Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia substancjami żrącymi
Kret, wybielacz, kapsułki do prania, kapsułki do zmywarki to nie tylko środki, które każda pani domu ma w swojej łazience ale również niebezpieczne substancje żrące, których spożycie grozi poparzeniem przełyku i organów wewnętrznych.
Kret, wybielacz, kapsułki do prania, kapsułki do zmywarki to nie tylko środki, które każda pani domu ma w swojej łazience ale również niebezpieczne substancje żrące, których spożycie grozi poparzeniem przełyku i organów wewnętrznych.
Do zatrucia substancjami żrącymi dochodzi zazwyczaj podczas przypadkowego zetknięcia się z substancją żrącą oraz w przypadku jej spożycia. Ofiarami zatrucia substancjami żrącymi są najczęściej dzieci. Substancje żrące powodują oparzenie skóry i błon śluzowych. Do środków żrących zaliczamy kwasy, zasady, lizol, fenol.
Objawy połknięcia substancji żrącej to:
- ból i piecze w jamie ustnej i gardle,
- ból nadbrzusza,
- wymioty,
- zmiany w jamie ustnej (rany oparzeniowe, białe lub czarne naloty),
- utrudnione lub bolesne połykanie,
- obrzęk,
- znalezienie w pobliżu osoby zatrutej opakowania po substancji żrącej.
Pierwsza pomoc przy zatruciu substancją żrącą
Przede wszystkim należy pamiętać o własnym zdrowiu i bezpieczeństwie (założyć gumowe rękawice, w miarę możliwości: odzież ochronną i maskę). Poszkodowanego należy wynieść z zanieczyszczonego pomieszczenia, zdjąć jego odzież wierzchnią i spłukać dużą ilością letniej wody. Do pojawienia się karetki należy kontrolować parametry życiowe, a przy zatruciu drogą pokarmową podać około litra wody. W miarę możliwości, należy ustalić źródło zatrucia i podjąć odpowiednie kroki.
Pierwsza pomoc przy zatruciu substancją żrącą: zasadą
Obecną w większości domów żrącą substancją zasadową jest np. kret – środek do udrażniania rur. Jeśli poszkodowany jest przytomny i można nawiązać z nim logiczny kontakt, należy podać mleko z kurzym białkiem w ilości nie powodującej wymiotów.
Pierwsza pomoc przy zatruciu substancją żrącą: kwasem
Popularnymi kwasami obecnymi w gospodarstwie domowym są wybielacze, niektóre kapsułki do prania, kapsułki do zmywarek. W przypadku zatrucia podajemy poszkodowanemu wodę niegazowaną w dużej ilości.
W każdym z powyższych przypadków kategorycznie zabrania się wywoływania wymiotów. Substancja żrąca, która dostała się do przewodu pokarmowego wystarczająco go już podrażniła, wymuszenie wymiotów spotęguje obrażenia.
- Jesteś abstynentem? Nawet jeśli tak, warto wiedzieć, jak rozpoznać zatrucie alkoholowe.
- Zatrucia czadem są coraz powszechniejsze. Dowiedz się więcej o zatruciu tlenkiem węgla.
- Uważaj na toksyny w pożywieniu! Czym jest zatrucie pokarmowe - intoksykacja?