Typy olejów do smażenia
Spośród wielu rodzajów oleju do smażenia nadają się tylko te z wysoką temperaturą dymienia i te, które nie są tłoczone na zimno. Dobrym olejem do smażenia jest np. olej rzepakowy.
Spośród wielu rodzajów oleju do smażenia nadają się tylko te z wysoką temperaturą dymienia i te, które nie są tłoczone na zimno. Dobrym olejem do smażenia jest np. olej rzepakowy.
Rodzaje olejów do smażenia
- rzepakowy;
- słonecznikowy;
- sezamowy;
- lniany;
- kukurydziany;
- kokosowy;
- olej z orzechów laskowych;
- olej z pestek winogron.
Jaki olej jest najlepszy do smażenia?
Przy wyborze oleju do smażenia należy zwrócić uwagę na jego tzw. temperaturę dymienia. Dobry olej do smażenia powinien mieć wysoką temperaturę dymienia, tj. temperaturę wynoszącą około 200 stopni Celsjusza. Tak dużą temperaturę mają olej ryżowy, kokosowy oraz palmowy. Przy wysokiej temperaturze potrawa może być smażona dłużej. Nie zaleca się jednak zbyt długiego smażenia – olej straci wtedy swoje właściwości odżywcze.
W przypadku niskiej temperatury dymienia pojawia się charakterystyczny duszący zapach, olej zaczyna się „palić”. Z oleju wytwarzają się wtedy groźne dla zdrowia związki takie jak akrolyina, która może powodować chorobę nowotworową.
Dobry olej do smażenia powinien mieć jak najwięcej jednonienasyconych tłuszczów. Najlepsze oleje do smażenia to oleje rzepakowe, kokosowe albo ryżowe.
Nieodpowiednie oleje do smażenia
Do smażenia nie należy używać olei tłoczonych na zimno. Nie nadają się one do przygotowywania potraw w wysokiej temperaturze, ponieważ zawierają wielonienasycone tłuszcze i są zbyt delikatne aby poddawać je obróbce termicznej. Oleje tłoczone na zimno najlepiej stosować do sałatek. Przykładami nieodpowiednich olejów do smażenia są oleje: słonecznikowy, lniany albo kukurydziany.
- Oparzenie olejem może wywołać ból i pęcherze. Zaraz po oparzeniu przemyj ranę zimną wodą i załóż opatrunek.
- Plamy z tłuszczu i oleju są wyjątkowo trudne do usunięcia. Zrobisz to przy pomocy płynu do mycia naczyń i szarego mydła.
- Olej lniany doskonale sprawdza się na włosy, skórę, paznokcie oraz do jedzenia. Sprawdź, jak wykonać pastę budwigową z olejem lnianym.
- Dzięki olejowaniu paznokci zmiękczysz skórki oraz nawilżysz i zregenerujesz dłonie. Wystarczy, że wmasujesz olej lniany opuszkami palców.