Reklama

Po środki nasenne bez recepty, ułatwiające zasypianie, sięga coraz więcej osób. Według badań The American Academy of Sleep Medicine nawet 35% ludzi ma przynajmniej czasowe problemy z bezsennością. Naturalne środki na sen zawierają między innymi wyciąg kozłka lekarskiego i melisy.

Reklama

Zanim sięgnie się po leki przepisane przez lekarza, dobrze wcześniej wypróbować środki nasenne bez recepty, jednak trzeba pamiętać, że to często tylko doraźne rozwiązanie.

Naturalne ziołowe środki nasenne bez recepty

Wiele ziół ma działanie uspokajające i lekko nasenne, dlatego środki nasenne bez recepty często bazują właśnie na nich. Z pewnością lepiej na początku sięgnąć po ziołowe preparaty, ponieważ nie uzależniają i nie wywołują niepożądanych skutków ubocznych.

Typowymi uspokajającymi ziołami są:

  • melisa – łagodzi zmęczenie i objawy stresu,
  • chmiel zwyczajny,
  • passiflora,
  • kozłek lekarski (waleriana) – łagodzi lęk i działa nasennie – nie powinien być stosowany na stałe przez dłużej niż miesiąc, po tym czasie należy zrobić dwutygodniową przerwę,
  • arcydzięgiel,
  • głóg.

Można je znaleźć w wieloskładnikowych preparatach, ale są skuteczne także przy przyjmowaniu ich w postaci na przykład kropli lub naparów. Zasypianie ułatwi także lawenda, której zapach działa uspokajająco.

Środki nasenne bez recepty z melatoniną

Melatonina, która jest neurohormonem, występuje naturalnie w organizmie człowieka. Wpływa na regulację zegara biologicznego i cyklu dobowego – w ciągu dnia jej poziom jest mniejszy, by stopniowo zwiększać się wraz z nadchodzącą nocą i porą snu.

Preparat z syntetyczną melatoniną jest silnym środkiem nasennym dostępnym bez recepty. Ułatwia zasypianie oraz korzystnie wpływa na jakość snu, regulując jego fazy. Niestety jego działanie nie jest widoczne od razu i czasami potrzeba nawet dwóch tygodni, by organizm zaczął reagować na substancję. Syntetyczna melatonina nie powinna być przyjmowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, nie można jej też łączyć z alkoholem.

Masz problemy ze snem i poszukujesz środków nasennych z melatoniną dostępnych bez recepty? Sprawdź tę ofertę i wykorzystaj SuperPharm kody rabatowe.

Jakie leki na sen może przepisać lekarz

Mocne tabletki nasenne nie są dostępne bez recepty, ponieważ wywierają zbyt duży wpływ na organizm, by mogły być przyjmowane bez kontroli. W uzasadnionych przypadkach lekarz może przepisać benzodiazepiny lub barbiturany, jednak leki te mają wiele skutków ubocznych, takich jak:

  • senność w ciągu dnia,
  • problemy z koncentracją,
  • pogorszenie refleksu (co wyklucza prowadzenie samochodu przy stosowaniu leku),
  • zaburzenia koordynacji ruchowej.

Mogą też prowadzić do uzależnienia. Nie poprawiają jakości snu, a wręcz działają amnezyjnie – po ich zażyciu zapada się w twardy sen.

Długotrwały problem ze snem może być objawem stresu

Mocne środki nasenne – ziołowe lub z melatoniną – mogą być stosowane przez dłuższy czas, ale nie zawsze rozwiążą problem. Są skuteczne głównie przy tymczasowych problemach ze snem. Bezsenność bardzo często wynika z przeżywanego napięcia nerwowego. W sytuacji, gdy kłopoty ze snem wynikają z okresowego wzmożonego napięcia, środki nasenne są jedynie doraźnym rozwiązaniem. Leczą też tylko objawy, podczas gdy trzeba sięgnąć do przyczyn. Należy znaleźć źródło napięcia i w miarę możliwości je usunąć. Pomocne będą również techniki radzenia sobie ze stresem, na przykład pozytywne wizualizacje, ćwiczenia oddechowe czy regularna aktywność fizyczna. Bardzo ważne jest również budowanie odporności na stres, czyli tzw. rezyliencji.

Długotrwałych problemów ze snem nie można bagatelizować, ponieważ mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Są charakterystyczne m.in. dla zaburzeń lękowych i afektywnych (depresji i manii), ale mogą też świadczyć o problemach typowo somatycznych, np. z tarczycą. O przewlekłej bezsenności trzeba koniecznie poinformować lekarza rodzinnego.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama