mężczyzna wymiotujący w toalecie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Zatrucie toksynami znajdującymi się w pożywieniu

Intoksykacja jest to zatrucie pokarmowe toksyną, która wytworzyła się w żywności przed jej spożyciem. Mogą to być toksyny bakteryjne, pleśniowe lub trucizny (np. środki ochrony roślin).

Intoksykacja jest to zatrucie pokarmowe toksyną, która wytworzyła się w żywności przed jej spożyciem. Mogą to być toksyny bakteryjne, pleśniowe lub trucizny (np. środki ochrony roślin).

Intoksykacja – toksyny pochodzenia mikrobiologicznego

Zatrucia spowodowane przez spożycie substancji toksycznych wywołanych przez drobnoustroje stanowią 90% wszystkich zatruć. Intoksykacja najczęściej wywoływana jest przez gronkowca złocistego (staphylococcus aureus), laseczkę jadu kiełbasianego (clostridium botulinum) lub pleśń aspergillus flavus.

Jedzenie produktów, które zostały zaatakowane przez pleśń może, oprócz zatrucia, doprowadzić do alergii pokarmowej.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z wędzonym kurczakiem

Botulizm – czyli zatrucie pałeczką jadu kiełbasianego

Do zatrucia jadem kiełbasianym dochodzi na skutek zakażonych produktów, takich jak konserwy mięsne, surowe mięso, warzywa lub ryby. Bakteria ta najczęściej znajduje się w przetworach robionych w domu, żywności niewłaściwie przechowywanej lub przeterminowanej. W skrajnych przypadkach zatrucia jadem kiełbasianym lub pleśnią może dojść nawet do zatrzymania akcji serca.

Intoksykacja – toksyny pochodzenia niemikrobiologicznego, uczulenia pokarmowe

W grupie zatruć spowodowanych przez toksyny pochodzenia niemikrobiologicznego znajdują się substancje takie jak: środki zwalczania szkodników, środki dezynfekcyjne, związki antymonu, cynku lub arsenu. W tej grupie znajdują się również zatrucia pokarmowe, do których dochodzi po spożyciu trujących ryb, glonów i małży. Uczulenia pokarmowe to też rodzaj intoksykacji. Niektóre osoby są nadwrażliwe na substancje znajdujące się w np. truskawkach, czy orzeszkach ziemnych. Zatrucia niewywołane przez drobnoustroje stanowią około 10% wszystkich intoksykacji.

Intoksykacja – zagrożenia zatruć pokarmowych

Intoksykacje wywoływane są przez toksyny, które dostały się do żywności przed jej spożyciem i nie uległy zniszczeniu w procesach obróbki termicznej. Należy pamiętać, aby żywność przygotowywać w odpowiedni sposób, dokładnie myć, przechowywać w warunkach zalecanych przez producenta, nie zamrażać ponownie już rozmrożonego produktu, dokładnie myć warzywa i owoce, nie kupować mięsa nieznanego pochodzenia, bez atestów i badań. Zatrucia pokarmowe oprócz tego, że są dokuczliwe i nieprzyjemne mogą w skrajnych przypadkach być śmiertelne.


chora kobieta
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia
Arszenik – objawy zatrucia i pierwsza pomoc
Arszenik (tritlenek arsenu) to bezzapachowy i bezsmakowy, silnie trujący biały proszek. Substancja ta jest toksyczna po wchłonięciu w układzie pokarmowym, ale także wtedy, kiedy wdycha się ją lub kiedy ma ona kontakt ze skórą. Już 10 mg arszeniku wywołuje u człowieka objawy zatrucia, natomiast dawka śmiertelna to ok. 70-200 g.

Arszenik (tritlenek arsenu) to bezzapachowy i bezsmakowy, silnie trujący biały proszek. Substancja ta jest toksyczna po wchłonięciu w układzie pokarmowym, ale także wtedy, kiedy wdycha się ją lub kiedy ma ona kontakt ze skórą. Już 10 mg arszeniku wywołuje u człowieka objawy zatrucia, natomiast dawka śmiertelna to ok. 70-200 g. Jakie są objawy zatrucia arszenikiem? Objawy, jakie daje zatrucie arszenikiem, można podzielić na ostre i przewlekłe. Objawy ostre występują w przypadku przyjęcia dużej dawki, natomiast przewlekłe wtedy, gdy dawka jest niewielka lub podtruwanie jest systematyczne, np. dana osoba narażona jest na regularne kontakty z arszenikiem w niewielkiej ilości .   Do ostrych objawów zatrucia arszenikiem należą: wymioty, nudności, biegunka , ból głowy , ból brzucha, obniżona temperatura ciała, zapach czosnku wydobywający się z ust zatrutej osoby, udar mózgu, wstrząs kliniczny, długa i bolesna śmierć. Objawami przewlekłymi zatrucia są natomiast: anemia, biegunki i bóle brzucha, osłabienie włosów i paznokci (wypadanie włosów i łamliwość paznokci), zapalenie błon śluzowych, zmiany na skórze, przebarwienia na skórze, nowotwory. Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia arszenikiem Pierwsza pomoc może zapobiec śmierci osoby, która zażyła dużą dawkę arszeniku. Jeśli tylko zauważysz u kogoś wyżej wymienione objawy, zadzwoń na pogotowie (nr telefonu 112 lub 999). Opisz dyspozytorowi objawy i, jeśli w pobliżu zatrutego znajdziesz jakiekolwiek ślady trucizny, np. opakowania, resztki substancji, poinformuj o tym pogotowie.   Pomoc w przypadku zatrucia arszenikiem polega na płukaniu żołądka. Zatrutemu podaje się też substancje, które wiążą arsen i ułatwiają wydalanie go z organizmu . Uzupełnia się przy tym utracone przez niego elektrolity. Jedną z...

Kuchnia
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie zatrucia czadem
Przyczyny, objawy i leczenie zatrucia czadem

Zatrucie czadem to częsta konsekwencja nieprawidłowego korzystania z piecyków gazowych, kuchenek czy zmniejszonej wentylacji pomieszczeń w zimie. To również jedna z „ulubionych” metod samobójczych.   Czad , czyli tlenek węgla, to bezbarwna, bezwonna i silnie trująca substancja lotna. Jest lżejsza od powietrza, dlatego bardzo łatwo się w nim porusza. Szybko dostaje się do organizmu człowieka przez górne drogi oddechowe i wpada do krwiobiegu, a przez to staje się śmiertelnym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Zatrucie tlenkiem węgla: przyczyny Najczęstszą przyczyną zatrucia czadem jest nieprawidłowe korzystanie z urządzeń gazowych lub korzystanie z nich w momencie, gdy są wadliwe i „ulatnia się” z nich tlenek węgla. Jakie jeszcze mamy przyczyny zatruć: przebywanie w pomieszczeniu, w którym wybuchł pożar, a pozamykane są w nim okna i drzwi, brak poprawnie działającej wentylacji w pomieszczeniach, duże zagęszczenie spalin, zatrucie przemysłowe. Zatrucie tlenkiem węgla to jedna z najczęstszych metod samobójczych, ponieważ nie jest bolesne ani krwawe, a sama śmierć następuje szybko – w bardzo wysokim stężeniu objętościowym czadu ( powyżej 1% ) zgon następuje już po 2-3 minutach . Zatrucie tlenkiem węgla: objawy i leczenie Pierwszym i najgroźniejszym objawem zatrucia tlenkiem węgla jest problem z oddychaniem. Inne objawy zatrucia czadem: ból głowy , zawroty głowy, wymioty, śpiączka, zaburzenia pracy serca, zwalniające tętno, osłabienie organizmu, poczucie paniki i oszołomienia, silny szok psychiczny, utrata przytomności. Gdy nastąpi utrata przytomności jest to oznaka silnego zatrucia czadem. Osobę, która ma objawy przedstawione powyżej, powinno się jak najszybciej poddać badaniu krwi na ilość karboksyhemoglobiny, a później leczeniu. Najczęściej w celu ratowania pacjenta...

Pijany mężczyzna śpi na stole. W dłoni trzyma butelkę wódki.
Pixabay/jarmoluk/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Stadia zatrucia alkoholem. Rozpoznawanie faz upojenia alkoholowego
Każde spożycie alkoholu oznacza zatrucie pokarmowe. To od ilości alkoholu i jego stężenia we krwi zależy, jak bardzo odczuwamy jego objawy.

Każde spożycie alkoholu oznacza zatrucie pokarmowe. To od ilości alkoholu i jego stężenia we krwi zależy, jak bardzo odczuwamy jego objawy. Oznaki zatrucia alkoholem Oznaki zatrucia alkoholem zależą od wieku, płci, masy ciała, częstotliwości spożywania alkoholu, uwarunkowań genetycznych i stanu zdrowia . W dużej mierze są więc zindywidualizowane. Lekarzom udało się jednak opisać kilka faz zatrucia alkoholowego, któremu towarzyszą specyficzne objawy: do 0,5 promila – ekstaza, problemy z zachowaniem równowagi, spadek umiejętności obiektywnej oceny sytuacji, problemy ze wzrokiem; do 0,7 promila – chwiejność, gorszy refleks, nadpobudliwość, problem z realną oceną sytuacji, mowa przypominająca bełkot; do 2 promili – mniejszy stopień odczuwania bólu, problem z logicznym powiązaniem faktów, zaburzenia ruchowe. Mogą pojawić się również: pobudzenie seksualne, agresja, wzrost ciśnienia krwi, kołatanie serca; do 3 promili – bełkot, spowolnienie ruchów, senność, znaczenie obniżony samokrytycyzm; do 4 promili – obniżenie temperatury ciała (hipotermia) oraz ciśnienia krwi, a nawet śpiączka; powyżej 4 promili – ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia, głębokiej śpiączki, problemów z oddychaniem i niewydolnością krążenia. Jak zmierzyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu? Nie ufaj samopoczuciu. Zbadaj się alkomatem . Niezależenie od tego, jak bardzo odczuwasz objawy zatrucia alkoholowego, najlepiej będzie jeśli udasz się na najbliższy posterunek policji (oczywiście nie możesz prowadzić pojazdu). Jeśli z jakiegoś względu nie chcesz tego robić, możesz kupić własne urządzenie – uważaj jednak na tanie podróbki, ponieważ te na pewno nie dadzą ci wiarygodnego pomiaru. Aby mieć jasność co do stadium zatrucia alkoholowego, przy wyborze alkomatu należy kierować się marką oraz renomą firmy. Pamiętaj o konieczności...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik