Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Para u terapeuty
© gstockstudio/Fotolia.com
Styl życia

Zrzęda czy pasywny agresor: jak sobie z nim poradzić

Z pasywno-agresywnym partnerem o wiele trudniej sobie poradzić niż z takim, którego zachowanie można jednoznacznie zinterpretować. Mówi jedno, a robi drugie, nie potrafi mówić o swoich potrzebach, z przy tym jest bardzo wrażliwy, żeby nie powiedzieć – przewrażliwiony. Jak reagować na agresję małżonka?

Z pasywno-agresywnym partnerem o wiele trudniej sobie poradzić niż z takim, którego zachowanie można jednoznacznie zinterpretować. Mówi jedno, a robi drugie, nie potrafi mówić o swoich potrzebach, z przy tym jest bardzo wrażliwy, żeby nie powiedzieć – przewrażliwiony. Jak reagować na agresję małżonka?

Jak zachowuje się osoba pasywno-agresywna?

Po czym poznać, że partner stosuje wobec ciebie agresję nie wprost? Jest cały czas ponury i zrzędliwy – narzeka na wszystko, na co tylko może i jest zniechęcony do działania. Jednocześnie niechętnie słucha innych i korzysta z ich sugestii – jest bardziej skłonny do ich obwiniania, niż do wysłuchania rad. Ma tendencję do prokrastynacji i problem z realizowaniem celów, jakie zaplanuje. A do tego wszystkiego jest w nim mnóstwo niewyrażonych negatywnych emocji: gniewu, żalu i złości, które w połączeniu z bardzo dużą wrażliwością stanowią mieszankę wybuchową. Taka osoba będzie miała pretensje zarówno w sytuacji, gdy nic nie powiesz, jak i gdy zwrócisz jej uwagę. Często ucina rozmowę mówiąc „dobra”, „nieważne”, „jak chcesz”.

Dlaczego partner jest agresywny?

Osoby pasywno-agresywne łączą dwie cechy:

  • bardzo krytyczni rodzice, którzy przyczynili się do wiecznej obawy przed krytyką;
  • wiele rozczarowań w życiu.

Ludzi ci nie są więc tacy z własnego wyboru i potrzebują wsparcia, żeby zacząć zachowywać się bardziej konstruktywnie.

Jak go wspierać i jak reagować na agresję męża?

  • Sygnały ostrzegawcze - przede wszystkim trzeba zacząć od zrozumienia, czym jest pasywna agresja. Nie da się żyć z taką osobą, jeśli nie rozumie się, dlaczego tak się zachowuje. Obserwuj męża i staraj się zauważyć, co powoduje, że wybucha – jakie to są sytuacje, czy zawsze dotyczą tego samego tematu? Co tak naprawdę go gryzie?

 

  • Oswój gniew i nie daj się sprowokować – jeśli raz poprosisz męża, by coś zrobił, a on niby się zgodzi, ale cała jego postawa i ton głosu krzyczą „nie ma mowy”, za jakiś czas pewnie będziesz musiała go o to poprosić ponownie. Jeśli jednak konieczna jest kolejna prośba, prawdopodobnie zaczyna demonstrować bierną agresję. Powiedz sama do siebie, że próbuje cię zezłościć i sprowokować kłótnię, ale ty nie będziesz napędzała tej spirali agresji. Dobrze wiesz, co kryje się za jego odwlekaniem. Jest z jakiegoś powodu zły, nawet niekoniecznie na ciebie, ale nie chce wyrazić tego wprost.

 

  • Mów konkretnie o swoich oczekiwaniach – powiedz mężowi konkretnie, czego od niego oczekujesz, np. że chcesz, żeby do wieczora wyniósł śmieci czy żeby jeszcze przed wieczornymi wiadomościami wyprowadził psa na spacer. Bądź przy tym asertywna i stanowcza, ale nie agresywna.

 

  • Wspieraj męża w podejmowanych przez niego decyzjach – pomóż mu budować jego zachwianą pewność siebie.

 

  • Pozbądź się nierealnych oczekiwań – musisz się pogodzić z tym, że on nigdy nie zmieni się o 180 stopni, zresztą jak każdy z nas. Jeśli ma problem z wyrażaniem swoich emocji, nie stanie się najwylewniejszym mężem na świecie.

 

Jeśli zachowanie męża skutecznie dezorganizuje wasze życie, rozważ poszukiwanie pomocy u psychologa czy terapeuty małżeńskiego.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Pobita kobieta
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Agresja męża: dlaczego przemoc domowa jest w Polsce „normą”?
Agresja męża w polskich domach nie należy do rzadkości. Wg badań statystycznych, przeprowadzonych przez pracowników Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości aż 91% ofiar przemocy w domu rodzinnym to kobiety i dzieci. Agresja męża i ojca jako głowy i żywiciela rodziny bywa bagatelizowana przez otoczenie.

Agresja męża w polskich domach nie należy do rzadkości. Wg badań statystycznych, przeprowadzonych przez pracowników Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości aż 91% ofiar przemocy w domu rodzinnym to kobiety i dzieci. Agresja męża i ojca jako głowy i żywiciela rodziny bywa bagatelizowana przez otoczenie.   Agresja jest to intencjonalne i celowe zachowanie, powodujące krzywdę psychiczną lub fizyczną. Może objawiać się w sposób fizyczny (np. bicie, popychanie, szarpanie ), ale i psychiczny (np. dręczenie, napastowanie ). W Polsce funkcjonuje nadal wiele stereotypów i tradycji, które przedstawiają kobiety jako uległe mężczyźnie, a nawet gorsze od nich. Agresja w polskim domu: dlaczego mężczyzna czuje się lepszy? W wielu polskich domach funkcjonuje jeszcze patriarchalny system rodziny , w którym mężczyzna jest jedynym, bądź głównym żywicielem, a żona opiekuje się domem i wychowuje dzieci. To on utrzymuje rodzinę, więc czuje się najważniejszy i najczęściej podejmuje decyzje za wszystkich. Wykorzystuje swoją władzę zachowując się agresywnie jako mąż, ojciec, syn czy brat. Jeżeli jego partnerka/żona również będzie pochodzić z rodziny, w której wyznawało się kult „pater familias” (ojciec głową i władcą rodziny), to z dużym prawdopodobieństwem stanie się razem z resztą rodziny ofiarą przemocy domowej.   Zachowania agresywne w rodzinie mogą objawiać się w formie: psychicznej (znęcanie się psychiczne, uzależnienia członków rodziny od siebie, deprymowanie ich ważności, pomniejszanie ich znaczenia, zastraszanie czy traktowanie jak powietrze), fizycznej (bicie, popychanie, molestowanie seksualne czy zamykanie w pomieszczeniu), ekonomicznej – sytuacja, gdy tylko mężczyzna w rodzinie pracuje, jest bardzo niekomfortowa. Sprowadza się często do tego, że kobieta musi prosić o pieniądze na niezbędne wydatki, nawet takie, jak...

Agresywny chłopiec
©annadanilkova22/Fotolia
Styl życia
Problemy wychowawcze – mały agresor, duży sadysta
Problem wychowawczy, jakim jest agresja, wynika często z błędów wychowawczych. Rodzic, który jako karę stosuje z pozoru niewinne klapsy oraz używa przemocy słownej, uczy tym samym dziecko, że jeśli coś mu się nie podoba, może zareagować agresją. Wówczas pojawia się wtórny problem wychowawczy – dziecko zaczyna stosować przemoc wobec rówieśników.

Problem wychowawczy, jakim jest agresja, wynika często z błędów wychowawczych. Rodzic, który jako karę stosuje z pozoru niewinne klapsy oraz używa przemocy słownej, uczy tym samym dziecko, że jeśli coś mu się nie podoba, może zareagować agresją. Wówczas pojawia się wtórny problem wychowawczy – dziecko zaczyna stosować przemoc wobec rówieśników. Problemy wychowawcze – prawo dziobania W socjologii zjawisko, kiedy silniejsze dziecko wybiera sobie słabsze i znęca się nad nim – psychicznie lub fizycznie, określa się terminem – „prawo dziobania”. Nazwa problemu wychowawczego powstała na skutek obserwacji kurzego stada – jest jeden ptak silniejszy od wszystkich pozostałych oraz jeden najsłabszy – dziobany przez wszystkich. Silniejsze kury dziobią słabszych od siebie, a same są z kolei dziobane przez silniejszych od siebie. „Dziobanie” to rodzaj zemsty za otrzymane ciosy. Problemy wychowawcze – 6 sposobów radzenia sobie z agresywnym dzieckiem Dziecko w wieku przedszkolnym jest doskonałym obserwatorem – naśladuje to, co robią rodzice i inne dzieci. Dlatego, tak ważny jest dobry przykład – problemy wychowawcze wynikają często z bagatelizowania agresji we wczesnym dzieciństwie. Na ataki przemocy przedszkolaka należy reagować w następujący sposób: 1. Jeśli jesteś świadkiem aktu agresji, złap dziecko za ręce i powiedz stanowczym głosem, że przemoc jest niedopuszczalna. 2. Stwórz dziecku „kącik przemyśleń”. Jeśli zachowa się agresywnie, posadź je na krzesełku w odosobnionym miejscu np. na 5 minut i wytłumacz, że jest to czas na przemyślenie niewłaściwego zachowania. 3. Naucz dziecko odreagowywać złe emocje w sposób niekrzywdzący innych ludzi – może np. skakać po podłodze, uderzać pięścią w poduszkę. Warto przemyśleć zakup worka bokserskiego. 4. Nie pozwalaj oglądać dziecku filmów, w których stosuje się...

Kobieta zestresowana
©Sergey Nivens/Fotolia
Styl życia
Co powoduje agresję instrumentalną w korporacjach?
Agresja instrumentalna to rodzaj agresji, przejawiający się przede wszystkim w pracy – czyli tam, gdzie każdy ma określony cel i chce go zrealizować wszelkimi możliwymi środkami.

Agresja instrumentalna to rodzaj agresji, przejawiający się przede wszystkim w pracy – czyli tam, gdzie każdy ma określony cel i chce go zrealizować wszelkimi możliwymi środkami.   Metody takiego nieetycznego postępowania to m.in. mobbing – zastraszanie pracownika , przypisywanie sobie czyichś sukcesów lub zrzucanie odpowiedzialności na inne osoby.   Agresja instrumentalna nie jest agresją otwartą i jednoznaczną. To utajone działanie, które wbrew pozorom nie ma na celu zadanie komuś bólu, a uzyskanie korzyści cudzym kosztem. To, że ofiara instrumentalnej agresji cierpi, odbywa się niejako przy okazji, podstawowym celem agresora jest podniesienie własnej pozycji zawodowej. Agresja instrumentalna a mobbing w pracy Agresja instrumentalna to celowe, świadome działanie, którego ofiary cierpią nie ze względu na jakąkolwiek antypatię, którą żywi do nich agresor , a po prostu dlatego, że stoją mu na drodze osiągnięcia sukcesu zawodowego. Agresja odgrywa rolę instrumentu. Osoba używająca agresji instrumentalnej ma konkretny cel i działa wszelkimi możliwymi „instrumentami”, aby go osiągnąć.   Agresja instrumentalna to sposób na życie człowieka, który kieruje się zasadą „po trupach do celu”. Często spotykana jest w środowisku pracy, sportu i biznesu , gdzie konkurencja i pogoń za dobrami (materialnymi, jak i emocjonalnymi) jest na bardzo wysokim poziomie. Jak objawia się agresja instrumentalna? Agresja instrumentalna podszyta jest egoistycznymi pobudkami osoby , która ją stosuje. Może między innymi przejawiać się w: zastraszaniu pracowników (obniżka pensji, wyrzucenie z pracy), nadmiernej kontroli. W takich przypadkach agresor stara się budować na strachu swoją pozycję szefa, wpajając podwładnym przekonanie, że są od niego gorsi i mają bez namysłu podporządkować się jego żądaniom.   Przejawia...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner