajemnego obwiniania, trzeba znaleźć przyczynę konfliktu.

Jeśli druga osoba nie jest jeszcze gotowa na spotkanie, trzeba dać jej czas. Ratowanie przyjaźni nie polega na godzeniu się na siłę, ale na akceptowaniu i respektowaniu swoich uczuć, myśli, ale także granic.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama